Medycyna

Poród naturalny – przebieg. Wady i zalety

Poród naturalny – przebieg. Wady i zalety

Ciąża jest szczególnym okresem w życiu kobiety. Z kolei poród pięknym, a jednocześnie wymagającym jej zakończeniem. Jak przebiega poród naturalny, a jak cesarskie cięcie?

Poród naturalny bardzo rzadko przebiega jak na filmach. Na ogół nie jest aż tak błyskawiczny. Zanim noworodek przyjdzie na świat, musi zostać spełnionych szereg czynników. Szyjka macicy musi ulec skróceniu, skurcze i ból porodowy muszą doprowadzić do pełnego rozwarcia, a sama rodząca musi skupić się na parciu. Niestety, w wielu przypadkach poród kończy się nacięciem krocza lub cesarskim cięciem. Jakie są zwiastuny porodu? Kiedy wykonuje się cesarskie cięcie? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w artykule.

Poród naturalny – przebieg

W szkole rodzenia przekonują, że poród jest niezwykle trudnym, ale jednocześnie jednym z najbardziej magicznych momentów w życiu kobiety. Po odcięciu pępowiny noworodek zaczyna żyć jako niezależny człowiek, otoczony troską swoich rodziców już do końca życia. Na sali z rodzącą zawsze jest położna, a w razie potrzeby również ginekolog i anestezjolog.

Okres porodu rozpoczyna się wraz z pojawieniem się regularnych skurczów (widocznych na zapisie KTG), rozwarciem szyjki macicy i odejściem wód płodowych. Ten ostatni warunek nie jest jednak konieczny, by stwierdzić rozpoczęcie porodu.

Poród dzieli się na cztery fazy/okresy. Czas ich trwania jest kwestią bardzo indywidualną. Praktyka położnicza pozwoliła jednak na stwierdzenie, że u pierworódek okres ten jest znacznie dłuższy niż u kobiet, które rodzą kolejne dziecko.

Pierwszy okres porodu

Poród naturalny zazwyczaj rozpoczyna się między 40. a 42. tygodniem ciąży. Na długo przed tym momentem na ogół pojawiają się skurcze przepowiadające tzw. Braxtona-Hicksa. Nie są one bolesne i przygotowują macicę do porodu drogami natury. W pierwszej fazie porodu skurcze macicy są bardzo rzadkie, nieregularne i nie powodują odczuć bólowych. Bywa, że ciężarna ich nie zauważa. Kiedy jednak nabierają one na sile i pojawiają się w regularnych odstępach czasu, to znak, aby jechać do szpitala, ponieważ narodziny dziecka zbliżają się wielkimi krokami.

Skurcze porodowe sprawiają, że błony płodowe pękają i dochodzi do odejścia wód płodowych. W tym okresie porodu podaje się także znieczulenie zewnątrzoponowe. Aby przyspieszyć całą akcję, lekarze i położne zachęcają rodzącą do niewielkiej aktywności fizycznej m.in. spacerów czy kołysania się na piłce. Nie mniej ważne jest odpowiednie oddychanie, które dotlenia matkę i dziecko. Pierwsza faza porodu naturalnego trwa najdłużej.

Drugi okres porodu

Drugi okres porodu naturalnego zaczyna się fazą parcia. Kobieta, łącząc techniki oddechowe oraz siłę parcia, wypycha główkę dziecka przez drogi rodne. Prawidłowe oddychanie ma dwie zalety. Po pierwsze dotlenia dziecko, a po drugie zapobiega pękaniu naczyń krwionośnych oczu i twarzy. Jeżeli akcja porodowa się przedłuża lub z jakichkolwiek przyczyn nie postępuje, tak jak powinna, lekarze może podjąć decyzję o episiotomii, czyli nacięciu krocza.

Trzeci okres porodu

Faza ta polega na urodzeniu łożyska. Warto jednak pamiętać, że jego wydalenie również wymaga od kobiety parcia. Etapowi temu towarzyszy niewielkie krwawienie, co związane jest z fizjologicznym procesem obkurczania się macicy.

Czwarty okres porodu

Inaczej wczesna faza poporodowa. Po urodzeniu dziecka i łożyska, lekarz ocenia stan macicy i krocza. Obserwacja powinna trwać około dobę, aby ocenić, czy nie doszło do naruszenia ważnych kapilar. Faza ta skupia się również na samym dziecku i ocenie jego najważniejszych parametrów życiowych. Kluczowe jest kangurowanie maluszka oraz nauka karmienia piersią. Jeżeli wszystko jest w porządku, po 2 dobach świeżo upieczona matka razem z nowo narodzonym dzieckiem jest wypisywana do domu.

Poród naturalny – wady i zalety

Największymi zaletami porodu naturalnego są:

  • usunięcie płynu owodniowego z płuc maluszka na skutek ucisku klatki piersiowej podczas skurczów;
  • większa odporność dziecka (noworodek przechodząc przez drogi rodne „łapie” przeciwciała matki, przez co wzmacnia swoją florę bakteryjną);
  • mniejsze ryzyko zaburzeń integracji sensorycznej;
  • szybsza regeneracja kobiety po porodzie.

Wadami porodu naturalnego mogą być

  • możliwość pęknięcia lub nacięcia krocza;
  • długotrwały wysiłek i duży ból;
  • możliwość rodzenia nawet kilkunasty godzin;
  • problemy z aktywnością seksualną po porodzie.

Cesarskie cięcie – kiedy wykonuje się zabieg?

Poród za pomocą cesarskiego cięcia jest poważnym zabiegiem chirurgicznym wykonywanym z medycznych wskazań. Wskazaniami do cięcia są m.in.:

  • nieprawidłowe ułożenie główki dziecka;
  • ciężki stan przedrzucawkowy;
  • tokofobia;
  • dystocja szyjkowa;
  • masa płodu powyżej 4,5 kg;
  • przodujące łożysko;
  • wady anatomiczne miednicy;
  • brak postępu porodu;
  • podejrzenie infekcji wewnątrzmacicznej;
  • niektóre schorzenia okulistyczne.

Czym jest połóg?

O połogu często mówi się jak o czwartym trymestrze ciąży. Składa się na niego okres 6 tygodni po porodzie. Wówczas w organizmie kobiety zachodzi szereg zmian, mających na celu doprowadzić organizm do stanu sprzed ciąży. Intensywnie kurczy się macica, wydalone zostają odchody połogowe, a obwód brzucha znacznie się zmniejsza. Normalne jest wówczas odczuwanie braku energii, zmęczenia, a nawet zniechęcenia. W tym okresie może pojawić się baby blues, a w poważniejszych przypadkach nawet depresja poporodowa.

Poród naturalny wspominany jest przez kobiety do końca życia. Od wielu indywidualnych cech zależy, jak długo potrwa i czy obędzie się bez komplikacji. Objawy porodu są tak wyraźne, że praktycznie nie jest możliwe przegapienie jego rozpoczęcia. Na szczęście istnieje wiele metod łagodzenia bólu, z czego najskuteczniejsze jest znieczulenie zewnątrzoponowe, a także niefarmakologiczne, w tym techniki relaksacyjne i oddechowe. W niektórych przypadkach konieczne jest wykonanie cesarskiego cięcia. Bez względu jednak na rodzaj porodu, przyjście dziecka na świat jest zawsze dla rodziców powodem ogromnej radości.


Zobacz też:
Archiwum: grudzień 2023