Choroby

Torbiel na jajniku – jak leczyć tę patologiczną zmianę?

Torbiel na jajniku – jak leczyć tę patologiczną zmianę?

Torbiele jajnika są patologicznymi zmianami, które mogą mieć poważne konsekwencje dla zdrowia. Czym są cysty na jajnikach? Czy torbiele jajnika dają jakieś objawy, które powinny wzbudzić twoją czujność? Kiedy udać się do lekarza? Wszystkiego dowiesz się w dalszej części artykułu. 

Czym jest torbiel na jajniku?

Pierwsza rzecz, którą należy wyjaśnić, to co to jest cysta na jajniku? Torbiel jajnika inaczej nazywana jest właśnie cystą. To patologiczna zmiana wypełniona płynem, która może pojawić się u kobiety, niezależnie od jej wieku. Najczęściej pojawia się w wieku rozrodczym. Osiąga wielkość maksymalnie do kilkudziesięciu milimetrów. Cysty jajników mogą występować pojedynczo lub w skupiskach.

Torbiel jajnika to problem, z którym musi borykać się wiele kobiet. To dosyć powszechne schorzenie wśród Pań. Bardzo ważny jest fakt, że w większości przypadków torbiel w jajniku ma charakter łagodny i nie daje żadnych objawów. Te łagodniejsze wersje często nie wymagają nawet operacji. Jednak zawsze muszą być pod stałą kontrolą lekarza. 

Przyczyny pojawienie się cysty na jajniku

W tym przypadku nie można udzielić jednoznacznej odpowiedzi i wskazać jednej konkretnej przyczyny. Większość lekarzy jako główną przyczynę tworzenia się cysty jajnika podaje zaburzenia hormonalne. Czynnikiem ryzyka jest też otyłość czy stosowanie używek. Inną przyczyną może być zaniedbanie i nieleczenie zapalenia dróg rodnych u kobiety. Pod uwagę bierze się także skłonności genetyczne do ich tworzenia, dlatego, jeśli w twojej rodzinie występowały już takie przypadki, poinformuj o tym swojego lekarza. Za tworzenie torbieli może być odpowiedzialna także endometrioza. 

Objawy torbieli w jajnikach

Jeśli chodzi o schorzenie, jakim są torbiele jajnika, to nie ma konkretnych i jasnych objawów, które mogłyby sygnalizować właśnie tę dolegliwość. Często symptomy te mogą być przypisywanie również innym schorzeniom. 

  1. Pierwszym sygnałem ze strony twojego organizmu, który powinien cię zaniepokoić, są nieregularne cykle menstruacyjne. To właśnie zaburzenia cyklu mogą wskazywać na torbiele na jajnikach. 
  2. Objawem torbieli na jajniku może być też to, że krwawienie pojawia się czasami poza przewidywanym terminem. 
  3. Następnym objawem cysty jajnika może być ból jajników, jednego lub obu jednocześnie. 
  4. Do kolejnych czynników, które powinny wzbudzić twoją czujność, można zaliczyć: ból po stosunku płciowym, bóle głowy połączone z nudnościami i wymiotami, zmęczenie i brak chęci do działania, uczucie uciskania na pęcherz, problemy z wypróżnieniem, wzdęcia, szybko odczuwalne uczucie sytości po posiłku. Oczywiście te ostatnie symptomy mogą wskazywać także na wiele innych chorób lub po prostu być skutkiem przemęczenia organizmu. 

Niezależnie od tego, należy obserwować swój organizm i nie lekceważyć żadnych sygnałów, tylko udać się od razu do lekarza i to z nim skonsultować swoje obawy. 

Pamiętaj jednak, że cysty jajnika bardzo często nie dają żadnych objawów, dlatego tak ważne są regularne wizyty u lekarza i kontrolowanie stanu swojego organizmu rutynowymi badaniami. To schorzenie, które zazwyczaj wychodzi przypadkowo przy wykonywaniu badania USG. Objawy pojawiają się, dopiero gdy torbiele osiągają większe rozmiary. 

Czy da się zapobiec powstawaniu torbieli na jajnikach? 

Tak jak w przypadku wielu innych chorób, tak w przypadku torbieli jajników najważniejsze są regularne badania i kontrolowanie stanu swojego organizmu. W wielu przypadkach wczesne wykrycie choroby i podjęcie odpowiedniego leczenia daje możliwość na wyzdrowienie i cieszenie się długim życiem.  W przypadku problemów z cyklem menstruacyjnym i innymi dolegliwościami ze strony układu rozrodczego należy skonsultować się z ginekologiem. Doświadczony specjalista z pewnością przeprowadzi z tobą szczegółowy wywiad, zleci odpowiednie badania, a na końcu wystawi diagnozę i zaproponuje najlepsze leczenie torbieli na jajniku. 

Torbiel na jajniku — metody leczenia

Pierwszym krokiem do diagnozy i wykrycia torbieli na jajniku jest udanie się na wizytę do ginekologa, który wykona odpowiednie badania. Najlepszym sposobem jest badanie USG. Oczywiście kolejne badania zależą od wielkości cysty i jej rodzaju.

Leczenie torbieli jajnika zależy przede wszystkim od postawionej przez lekarza diagnozy co do rodzaju i wielkości torbieli. Jeśli chodzi sposoby leczenia cysty jajnika, gdy jest ona niewielka i łagodna, bardzo często wystarczą jedynie regularne kontrole u lekarza i wykonywanie badania USG. Takie delikatne zmiany powinny zniknąć same, bez interwencji specjalisty. Kolejną metodą leczenia torbieli jajnika jest terapia hormonalna. W ostateczności wykonuje się zabieg chirurgiczny polegający na usunięciu zmiany. Zdarza się również, że konieczne jest usunięcie jajnika.

Cysty na jajniku, nazywane także torbielami, budzą często ogromny strach. Kojarzone są bowiem z chorobą nowotworową. Jednak nie jest to właściwe myślenie. W większości przypadku zmiany te są łagodne i nie zagrażają życiu kobiety. Oczywiście ważne, żeby były pod kontrolą ginekologa, który zastosuje odpowiednie leczenie torbieli. Najważniejsze jest wykonywanie regularnych badań i stosowanie się do zaleceń lekarza. Jeśli zauważysz u siebie jakieś niepokojące objawy, od razu skonsultuj się ze specjalistą.


Zobacz też:
Archiwum: kwiecień 2024