Baza leków

Czym jest Nimesil? Jak działa ten lek przeciwbólowy? Kiedy i jak go stosować?

Nimesil – co to jest?

Środek leczniczy Nimesil może być stosowany w przypadku występowania silnego bólu. Lek ten jest zaliczany do kategorii sulfonamidów, a substancję czynną stanowi nimesulid. Jego działanie polega na blokowaniu cyklooksygenazy, która jest odpowiedzialna za przekazywanie informacji w komórkach organizmu. Nimesil wykazuje działanie:

 • przeciwgorączkowe;
 • przeciwzapalne;
 • przeciwbólowe. 

Nimesil działa skutecznie, ponieważ wchłania się do przewodu pokarmowego bardzo szybko. Dzięki temu pierwsze efekty po zażyciu są odczuwalne już nawet po 15 minutach. Warto jednak wiedzieć, że substancja czynna osiąga najwyższe stężenie we krwi po 2–3 godzinach od spożycia leku. Nimesil należy rozpuścić w szklance wody i wypić w całości, po rozpuszczeniu granulek.

Nimesil – zastosowanie

Mimo tego, że Nimesil wykazuje działanie przeciwgorączkowe nie stosuje się go w stanach podwyższonej temperatury organizmu. Lek ten jest wykorzystywany w stanach ostrego i silnego bólu. Wszystko ze względu na fakt, że środek ten jest bardzo silny i ma szereg skutków ubocznych. Nimesil nie powinien być wybierany jako podstawowy lek, a jego zażywanie należy skonsultować z lekarzem.

Nimesil – dawkowanie i droga podania

Nimesil to lek w postaci sypkiego granulatu, który powinien być rozpuszczony w wodzie. Przeznaczony jest do doustnego spożywania w postaci zawiesiny. Pamiętaj, że nie wolno przekraczać zalecanej dawki leku. Zwiększenie ilości przyjmowanego środka nie zwiększy jego skuteczności, a może jedynie pogorszyć stan zdrowia. Przedawkowanie leku może poważnie zaszkodzić życiu lub zdrowiu.

Nimesil należy przyjmować po konsultacji z lekarzem. 

 1. Można go zażywać wyłącznie po spożyciu posiłku. 
 2. Co więcej, nie wolno go stosować dłużej niż 15 dni. 
 3. Dzieci poniżej 12. roku życia nie powinny wcale przyjmować leku. 
 4. Pacjenci, którzy borykają się z poważnymi zaburzeniami nerek nie powinni zażywać Nimesilu. 
 5. Natomiast dzieci i młodzież po 12. roku życia mogą przyjmować maksymalnie 100 mg leku 2 razy na dobę.

Nimesil – przeciwwskazania do stosowania

 1. Jeśli jesteś uczulony na substancję czynną, jaką jest nimesulid, nie możesz przyjmować leku! 
 2. Nie przyjmuj go w przypadku borykania się z alergią lub nadwrażliwością na ibuprofen lub ketoprofen. 
 3. Dzieci poniżej 12. roku życia oraz kobiety karmiące piersią również nie mogą spożywać Nimesilu. 
 4. Co więcej, może on być niebezpieczny dla płodu, jeśli jest przyjmowany w III trymestrze ciąży. 
 5. Osoby, które zmagają się z uszkodzeniem wątroby lub chorobami wywołującymi krwawienie, nie mogą zażywać leku. 
 6. Nimesilu nie wolno łączyć z alkoholem!

Kobiety w ciąży muszą pamiętać, że nie mogą przyjmować leku bez konsultacji z lekarzem. Przyjmowanie leku w I i II trymestrze ciąży oraz u pań, które planują dziecko, jest możliwe tylko wtedy, gdy lekarz uzna to za konieczność.

Nimesil – możliwe działania niepożądane

Nimesil jest silnym środkiem przeciwbólowym, przez co może powodować różnego rodzaju skutki uboczne. Do najpopularniejszych działań niepożądanych, które mogą wystąpić, należą:

 • bóle brzucha;
 • wzdęcia;
 • wymioty, biegunka, zaparcia;
 • zaburzenia widzenia, ból przy oddawaniu moczu;
 • zapalenie błony śluzowej, wątroby, wrzody w przewodzie pokarmowym;
 • koszmary, niepokój, zaburzenia widzenia;
 • osłabienie i złe samopoczucie;
 • wstrząs anafilaktyczny, skurcz oskrzeli, trudności z oddychaniem;
 • anemia i zwiększone ryzyko zawału lub udaru.

W trakcie stosowania leku Nimesil należy pamiętać o środkach ostrożności. Przede wszystkim w przypadku nieustępowania objawów należy skontaktować się z lekarzem. Nie wolno również samodzielnie zmieniać dawkowania ani przyjmować jednocześnie innych środków przeciwbólowych. Warto wiedzieć, że zmniejszenie dawki może zminimalizować ryzyko wystąpienia działań niepożądanych.

Nimesil trzeba stosować ostrożnie, ponieważ może wywoływać reakcje ze strony wątroby, które w najgorszym przypadku mogą skończyć się śmiercią. W przypadku wystąpienia objawów podobnych do grypy należy przerwać stosowanie preparatu i skonsultować się z lekarzem.
Lek Nimesil jest silnym środkiem przeciwbólowym, który powinieneś zażywać tylko w przypadku, gdy inne preparaty nie działają. Ze względu na ryzyko wystąpienia licznych skutków ubocznych nie jest on zalecany do stosowania jako pierwszy wybór. Warto przed użyciem skonsultować się z lekarzem. W razie wystąpienia jakichkolwiek działań niepożądanych należy niezwłocznie przerwać kurację i udać się do lekarza.


Zobacz też:
Archiwum: maj 2024