Baza leków

Pulmicort – zastosowanie, dawkowanie, działania niepożądane. W jakich sytuacjach można podać Pulmicort? Czy jest to lek bezpieczny dla dzieci?

Lek Pulmicort to środek zalecany w leczeniu astmy oraz zespołu krupy. Może być stosowany od 6. miesiąca życia. Dawkowanie należy dobrać indywidualnie. Lek dostępny wyłącznie na receptę.  

Pulmicort – co to jest?

Pulmicort jest to lek wziewny dostępny jedynie na receptę. Charakteryzuje się działaniem przeciwzapalnym. Najczęściej stosuje się go w długofalowym oraz systematycznym leczeniu astmy. 

Wykazuje działanie minimalizujące obrzęk oraz podrażnienia w obrębie górnych dróg oddechowych. Może być stosowany także w celu redukcji częstotliwości oraz stopnia nasilenia objawów astmy oskrzelowej. 

Zawiera substancję czynną Budezonid. Lek ten wykazuje działanie przeciwzapalne miejscowo. 

Pulmicort – zastosowanie

Lek Pulmicort może być stosowany u pacjentów cierpiących na astmę oskrzelową. Podawany jest długotrwale, w sytaucji gdy terapia inhalatorami ciśnieniowymi i proszkowymi nie przyniosła oczekiwanych rezultatów. 

U pacjentów cierpiących na zespół krupy, czyli ostre zapalenie oskrzeli, tchawicy oraz krtani, lek Pulmicort podawany jest w celu złagodzenia objawów takich jak zwężenie górnych dróg oddechowych, uporczywych duszności, zaburzeń oddychania oraz szczekającego kaszlu. 

Lek Pulmicort może być podawany także u chorych przy zaostrzeniu POChP. W takiej sytuacji, dla złagodzenia objawów obturacyjnej choroby płuc zalecane jest wdrożenie zawiesiny do nebulizacji.

Pulmicort – dawkowanie i droga podania

Dawkowanie leku Pulmicort powinno być ustalone indywidualnie, biorąc pod uwagę rodzaj oraz stopień nasilenia dolegliwości, oraz masę i wiek pacjenta. 

W leczeniu astmy oskrzelowej zazwyczaj zalecane jest zażywanie maksymalnie 1 mg preparatu, w jednej dawce na dobę. Można zastosować lek zarówno rano, jak i wieczorem. 

W przypadku zaostrzenia objawów dawkę dobową można zwiększyć, podając ją dwukrotnie. 

U pacjentów dorosłych, poza dawką objawową, można później zredukować ją do dawki podtrzymującej (0,5 mg). 

U dzieci w leczeniu astmy oskrzelowej stosują się dawkę o,25-0,5 mg, przy czym doraźnie w sytuacji zaostrzenia objawów można podać 1 mg. 

W zespole krupy u dzieci i niemowląt zalecana dawką jest 2 mg. W zależności stanu dziecka można podać ją jednorazowo lub rozdzielić na dwie dawki w odstępie 30 minut. Lek trzeba podawać co 12 godzin. Leczenie należy prowadzić do ustąpienia objawów, nie dłużej niż 36 godzin. 

Przy zaostrzeniu POChP dawka dzienna to od 4 do 8 mg. Należy podzielić ją na 2 lub 4 podania. 

Podając lek Pulmicort należy wykonywać równe, spokojne oddechy. U dzieci należy skorzystać z maski twarzowej, natomiast dorośli korzystają z ustnika. 

Po każdorazowym zażyciu leku zalecane jest dokładne wypłukanie jamy ustnej oraz przemycie twarzy wodą. 

Pulmicort – przeciwwskazania do stosowania

Kluczowym przeciwskazaniem do zażywania leku Pulmicort jest nadwrażliwość na którykolwiek ze składników aktywnych lub substancji pomocniczych. 

Niezalecane jest stosowanie go w trakcie ostrego napadu duszności

Lek Pulmicort może być stosowany od 6. miesiąca życia. 

Kobiety w ciąży oraz karmiące piersią powinny skonsultować zażywanie leku Pulmicort z lekarzem prowadzącym. Jeśli w trakcie terapii kobieta zajdzie w ciąże, nie może samodzielnie odstawić leków. W tym przypadków również konieczna jest indywidualna konsultacja z lekarzem. 

Lek Pulmicort nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych, 

Pulmicort – możliwe działania niepożądane

Zażywanie leku Pulmicort może wiązać się z wystąpieniem działań niepożądanych. Najczęściej spotykane są pleśniawki w obrębie jamy ustnej, a także ból gardła, chrypka i kaszel. W takiej sytuacji należy dokładniej stosować się do zalecenia związanego z płukaniem jamy ustnej oraz łagodzić objawowo aż do ustąpienia. 

Jeśli pojawią się objawy związane ze zmianami ostrości widzenia, skurczami oraz drżeniem mięśni, stanami depresyjnymi i zapaleniem płuc należy niezwłocznie poinformować o tym lekarza prowadzącego.


Zobacz też:
Archiwum: kwiecień 2024