Objawy

Osłabienie organizmu – z czego może wynikać brak siły i niemoc?

Osłabienie organizmu – z czego może wynikać brak siły i niemoc?

Czujesz, że nie masz siły do działania? Kiedy wstajesz z łóżka, masz mroczki przed oczami? Może zdarzyło ci się kiedyś zemdleć? To jedne z oznak osłabienia organizmu. Brak siły do jakiejkolwiek aktywności to charakterystyczna cecha takiego stanu. Skąd wynika osłabienie i jak mu zaradzić?

Czym jest osłabienie organizmu?

Z medycznego punktu widzenia mianem osłabienia organizmu zwykło się określać stan pacjenta, w którym następuje utracenie siły mięśniowej. Terminu tego używa się też wtedy, gdy czujesz się ogólnie osłabiony, ale lekarze powiedzą w takim przypadku, że dotyczy cię męczliwość. Osłabienie diagnozowane jest, jeśli skarżysz się na niemożność wykonania określonych, prostych czynności. Być może wiąże się to także z uczuciem ciężkości rąk i nóg czy ich sztywnością.

Może być to niegroźny, chwilowy i incydentalny stan przejściowy, ale czasem trwa on wiele dni czy tygodni. Czasami osłabienie to symptom, który wskazuje na to, że w twoim organizmie dzieje się coś niedobrego i warto dociec, z czego to wynika. Jeśli wysypiasz się, nie jesteś zwyczajnie zmęczony i przetrenowany, to osłabienie nie ma typowych przyczyn powstania. Jakie inne powody pojawienia się osłabienia, wchodzą w grę?

Objawy wskazujące na osłabienie

Najczęściej osłabieniu organizmu towarzyszą następujące objawy:

  • senność;
  • apatia;
  • bóle głowy;
  • obniżenie nastroju;
  • fizyczna niemoc.

Przyczyną zwykłego osłabienia prócz wskazanych chorób i stanów chorobowych, mogą być takie kwestie, jak:

  • niewysypianie się – zbyt mała ilość snu;
  • nieodpowiednio zbilansowana dieta;
  • głodzenie się;
  • przewlekły stres;
  • ciąża.

W niektórych przypadkach powodem osłabienia mogą być różne choroby. Jakie? O tym poniżej. 

Osłabiony organizm a choroby

Wiele kwestii może wpłynąć na osłabienie twojego organizmu. Dobrze jest dowiedzieć się, co też jest przyczyną takiego stanu. Osłabienie organizmu może być samodzielnym objawem albo też konsekwencją innych chorób.

Nagłe osłabienie organizmu i brak siły wynikające z chorób

Przyczyną osłabienia organizmu mogą być takie schorzenia i choroby, jak:

  • infekcja;
  • depresja;
  • niedokrwistość (anemia);
  • choroby układu krążenia;
  • choroby nowotworowe;
  • choroby tarczycy;
  • choroby neurologiczne;
  • zespół przewlekłego zmęczenia.

Infekcje 

Ostra i przewlekła infekcja o podłożu wirusowym, bakteryjnym, grzybiczym i pasożytniczym może powodować osłabienie. Jedną z najczęstszych przyczyn będzie zwykłe przeziębienie czy sezonowa grypa. Jednakże, jeśli cierpisz na przewlekłe zakażenie, np. zapalenie wątroby, mononukleozę czy HIV, wówczas możesz mieć permanentnie osłabiony organizm.

Depresja 

W przebiegu depresji i wszelkich innych, podobnych chorób psychicznych, pojawia się długotrwałe obniżenie nastroju, ale i osłabienie organizmu. Możesz odczuwać też długotrwały lęk i nieokreślony strach, przez co jesteś niezdolny do przeżywania radości.

Osłabienie w przebiegu anemii

Niedokrwistość, czyli anemia, to choroba polegająca na zredukowaniu poniżej normy stężenia hemoglobiny we krwi lub liczby krwinek czerwonych. Łatwo to sprawdzić przy badaniach krwi. Wśród objawów anemii wymienia się osłabienie organizmu, obezwładniające uczucie zmęczenia i znużenia, które nie ustępują nawet po kilkugodzinnym śnie i odpoczynku. Jeśli osłabienie organizmu i brak sił wynika z niedokrwistości, wówczas możesz mieć bladą, skłonną do przesuszania skórę, łamliwe i wypadające włosy. Jak w przypadku anemii poradzić sobie ze stanem osłabienia? Leki przepisywane w takim przypadku to przede wszystkim żelazo.

