Syndrom odstawienia alkoholu to zespół objawów, które pojawiają się, gdy osoba, która do tej pory regularnie piła alkohol, nagle przestaje go spożywać lub drastycznie zmniejsza przyjmowane dawki. Jak wygląda zespół odstawienia? Czy jest niebezpieczny?
Syndrom odstawienia alkoholu – objawy
Zespół abstynencyjny, wbrew powszechnej opinii, dotyka nie tylko osoby uzależnione od alkoholu. To również dolegliwości, jakie dotykają osoby, które jednorazowo nadużyły napojów procentowych. Najczęstszymi objawami syndromu odstawienia alkoholu jest wszystkim znany kac, czyli:
- ból głowy;
- światłowstręt;
- pragnienie;
- nudności;
- wrażliwość na dźwięki;
- biegunka;
- ogólne rozbicie;
- apatia;
- brak koncentracji;
- bezsenność;
- dreszcze;
- drgawki;
- zaburzenie równowagi.
Skąd bierze się syndrom odstawienia alkoholu?
Na alkoholowy zespół abstynencyjny składają się objawy psychiczne i somatyczne. Wszystko to przez wpływ alkoholu na ośrodkowy układ nerwowy. Przyjmowanie etanolu, zwłaszcza regularnie, wpływa na wydzielanie neuroprzekaźników w mózgu – alkohol widocznie obniża poziom aktywności mózgu. Ludzki mózg przyzwyczaja się do obecności alkoholu w organizmie. To dlatego, że w ciele osoby nadużywającej alkohol powoduje on zmiany w ważnych układach receptorów.
Od czego zależy nasilenie objawów alkoholowego zespołu abstynencyjnego?
To, z jakim nasileniem wystąpi syndrom odstawienia alkoholu, zależy przede wszystkim od czasu trwania ciągu alkoholowego i ilości wypijanego trunku. Przebieg zespołu może się bardzo różnić. Wyróżnia się dwa rodzaje syndromu odstawienia alkoholu: niepowikłany i powikłany.
Niepowikłany zespół abstynencyjny czy zwykły kac?
Niepowikłany zespół abstynencyjny występuje w większości przypadków ujawnienia się syndromu odstawienia alkoholu. Bardzo często mylony jest z kacem. Jednak, mimo że mają podobne objawy, mechanizm ich powstawania jest odmienny. Niepowikłany zespół abstynencyjny nie jest bezpośrednim zagrożeniem dla życia. Zazwyczaj osoba, która spożyła za dużo alkoholu, wyłączona jest z normalnego funkcjonowania przynajmniej na kilka godzin.
Kiedy mówi się o niepowikłanym zespole abstynencyjnym? Wtedy, gdy pojawiają się przynajmniej trzy z podanych niżej objawów:
- ból głowy;
- potliwość;
- drżenie powiek, mięśni lub dłoni;
- nadwrażliwość na światło lub dźwięk;
- podwyższone ciśnienie tętnicze;
- nudności lub wymioty;
- osłabienie;
- zaburzenie snu;
- pobudzenie psychoruchowe.
Powikłany zespół abstynencyjny ─ czy to stan zagrażający życiu?
Niewielki procent przypadków wystąpienia zespołu odstawienia alkoholu określa się jako powikłany. Rozwija się u osób, które nadużywały dużych dawek alkoholu przez dłuższy okres. W takich przypadkach odstawienie alkoholu może prowadzić do:
- halucynozy alkoholowej;
- abstynencyjnych napadów drgawkowych;
- zespołu Wernickego-Korsakowa.
Halucynoza alkoholowa – czym jest i jak długo trwa?
Halucynoza alkoholowa może składać się z halucynacji wzrokowych, dotykowych lub słuchowych. Jednak przy tym wszystkim świadomość pacjenta jest całkowicie zachowana. Objawy halucynozy alkoholowej mogą utrzymywać się nawet kilka tygodni od odstawienia alkoholu.
Abstynencyjne napady drgawkowe – powód do niepokoju?
Abstynencyjne napady drgawkowe są mylnie nazywane alkoholową padaczką. To alkoholowe majaczenie złożone jest z zaburzeń psychiatrycznych – w tym dezorientacji w przestrzeni i czasie. Mogą dochodzić do tego urojenia i halucynacje. W czasie abstynencyjnych napadów drgawkowych układ współczulny jest bardzo mocno pobudzony. Przez to wzrasta ciśnienie tętnicze i obserwuje się zaburzenia rytmu serca. Jest to stan zagrażający życiu. Dlatego majaczenie alkoholowe zawsze wymaga specjalistycznej opieki lekarskiej.
Zespół Wernickego-Korsakowa, czyli wynik niedoborów
Zespół Wernickego-Korsakowa jest zespołem objawów, które dotyczą sfery neurologiczno-psychiatrycznej. Powodują go niedobory witaminy B1. Charakteryzuje się zaburzeniami funkcji poznawczych, świadomości i problemami z poruszaniem się. Osoby, które odstawiły nadmiernie spożywany alkohol, mogą przez długi czas odczuwać skutki jego odstawienia. Jest niebezpieczny dla zdrowia chorego, który musi być pod opieką lekarzy.
Zespół abstynencyjny jest poważną chorobą powodującą zagrożenie dla osoby, która chce rzucić nałóg. Często problemy zdrowotne związane z tym schorzeniem utrzymują się nawet latami. To, jak wygląda alkoholowy zespół abstynencyjny, zależy przede wszystkim od ilości pitego alkoholu i długości trwania nałogu. Jednak jeśli pacjent chce zerwać ze szkodliwymi przyzwyczajeniami, może liczyć na pomoc specjalistów, do których zawsze warto się udać.
Zobacz też:
- Syndrom Otella – dramat osób uzależnionych od alkoholu. Na czym polega zespół Otella?
- Syndrom FAS, czyli dlaczego kobieta ciężarna nigdy nie powinna pić alkoholu
- Syndrom chronicznego zmęczenia – gdy przerasta cię codzienność
- Syndrom obcej ręki, czyli kiedy moja ręka nie należy do mnie – zaburzenie na granicy szaleństwa
- Syndrom dziecka alkoholika – jak wygląda życie dorosłych dzieci alkoholików? Objawy i sposoby pomocy
- Syndrom zachodzącego słońca – kiedy udać się do lekarza?
- Syndrom niespokojnych nóg – jak rozpoznać tę chorobę?
- Syndrom Alicji w Krainie Czarów – gdy rzeczywistość nie jest taka, jak Ci się wydaje…