Ziołolecznictwo

Zioła na kaszel – co warto stosować przy przeziębieniu? Poznaj produkty na kaszel suchy (hamujące) i mokry (wykrztuśne)!

Zioła na kaszel – co warto stosować przy przeziębieniu? Poznaj produkty na kaszel suchy (hamujące) i mokry (wykrztuśne)!

Kaszel zazwyczaj jest objawem choroby lub przeziębienia. Może być jednak też powodowany przez inne czynniki. To męcząca dolegliwość, która może obniżać komfort życia. Jak poradzić sobie z uporczywym kaszlem? Co warto stosować? Poznaj skuteczne zioła na kaszel!

Choroby dróg oddechowych charakteryzują się uporczywym kaszlem. Mimowolna reakcja skurczowa, jaką jest kaszel, może mieć również zupełnie inne podłoże. Bez względu na przyczynę dolegliwości bardzo ważne jest stosowanie odpowiednich preparatów. Rodzaj leczenia zależy jednak nie tylko od przyczyny, ale również typu kaszlu. Kaszel może być bowiem mokry lub suchy. Kiedy należy stosować preparaty wykrztuśne? Czy można hamować odruch kaszlowy? Jak poradzić sobie z dolegliwościami ze strony układu oddechowego? Sprawdź, które zioła na kaszel są skuteczne i kiedy warto po nie sięgnąć!

Czym jest kaszel?

Kaszel jest mimowolną reakcją skurczową spowodowaną podrażnieniem błony śluzowej górnych dróg oddechowych. To bezwarunkowy i całkowicie fizjologiczny odruch będące mechanizmem obronnym organizmu. Jego zadaniem jest pomoc w oczyszczaniu dróg oddechowych z wszelkich zanieczyszczeń i/lub śluzu. Podrażnieniem powodującym kaszel może być zarówno infekcja bakteryjna lub wirusowa, jak i obecność ciała obcego w przewodzie lub smog i inne zanieczyszczenia w powietrzu. Uaktywnienia obszarów kaszlowych zlokalizowanych w krtani, tchawicy, oskrzelach i nosogardzieli może powodować kaszel suchy lub mokry.

Kaszel suchy

Suchy kaszel określany jest mianem nieproduktywnego. Dzieje się tak dlatego, że podczas tego odruchu nie dochodzi do odkrztuszania wydzieliny. Zwykle jest bardzo uporczywy i wycieńcza chorą osobę. Może występować wraz z chrypką i bólem gardła oraz krtani. Suchy kaszel nie tylko nie przynosi żadnych korzyści, ale również bywa niebezpieczny – może prowadzić do omdleń czy pękania naczyń krwionośnych. Często występującym zjawiskiem jest tzw. kaszel szczekający (zazwyczaj przy chorobach krtani, np. pseudokrup). Kaszel suchy zwykle towarzyszy infekcjom układu oddechowego.

Kaszel mokry

Kaszel mokry, w przeciwieństwie do suchego, nie ma charakteru napadowego. Kaszel produktywny związany jest z wydzielaniem gęstej flegmy (wydzieliny, plwociny), która zazwyczaj jest trudna do odkrztuszenia. Wydzielina najczęściej zalega w drogach oddechowych (drzewie oskrzelowym) lub w obrębie gardła. Mokry kaszel jest niezbędny w przypadku zalegania flegmy, ponieważ mogłaby ona prowadzić do poważnych powikłań. Zdarza się jednak, że produktywny kaszel jest nieskuteczny – należy wtedy sięgnąć po środki wykrztuśne, których zadaniem jest rozrzedzenie wydzieliny i ułatwianie odkrztuszania.

Przyczyny kaszlu

Główną przyczyną kaszlu jest oczywiście infekcja układu oddechowego. Może to być zarówno zapalenie gardła czy grypa, jak i zapalenie płuc. Powodów jest jednak znacznie więcej. Najczęściej występujące czynniki, które uaktywniają mimowolny odruch to:

  • astma oskrzelowa;
  • ciało obce w drogach oddechowych;
  • zatorowość płucna;
  • obrzęk płuc;
  • spływanie wydzieliny po tylnej ścianie gardła (np. przy zapaleniu zatok);
  • refluks żołądkowo-przełykowy;
  • nadwrażliwość dróg oddechowych po przebytej infekcji;
  • przewlekłe zapalenie oskrzeli (np. przez palenie papierosów);
  • niewydolność serca;
  • reakcja po zaprzestaniu palenia papierosów;
  • alergie wziewne.

Zioła na kaszel

W medycynie naturalnej środki ziołowe są bardzo chętnie wykorzystywane w celu wspomagania leczenia związanego z dolegliwościami kaszlowymi. Zioła na kaszel wykazują właściwości o działaniu hamującym rozwój stanu zapalnego, powlekającym błonę śluzową układu oddechowego i ułatwiającym odkrztuszanie zgęstniałej flegmy poprzez wydzielanie płynnego śluzu. Efektywność leczenia zależy jednak nie tylko od szybkiej reakcji, ale także właściwego wyboru naturalnych produktów. Przy kaszlu mokrym konieczne będą zioła o właściwościach wykrztuśnych i rozrzedzających, a przy suchym – osłaniających.