Choroby układu krążenia i osłabienie

Nagłe osłabienie jest charakterystyczne w przebiegu różnych schorzeń dotyczących układu krwionośnego człowieka. Jeśli pojawia się niespodziewanie i szybko się rozwija, może być to oznaka udaru mózgu. Przebiega ono wówczas ze zdrętwieniem jednej połowy ciała i bólem kończyn. Jednocześnie powodem takich objawów jest też niedokrwienie tętnicze. Po przebytym zawale także może dopaść cię osłabienie, ponieważ serce jest słabe i nie pompuje wystarczająco krwi, co powoduje pogorszenie natlenienia organizmu. Niewydolność krążeniowa może osłabiać organizm. Wiąże się to często z dusznościami, obrzękiem kończyn i pogorszeniem tolerancji na jakikolwiek wysiłek.

Osłabienie w przebiegu choroby nowotworowej

Jednostką chorobową związaną z osłabieniem jest CRF – cancer related fatigue. To inaczej zmęczenie związane z chorobą nowotworową. Charakteryzuje się tym, że przewlekle możesz odczuwać subiektywne poczucie osłabienia lub wyczerpania. Wiązać się to może zarówno z chorobą nowotworową, jak i samym leczeniem, które nie jest proporcjonalne do ostatnio wykonywanych aktywności. Wszystko to zakłócać może twoje normalne funkcjonowanie. Pacjenci onkologiczni dosyć często zgłaszają lekarzom takie dolegliwości, jak osłabienie organizmu czy brak energii, chęci do działania. Możliwości zwalczania osłabienia są niestety mocno ograniczone w takim przypadku i najczęściej nie uda się go wyeliminować całkowicie.

Choroby tarczycy a osłabienie

Jeśli cierpisz na nadczynność lub niedoczynność tarczycy, możesz też odczuwać osłabienie, zaburzenia poznawcze i miewać problemy z koncentracją uwagi. U osób z niedoczynnością tarczycy pojawia się przy tym nadmierna senność, wzrost wagi i zaparcia. Natomiast nadczynność może wiązać się z bezsennością i zwiększonym apetytem.

Choroby neurologiczne wywołujące osłabienie

Wiele chorób neurologicznych może wywoływać osłabienie, łącznie z zapaleniem naczyń czy stwardnieniem rozsianym. Przy odczuwaniu osłabienia kończyn i męczliwości, sztywnieniu nóg i ramion, możliwe, że przyczyną są zmiany zwyrodnieniowe kręgów czy nawet guz nadtwardówkowy. Są i inne choroby układu nerwowego człowieka, które mogą powodować osłabienie organizmu, np. polineuropatia, dysfagia, miastenia czy miopatia, czyli choroba mięśni polegająca na zaburzeniach regeneracji komórek mięśniowych.

Zespół przewlekłego zmęczenia

Kiedy prócz osłabienia odczuwasz bóle głowy, bóle mięśniowo-stawowe, a po wysiłku źle się czujesz przez ponad 24 godziny, przy czym miewasz pogorszenie pamięci krótkotrwałej i zaburzenia koncentracji, możliwe, że cierpisz na zespół przewlekłego zmęczenia.

Co na osłabienie? Jakie leki na osłabiony organizm?

Zastanawiasz się, co na osłabienie sprawdzi się najlepiej? Chcesz jak najszybciej pozbyć się niemocy i stać się znów człowiekiem aktywnym? Trudno wymienić skuteczne leki na osłabienie, ponieważ wszystko tak naprawdę zależy od tego, co też powoduje twoją dolegliwość. Jeśli jest to zwykła infekcja, to zasadniczo wystarczy ją wyleczyć, by organizm się zregenerował i byś miał więcej siły do działania.

Osłabienie organizmu może mieć różne przyczyny, także te związane z twoim stylem życia i odżywiania się. Jeśli przy zrelaksowaniu się, wyspaniu i odpoczynku problem nie znika, najlepiej zgłoś się do lekarza i dokonaj pełnej diagnostyki.


Zobacz też:
Archiwum: grudzień 2023