Choroby układu oddechowego

Zapalenie tchawicy – jak leczyć tę groźną chorobę górnych dróg oddechowych?

Zapalenie tchawicy – jak leczyć tę groźną chorobę górnych dróg oddechowych?

Prawidłowa i szybka diagnoza, a także odpowiednie leczenie pozwala uniknąć problemów z oddychaniem.  Sezon, który sprzyja pojawieniu się tej choroby to jesienne i zimowe dni. Sprawdź, jakie są objawy zapalenia tchawicy? Jakie są przyczyny i jak leczyć zapalenie tchawicy?

Co to jest zapalenie tchawicy?

Zapalenie tchawicy to dosyć częsta dolegliwość w chłodniejszych porach roku, kiedy to jesteśmy znacznie bardziej narażeni na wszelkie infekcje dróg oddechowych. Czym właściwie jest tchawica? To jestem z narządów układu oddechowego. Kształtem przypomina rurkę, a zbudowana jest z chrząstek. Rozpoczyna się na wysokości VI i VII kręgu szyjnego i ma około 12 centymetrów. Nad tchawicą znajduje się krtań, z którą jest połączona. Jej główną rolą jest dostarczenie powietrza do płuc. Otacza ją nabłonek, którego zadaniem jest ochrona dolnych dróg oddechowych przed różnymi pyłami i mikroorganizmami. Właśnie z tego względu tchawica jest znacznie bardziej narażona na różne infekcje. Zapalenie tchawicy ze względu na położenie tego narządu bardzo często powoduje także zapalenie innych elementów górnych dróg oddechowych, takich jak krtań czy oskrzela. 

Jakie są przyczyny zapalenia krtani i tchawicy?

Zapalenie tchawicy z pewnością nie jest przyjemną dolegliwością i każdy chciałby uniknąć tej choroby. W takim razie warto dowiedzieć się, jakie są przyczyny zapalenia krtani i tchawicy. Wiesz już, że zapalenie krtani i tchawicy nie często występuje jako samodzielna dolegliwość, najczęściej łączy się z infekcją innych elementów górnych dróg oddechowych. 

Jako główną przyczynę infekcji wskazuje się wirusy. Do zakażenia może dojść drogą kropelkową. Właśnie z tego względu ryzyko zachorowania może być większe u osób, które nie zachowują odpowiedniej higieny i przebywają często w dużych skupiskach ludzi. Ryzyko może być większe także u osób, które przebywają w pomieszczeniach z klimatyzacją, gdzie powietrze jest bardzo suche, w pomieszczeniach zadymionych i tam, gdzie zanieczyszczenie powietrza jest na bardzo wysokim poziomie. Kolejnym powodem może być nadmierne używanie głosu, często dotyczy to nauczycieli lub piosenkarzy. 

Objawy zapalenia tchawicy

Wiesz już, czym jest zapalenie tchawicy oraz jakie są przyczyny tej choroby. Pora poznać objawy, które powinny wzbudzić twoją czujność i skłonić cię do wizyty u lekarza i podjęcia działania. 

  1. Pierwszym objawem zapalenia tchawicy jest przede wszystkim suchy kaszel, który może być duszący. 
  2. Dodatkowym objawem może być ból gardła, drapanie i szczypanie w gardle, ogólne osłabienie organizmu, katar, chrypka, świszczący oddech, gorączka.
  3. Ból tchawicy również może pojawić się w trakcie choroby. 

Ile trwa zapalenie tchawicy? 

Zapalenie tchawicy zwykle trwa od 3 do 7 dni. Czasami może wystąpić także delikatny ból za mostkiem, który może nasilać się przy kasłaniu i głębokim oddechu. Zdarza się, że przewlekły stan zapalny może utrzymywać się wiele miesięcy.

Zapalenie tchawicy – diagnoza

Jeśli zauważysz u siebie niepokojące objawy, które mogą wskazywać na zapalenie krtani i tchawicy, pierwszym krokiem powinna być wizyta u specjalisty. Pamiętaj, że tylko lekarz może zdiagnozować dokładnie twoją przypadłość i włączyć odpowiednie leczenie, które przyniesie ci ulgę. Nie można lekceważyć żadnych dolegliwości, ponieważ nieleczone zapalenie krtani może doprowadzić do bardzo poważnych powikłań i trudności z oddychaniem. Lekarz rodzinny to osoba, która z pewnością zajmie się leczeniem zapalenia krtani.

Zapalenie tchawicy –  leczenie

Lekarz po rozpoznaniu choroby będzie w stanie zaproponować odpowiednie leczenie zapalenia tchawicy i krtani. Najczęściej są to antybiotyki, które powinny szybko przynieść ulgę w męczących dolegliwościach. W niektórych przypadkach może to być leczenie jedynie objawowe, podawanie leków, których zadaniem będzie zbicie gorączki i zmniejszenie dolegliwości bólowych. Jednak wszystko powinno odbywać się pod kontrolą lekarza. W trakcie zapalenia tchawicy przede wszystkim trzeba zadbać o odpoczynek i unikanie suchego powietrza, dymu tytoniowego i innych czynników drażniących. Pomocne mogą okazać się wszelkie nawilżacze powietrza, które być może pomogą złagodzić podrażnienie górnych dróg oddechowych. Ważnym elementem jest także picie odpowiedniej ilości płynów. Nie trzeba obawiać się zapalenia tchawicy, jednak z pewnością nie jest to też choroba, którą można lekceważyć. 

W przypadku wszelkich chorób górnych dróg oddechowych, w tym także zapalenia krtani bardzo pomocne mogą być inhalacje z soli fizjologicznej. Takie zabiegi mogą znacząco złagodzić dolegliwości ze strony układu oddechowego.

Zapalenie krtani to choroba, która może mieć różny przebieg, od lekkiego do bardzo silnego, wywołującego nawet silne duszności. Z tego względu nie wolno lekceważyć żadnych objawów choroby i niezwłocznie udać się do specjalisty.


Zobacz też:
Archiwum: marzec 2024