Jak zwalczyć przeziębienie i chorobę?

Kaszel najczęściej jest wynikiem infekcji. Do jego leczenia sprawdzą się więc zioła na kaszel o właściwościach łagodzących objawy przeziębienia. Wśród nich możemy wyróżnić:

  • jeżówkę purpurową, która jest znana z działania immunostymulującego, przeciwzapalnego i przeciwbakteryjnego (ze względu na zawartość kwasy kawowego, alkamidów i polisacharydów);
  • kwiaty akacji (syrop lub herbatka), które łagodzą objawy kaszlu i wspomagają oczyszczanie dróg oddechowych;
  • majeranek (napar do picia, inhalacje lub maść do wcierania w okolice nosa) – świetnie sprawdzi się w przypadku trudności wynikających z kaszlu mokrego i/lub zalegającego kataru.

Zioła wykrztuśne – sprawdź, co warto stosować na kaszel mokry

W przypadku kaszlu mokrego sprawdzą się wyciągi roślinne, których działanie polega na upłynnianiu zalegającej w oskrzelach wydzieliny i ułatwianiu odkrztuszania. W tym celu warto sięgnąć po surowce zielarskie charakteryzujące się zawartością saponiny, czyli związku zwiększającego wydzielanie gruczołów w obrębie oskrzeli. Polecane zioła na kaszel mokry to m.in.:

  • korzeń lukrecji;
  • korzeń pierwiosnka;
  • liście bluszczu;
  • kwiaty akacji.

Doskonale sprawdzą się również inhalacje z wykorzystaniem olejków eterycznych, takich jak:

  • sosnowego;
  • miętowego;
  • tymiankowego;
  • z drzewa herbacianego;
  • eukaliptusowego.

Jak łagodzić kaszel krtaniowy? Prawoślaz

Kaszel suchy jest odruchem duszącym i uporczywym. Przy tym rodzaju kaszlu doskonale sprawdzą się zioła na kaszel, która pomogą nawilżyć śluzówkę gardła i krtani oraz zredukować jej podrażnienia. Takie działanie zmniejszy odruch aż do całkowitego wyciszenia. Świetnym przykładem takiego produktu jest korzeń prawoślazu, który często wchodzi w skład syropów, pastylek do ssania i innych leków. Związki śluzowe zawarte w prawoślazie działają osłonowo na błony śluzowe jamy ustnej i gardła tworząc warstwę ochronną. Prawoślaz może być stosowany w przypadku kaszlu u dzieci powyżej 3. roku życia.

Tymianek, podbiał i kwiat dziewanny na suchy kaszel

Objawy uporczywego kaszlu złagodzą także tymianek, podbiał i kwiat dziewanny. Kwiat i liście podbiału świetnie radzą sobie z uciążliwym kaszlem poprzez działanie rozkurczowe, odkażające oraz przeciwzapalne. Podbiał łagodzi kaszel i wspomaga oczyszczanie dróg oddechowych. Napar można stosować 3 razy dziennie. Tymianek jest źródłem związków fenolowych, takich jak: tymol i karwakrol. W kaszlu może być stosowany olejek tymiankowy o działaniu bakteriobójczym. Jeśli dopada cię kaszel suchy, dobrym rozwiązaniem jest również napar z kwiatu dziewanny, który dodatkowo złagodzi ból gardła i chrypę.

Sposoby na kaszel palacza

Częstym problemem jest także kaszel palacza. Jest on związany z działaniem czynników drażniących. Ma charakter przewlekły. Do łagodzenia kaszlu spowodowanego paleniem papierosów sprawdzą się zioła na kaszel zawierające związki, które tworzą lepkie i galaretowate roztwory o właściwościach osłaniających błonę śluzową dróg oddechowych. Doskonałym przykładem jest porost islandzki, który przeznaczony jest do stosowania przy podrażnieniach oraz stanach zapalnych jamy ustnej i krtani. Działa też bakteriobójczo i przeciwzapalnie. Nadadzą się również napary ze skrzypu polnego, czystka, szałwii i rumianku.

Kaszel potrafi skutecznie obniżyć komfort życia. Bez względu na to, czy mowa o suchym, czy mokrym rodzaju, kaszel może powodować bóle w klatce piersiowej, podrażnienia śluzówki oraz ogólne zmęczenie organizmu. Warto więc wspomagać się naturalnymi produktami. Zioła na kaszel pomogą wyciszyć suchą odmianę oraz rozrzedzą wydzieliną w przypadku mokrego odruchu kaszlowego.


Zobacz też:
Archiwum: grudzień 2023