Nie ma chyba osoby, która przynajmniej raz w życiu nie czułaby ogromnego zmęczenia. Co ciekawe, jego zwiastunami są nie tylko senność, apatia i spowolnienie ruchowe. Chroniczne zmęczenie może się objawiać także dolegliwościami ze strony układu pokarmowego, sercowo-naczyniowego i nerwowego. Sprawdź, w jaki sposób objawia się syndrom chronicznego zmęczenia.
Czym jest zespół chronicznego zmęczenia?
Zespół chronicznego zmęczenia to schorzenie występujące również pod nazwą zespołu przewlekłego zmęczenia, encefalopatii bólowej i encefalopatii mialgicznej. Chory doświadcza wówczas nie tylko silnego i długotrwałego zmęczenia, ale także innych objawów towarzyszących. Od zwykłego znużenia różni się tym, że nie ustaje nawet po odpoczynku i trwa dłużej niż pół roku.
Zgodnie z kryteriami diagnostycznymi dodatkowymi czynnikami pozwalającymi rozpoznać tę jednostkę są:
- odczuwanie silnego zmęczenia psychicznego po podjęciu wysiłku fizycznego;
- obniżenie popędu życiowego w porównaniu do stanu sprzed pojawienia się schorzenia.
Przyczyny syndromu przewlekłego zmęczenia
Naukowcy nadal nie są jednomyślni co do tego, co leży u podstaw syndromu przewlekłego zmęczenia. Okazuje się, że częściej chorują na nią kobiety (w wieku 30–40 lat), niż mężczyźni. Jak się okazuje, przyczyny syndromu przewlekłego zmęczenia nie muszą obejmować jedynie nadmiaru pracy i innych obowiązków. Istnieje wiele czynników, które z dużym prawdopodobieństwem świadczą właśnie o tym schorzeniu, i są to:
- zaburzenia układu odpornościowego, czyli immunologicznego. Bardziej narażone na rozwój zespołu chronicznego zmęczenia są osoby cierpiące na alergie i infekcje wirusowe, bakteryjne lub grzybicze;
- ciężki przebieg mononukleozy;
- prowadzenie niezdrowego stylu życia (tzw. brak higieny ośrodkowego układu nerwowego i pokarmowego);
- nieprawidłowości w wydzielaniu hormonów produkowanych przez nadnercza.
Kto jest narażony na syndrom chronicznego zmęczenia?
Syndrom chronicznego zmęczenia znacznie częściej pojawia się u osób prowadzących tzw. pędzący styl życia. Niektóre zawody predysponują do jego rozwoju bardziej niż pozostałe. Mowa tutaj o lekarzach, pielęgniarkach, ratownikach medycznych, sędziach i wszystkich tych, których obowiązki wiążą się z dużym stresem i odpowiedzialnością.
Objawy syndromu przewlekłego zmęczenia
Typowymi objawami syndromu przewlekłego zmęczenia są:
- uczucie zmęczenia, które nie przechodzi po odpoczynku;
- ból głowy;
- gorsze samopoczucie po aktywności fizycznej;
- bezsenność;
- powiększenie węzłów chłonnych;
- bóle mięśni i stawów;
- stany grypopodobne.
Diagnostyka syndromu chronicznego zmęczenia
Diagnostyka syndromu przewlekłego zmęczenia może przysporzyć wiele problemów. Często bywa dość długa i monotonna, ponieważ wymaga wykluczenia wielu jednostek chorobowych. Lekarz powinien zlecić wykonanie szczegółowych badań pod kątem zaburzeń funkcjonowania tarczycy, niewydolności nerek, wątroby i płuc, a także zakażenia wirusem HIV. Przydatne w rozpoznaniu zespołu chronicznego zmęczenia są niektóre z parametrów krwi, w tym obecność białka ostrej fazy (CRP). Ważna jest też ocena składu mikrobiomu jelit. Co więcej, lekarz powinien przeprowadzić z chorym wywiad podmiotowy.
Jak leczyć zespół chronicznego zmęczenia?
Leczenie zespołu chronicznego zmęczenia uzależnione jest od pierwotnej przyczyny jego powstania. Jest to bowiem problem bardzo złożony i wymagać może zarówno psychoterapii, jak i zastosowania leków. Warto przy tym zaznaczyć, że sama psychoterapia może być bardzo długa i dlatego wymaga cierpliwości i zaangażowania.
Metody pomagające w leczeniu syndromu chronicznego zmęczenia
Odpowiednia motywacja zwiększa szanse na powodzenie terapii. Przy łagodnych objawach pomocne mogą okazać się techniki relaksacyjne, w tym medytacja i głębokie oddychanie. Chory musi nauczyć się nadawać obowiązkom priorytety i rezygnować z nich, gdy okazują się one zbyt wymagające. Pomocna może się okazać także organizacja własnej pracy, która pozwoli na zmniejszenie stresu i chaosu związanych z nadmiarem obowiązków domowych i zawodowych. Zdarza się, że przy chorobach współistniejących, lekarz podejmuje decyzję o wdrożeniu w pierwszej kolejności ich leczenia.
Syndrom chronicznego zmęczenia jest coraz częściej pojawiającą się dolegliwością. Zbyt wiele obowiązków i szybkie tempo życia może doprowadzić do pogorszenia kondycji psychicznej i wypalenia zawodowego. Aby go uniknąć, warto wprowadzić do swojej codzienności sposoby na redukcję stresu i techniki relaksacyjne. Zadbanie o równowagę życiową i odpoczynek z pewnością przyniesie pozytywne skutki i pomoże zapobiec zespołowi przewlekłego zmęczenia.
Zobacz też:
- Syndrom obcej ręki, czyli kiedy moja ręka nie należy do mnie – zaburzenie na granicy szaleństwa
- Syndrom odstawienia alkoholu – co warto o nim wiedzieć?
- Syndrom Alicji w Krainie Czarów – gdy rzeczywistość nie jest taka, jak Ci się wydaje…
- Syndrom Gardnera, czyli gdy rodzice żyją w konflikcie
- Syndrom kuwady – czy mężczyzna też może być w ciąży? Co to jest zespół kuwady i jak sobie z nim radzić?
- Syndrom Otella – dramat osób uzależnionych od alkoholu. Na czym polega zespół Otella?
- Syndrom Marfana – codzienność z chorobą. Jak objawia się zespół Marfana i czy można go leczyć?
- Syndrom Pataua, czyli trisomia chromosomu 13. – jedna z najcięższych wad wrodzonych