Baza leków

Octeangin – dawkowanie, sposób użycia, działania niepożądane. Kiedy można stosować lek Octeangin? Czy jest bezpieczny dla kobiet w ciąży?

Octeangin jest nierefundowanym lekiem dostępnym jedynie na receptę. Zalecany przy chorobach jamy ustnej i gardła. Zawiera dichlorowodorek oktenidyny. Działa antywirusowo i antyseptycznie. 

Octeangin – co to jest?

Octeangin to lek występujący w postaci twardych pastylek do ssania. Substancja czynna znajdująca się w jego składzie to dichlorowodorek oktenidyny. Zawiera izomalt. Skuteczny w miejscowym, krótkotrwałym leczeniu wspomagającym. Zalecany przy zapaleniach gardła oraz jamy ustnej. 

Octeangin – zastosowanie

Charakteryzuje się właściwościami powierzchniowo czynnymi. Działa antyseptycznie wobec grzybów, wirusów otoczkowych oraz bakterii. Skutecznie zwalcza patogeny, odpowiedzialne za powstanie stanów zapalnych. 

Zażywany najczęściej przy zapaleniu gardła, w sytaucji gdy występuje ból, obrzęk i zaczerwienienie. 

Octeangin – dawkowanie i droga podania

Lek Octeangin powinien być zażywany zgodnie z zaleceniami lekarza oraz informacjami znajdującymi się w ulotce. Standardowe dawkowanie leku u osób dorosłych i dzieci powyżej 12 roku życia to jedna tabletka co 2-3 godziny. 

Dobowa dawka maksymalna to 6 tabletek. Nie należy przekraczać tej ilości. Preparat może być stosowany regularnie przez 4 dni. 

Przyjmowanie leku Octeangin polega na powolnym rozpuszczaniu tabletki wewnątrz jamy ustnej. Nie należy jej od razu połykać. W przypadku spożycia większej dawki niż zalecana należy skontaktować się z lekarzem. 

Octeangin – przeciwwskazania do stosowania

Kluczowym przeciwskazaniem do zażywania leku Octeangin jest nadwrażliwość na substancję czynną lub którąkolwiek z substancji pomocniczych. 

Nie ma badań na temat wpływu leku Octeangin na kobiety w ciąży oraz płód. Ze względów bezpieczeństwa zalecane jest niestosowanie preparatu w trakcie ciąży oraz przez kobiety aktywne seksualnie, lecz niestosujące antykoncepcji. 

By wykluczyć zagrożenie dla dziecka, nie należy stosować leku Octeangin w trakcie karmienia piersią. 

Ze względu na brak badań, niezalecane jest także łączenie leku Octeangin z alkoholem. 

Octeangin – możliwe działania niepożądane

Lek Octeangin wykazuje niewielkie skutki uboczne. Najczęściej spotykanymi działaniami niepożądanymi, występującymi po zażyciu preparatu są reakcje alergiczne oraz podrażnienia w obrębie błony śluzowe jamy ustnej, gardła oraz żołądka. Czasem pojawia się również suchość w jamie ustnej. W nielicznych sytuacjach można zaobserwować także zaburzenia smaku. 

Stosując maksymalną  dawkę leku Octeangin mogą wystąpić dolegliwości związane z zaburzeniem pracy układu trawiennego, takie jak niestrawność, ból brzucha oraz nudności. 


Zobacz też:
Archiwum: styczeń 2024