Zmagasz się z dolegliwościami związanymi z układem pokarmowym? Cierpisz na przewlekłą lub ostrą biegunkę? W takim razie Nifuroksazyd może okazać się skutecznym lekiem właśnie dla Ciebie. Preparat dostępny jest bez recepty lub w określonych przypadkach sprzedawany jest z jej okazaniem.
Nifuroksazyd – co to jest?
Nifuroksazyd jest lekiem przeznaczonym do stosowania w stanach zatrucia pokarmowego lub przewlekłych i ostrych biegunek. Preparat należy do środków przeciwbakteryjnych i może być wykorzystywany przez osoby dorosłe oraz dzieci, które ukończyły 7. rok życia.
Substancja czynna zawarta w leku to nifuroksazyd, a pozostałe składniki, to m.in.:
- skrobia kukurydziana;
- sacharoza;
- żelatyna;
- dwutlenek tytanu;
- tlenek żelaza;
- stearynian magnezu.
Termin ważności leku upływa zawsze ostatniego dnia podanego na blistrach lub opakowaniu miesiąca. Należy przechowywać go w miejscu niewidocznym dla dzieci i unikać spożywania po upływie terminu ważności. Preparat jest dostępny pod postacią kapsułek twardych, tabletek powlekanych i zawiesiny doustnej.
Przeciwbiegunkowe i przeciwbakteryjne działanie leku polega na zahamowaniu aktywności dehydrogenaz. Do tego preparat obniża syntezę białek, a przy tym nie zaburza równowagi mikrobiologicznej w przewodzie pokarmowym. Do tego nie wchłania się z przewodu pokarmowego i nie powoduje powstawania szczepów bakterii opornych na działanie leku.
Nifuroksazyd – zastosowanie
Lek Nifuroksazyd stosuje się w celu leczenia ostrych i przewlekłych biegunek oraz innych schorzeń związanych z układem pokarmowym.
Preparat wykazuje miejscowe działanie w świetle jelita. Substancja czynna działa bezpośrednio na określone gatunki bakterii, przez co skutecznie niweluje objawy biegunki.
Warto wiedzieć, że Nifuroksazyd nie niszczy niechorobotwórczych bakterii, które prawidłowo funkcjonują w układzie pokarmowym.
Nifuroksazyd – dawkowanie i droga podania
Maksymalna dawka Nifuroksazydu u osób dorosłych to 1 kapsułka przyjmowana 4 razy na dobę, najlepiej w odstępach co około 6 godzin. Lek zawsze stosuje się doustnie, a tabletki należy połykać w całości. Trzeba pamiętać o odpowiedniej ilości płynów w trakcie stosowania środku, na przykład popijając go szklanką wody. Co więcej, w trakcie leczenia Nifuroksazydem nie wolno zapominać o stałym nawadnianiu organizmu. Niezbędne jest przyjmowanie dużą ilość płynów, w tym wody, słodkich i aromatyzowanych napojów.
Jeśli objawy nie ustąpią po 3 dniach od rozpoczęcia terapii, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.
Zalecane dawki przyjmowania leku Nifuroksazydu:
- osoby dorosłe – maksymalnie 800 mg leku w 2–4 dawkach;
- dzieci powyżej 6 roku życia – 600–800 mg leku w kilku dawkach podzielonych;
- dzieci poniżej 6 roku życia – lek może być przyjmowany tylko w postaci zawiesiny.
Nifuroksazyd – przeciwwskazania do stosowania
Jeśli u pacjenta stwierdzono uczulenie lub nadwrażliwość na dowolny ze składników aktywnych lub pomocniczych leku, nie może on spożywać Nifuroksazydu. Najczęściej występujące reakcje alergiczne to opuchnięcie twarzy, warg i duszności. Dzieci poniżej 7. roku życia mogą przyjmować lek tylko w postaci zawiesiny, ponieważ mogą one mieć problem z połknięciem tabletki.
W przypadku przyjmowania innych leków należy skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem kuracji preparatem Nifuroksazyd, ponieważ zmniejsza on wchłanianie innych środków.
Co więcej, kobiety w ciąży, karmiące piersią lub planujące dziecko powinny przed zażyciem leku skonsultować się z lekarzem bądź farmaceutą, ponieważ substancje zawarte w środku mogą mieć negatywny wpływ na mleko matki lub prawidłowy rozwój dziecka.
Nifuroksazyd – możliwe działania niepożądane
W niektórych przypadkach reakcja uczuleniowa może spowodować specyficzne działania niepożądane. Do najczęściej występujących należą bóle brzucha, nudności, biegunka lub wymioty. Ponadto w rzadkich przypadkach mogą występować wysypki, swędzenie i inne reakcje skórne. Wówczas należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.
Nifuroksazyd to skuteczny lek przeciwwirusowy i przeciwbakteryjny, który zapewnia efektywne leczenie biegunki i innych problemów związanych z układem pokarmowym.
Zobacz też:
- Czym jest Nebbud? Sprawdź, do czego służy preparat Nebbud. Dawkowanie, skutki uboczne i środki ostrożności
- Debridat – co to jest? Zastosowanie, przeciwwskazania
- Debutir – zastosowanie, dawkowanie, przeciwwskazania
- Erdomed – lek na receptę stosowany do leczenia chorób płuc, oskrzeli i górnych dróg oddechowych
- Od jakiego wieku można stosować Zinnat? Czy jest dostępny bez recepty? Co ile godzin należy przyjmować Zinnat?
- Xifaxan – zastosowanie, dawkowanie, działania niepożądane
- Heparegen – czym jest i kiedy się go stosuje? Sprawdź!
- Pyrantelum – zastosowanie, dawkowanie, działania niepożądane. W jakim celu zażywa się Pyrantelum? Czy jest bezpieczny dla dzieci i kobiet w ciąży?