Objaw Jaworskiego występuje u pacjentów w przypadku ostrego zapalenia wyrostka robaczkowego, tym samym będąc jednym z objawów otrzewnowych.
Większość zapewne słyszała o wyrostku robaczkowym, natomiast objaw Jaworskiego dla wielu jest czymś nowym. Sprawdź zatem, jak dowiedzieć się, w jaki sposób zbadać objaw Jaworskiego i postawić prawidłową diagnozę w ostrym zapaleniu wyrostka robaczkowego?
Co to jest objaw Jaworskiego?
Objaw Jaworskiego można zbadać w łatwy sposób, a konkretnie metodą palpacyjną w badaniu jamy brzusznej. Zbadanie ma na celu rozpoznanie ostrego zapalenia wyrostka robaczkowego, tj. niewielkiego pęcherzyka ulokowanego przy zakończeniu jelita grubego.
Co to jest wyrostek robaczkowy?
Wyrostek robaczkowy to podłużne uwypuklenie jelita grubego, odcinka o nazwie kątnica. Patrząc anatomicznie, znajduje się po prawej stronie w dole biodrowym. Długość wyrostka robaczkowego to około 8 do 10 cm, jego szerokość zaś jest bardzo niewielka, stanowi raptem od 4 do 8 mm. Jak dotąd nie poznano do końca właściwości wyrostka robaczkowego, wiadomo jednak, że głównym symptomem jego działalności jest ostry proces zapalny, rozwijający się w jego wnętrzu, nazwany ostrym zapaleniem wyrostka robaczkowego.
Jak sprowokować objaw Jaworskiego?
Badanie przeprowadza się w kilku krokach:
- pacjenta należy ułożyć nieruchomo w pozycji leżącej;
- jego prawą nogę unosi się wysoko, zginając w stawie biodrowym oraz kolanowym jednocześnie, najlepiej i o ile się da pod kątem 90 stopni;
- po chwili nogę opuszcza się, prostując ją delikatnie i uciskając palcami dolne partie brzucha, tam, gdzie powinien mieć swoje miejsce wyrostek robaczkowy.
Badanie objawu – kiedy występuje dodatni objaw Jaworskiego?
Jeśli pacjent podczas badania odczuwa intensywną bolesność, tzn. w momencie opuszczania nogi do wyprostu ostre ukłucia, można uznać, że występuje dodatni objaw Jaworskiego. Ból występuje po prawej stronie podbrzusza, mniej więcej około 2/3 odległości pomiędzy pępkiem a tzw. punktem McBurney’a, czyli kolcem biodrowym. Lekarz wykonujący badanie posiada niebagatelne wskazanie uwierzytelniające rozpoznanie stanu ostrego zapalenia wyrostka robaczkowego, niemniej ma jeszcze możliwości przeprowadzenia innych testów.
Ostre zapalenie wyrostka robaczkowego – objawy zapalenia
Dodatni objaw Jaworskiego jest uznawanym kryterium diagnostycznym na całym świecie, wskazując bezsprzecznie na zapalenie wyrostka robaczkowego, niemniej wyłącznie w przypadku, kiedy jest on ułożony za kątnicą. Należy dodać, że umiejscowienie go nie jest tak oczywiste, i trzeba traktować to indywidualnie. W takim przypadku nie występuje objaw Blumberga, kolejny z modelowych symptomów wywołanych w celu zdiagnozowania problemów w jamie brzusznej.
Czym jest objaw Blumberga?
Objaw Blumberga jest także wykorzystywany podczas diagnozowania wyrostka robaczkowego, ogólnie dolegliwości w obrębie otrzewnej. Lekarz na podstawie dodatniego wyniku objawu Blumberga ma możliwość postawić prawidłową diagnozę, jak i ułożyć plan leczenia. Objaw Blumberga po raz pierwszy został opisany w 1907 roku przez Jakoba Moritza Blumberga – niemieckiego ginekologa i chirurga. Badanie wykonuje się u chorych, u których podejrzewa się wystąpienie ostrego zapalenia otrzewnej. Charakteryzuje się brakiem lub niewielką bolesnością podczas delikatnego i powolnego uciskania powłok brzusznych. Ból dopiero nasila się w momencie, kiedy gwałtownie zwalnia się ucisk brzucha.
O czym świadczy dodatni wynik objawu Blumberga?
Dodatni wynik objawu Blumberga ukazuje zmiany występujące w podbrzuszu. Może oznaczać w przypadku kobiet zapalenie przydatków lub ogólnie wykonany po prawej stronie podbrzusza – zapalenie wyrostka robaczkowego u obojga płci. Czasem występuje przekłamanie wyniku, ze względu na występowanie kolki jelitowej, jeżeli jelita wypełnione są dużą ilością gazów lub masą kałową.
Objaw Blumberga w ostrym stanie zapalenia wyrostka robaczkowego
Wynik dodatni objawu Blumberga występuje w piątym stadium choroby wyrostka robaczkowego, po pęknięciu pęcherzyka i wylaniu się jego zawartości do jamy brzusznej, czego efektem może być zapalenie otrzewnej – schorzenie należące do grupy ostrych stanów chirurgicznych wymagających szybkiego działania, będące zagrożeniem życia pacjenta.
Objaw Rovsinga
W rozpoznaniu wyrostka robaczkowego przeprowadza się również badanie objawu Rovsinga. W tym przypadku istotą badania jest uciskanie okrężnicy poprzez powłoki brzuszne w kierunku antyperystaltycznym, począwszy od okolic lewego biodra. Typowym dla tego badania objawem wskazującym na stan zapalny wyrostka jest kłujący i silny ból w dolnej prawej części brzucha.
Po tych wszystkich badaniach doświadczony lekarz jest w stanie postawić prawidłową diagnozę, a dodatkowo może jeszcze wykonać USG jamy brzusznej i badanie tomografem.
Zobacz też:
- Objaw Murphyego – badanie stosowane w diagnozowaniu różnych chorób, na przykład ostrego zapalenia pęcherzyka żółciowego
- Zapalenie otrzewnej – diagnostyka i rokowania. Sprawdź, czy silny ból brzucha to objaw, który może doprowadzić do sepsy!
- Ból w okolicy pępka – co oznacza i skąd się bierze?
- Objaw Babińskiego u dzieci i dorosłych. Co to jest i kiedy występuje?
- Co oznacza ostry ból brzucha? Rozpoznanie dolegliwości i odpowiednie leczenie
- Skąd bierze się ból w prawym boku? Dowiedz się, z jakimi chorobami może się wiązać!
- Ból brzucha w ciąży – skąd się bierze? Jak go pokonać?
- Sztywność karku – przyczyny i leczenie