Niedobory

Niedobór insuliny – czy to cukrzyca? Poznaj charakterystyczne objawy

Niedobór insuliny – czy to cukrzyca? Poznaj charakterystyczne objawy

Niedobór insuliny wielu osobom jednoznacznie kojarzy się z cukrzycą. I słusznie, z tym jednak zastrzeżeniem, że w medycynie mówi się o dwóch rodzajach cukrzycy. Niedobór pojawia się wyłącznie w przypadku cukrzycy typu 1. Czym charakteryzuje się to zaburzenie i jak sobie z nim radzić na co dzień? Poznaj najważniejsze informacje na temat wpływu insuliny na twój organizm!

Insulina – kluczowy hormon w procesach metabolicznych

Odkrycie insuliny było tak ważnym przełomem dla medycyny, że prowadzący badania nad tym hormonem naukowcy zostali w 1923 roku wyróżnieni nagrodą Nobla. To pokazuje, jak istotna jest rola insuliny i jak ważny jest jej wpływ na zdrowie. To od tego wytwarzanego przez trzustkę hormonu zależy, czy znajdująca się we krwi glukoza będzie mogła zostać przetransportowana do komórek.

Za co odpowiada insulina w organizmie?

Rola insuliny nie kończy się na transportowaniu glukozy do komórek. Ma ona także wpływ na inne procesy zachodzące w organizmie:

  • magazynowanie glikogenu w wątrobie, a także hamowanie uwalniania glukozy z wątroby;
  • odkładanie się nadmiaru kalorii w postaci tkanki tłuszczowej;
  • przyrost masy mięśniowej w wyniku magazynowania białek;
  • pobudzanie układu nerwowego – działanie insuliny może powodować wzrost ciśnienia i tętna.

Insulina działa także na inne hormony: wzrostu, płciowe oraz hormony wytwarzane przez tarczycę.

Czym charakteryzuje się niedobór insuliny? Objawy i skutki

Niedobór insuliny może mieć różne przyczyny. U osób chorych występuje zarówno niedostateczne wydzielanie tego hormonu przez trzustkę, jak i zaburzenie jego funkcji. W tym drugim przypadku insulina jest wytwarzana w odpowiednich ilościach, ale nie jest w stanie skutecznie transportować glukozę do komórek. Czym charakteryzuje się niedobór insuliny? Objawy, które mogą wskazywać na cukrzycę typu 1, to:

  • podwyższony poziom glukozy we krwi;
  • obecność glukozy w moczu, czyli tzw. cukromocz;
  • nieprawidłowości w rozkładzie tłuszczów – powstawanie ciał ketonowych, które zakwaszają organizm i wzmagają uczucie pragnienia;
  • znaczne zwiększenie ilości oddawanego moczu;
  • zaburzenia widzenia;
  • uczucie senności i zmęczenia;
  • przy piciu niedostatecznej ilości płynów – utrata wagi ciała i odwodnienie.

Nie bagatelizuj pierwszych objawów niedoboru insuliny!

Jeśli w porę nie rozpoczniesz leczenia, konsekwencją mogą być zmiany miażdżycowe w układzie krwionośnym, osłabienie odporności organizmu, świąd i zmiany ropne na skórze, uczucie swędzenia w okolicach ujścia cewki moczowej. W dalszej kolejności może się pojawić nawet niewydolność nerek.

Niedobór insuliny trudno rozpoznać na własną rękę. Aby zdiagnozować cukrzycę typu 1, wykonuje się badania krwi i moczu. Podczas badania sprawdza się ilość glukozy w stosunku do obowiązujących norm.

Co na niedobór insuliny? Nowoczesne sposoby leczenia cukrzycy typu 1

Wiemy już, że cukrzyca jest chorobą autoimmunologiczną – organizm osoby chorej sam wytwarza przeciwciała, które zaburzają wydzielanie insuliny. Przyczyny tego zaburzenia nie są jednak obecnie jeszcze do końca znane. W przypadku niedoboru witamin czy minerałów ich poziom można łatwo uzupełnić za pomocą suplementów diety. Gdy pojawia się niedobór insuliny, sprawa jest bardziej skomplikowana. Cukrzycy nigdy nie powinno się leczyć na własną rękę – w zasadzie jest to niemożliwe, ponieważ insulinę w każdej formie sprzedaje się wyłącznie na receptę.

Życie z cukrzycą

Diabetycy, czyli osoby chore na cukrzycę, muszą regularnie uzupełniać poziom insuliny w organizmie. Wiele osób kojarzy to z uciążliwą koniecznością wykonywania zastrzyków kilka razy dziennie i związanymi z tym ograniczeniami. Choć cukrzyca zawsze wiąże się ze zmianą trybu życia i diety, to dzięki nowoczesnym sposobom aplikacji cukrzycy zmiany te nie muszą być tak poważne, jak kilkanaście lat temu.

Jak aplikuje się insulinę?

Co na niedobór insuliny najchętniej wybierają diabetycy? Oto przegląd najczęściej stosowanych metod aplikacji insuliny:

  • za pomocą tradycyjnych strzykawek z igłami;
  • za pomocą penów – przyborów zakończonych krótką igłą, dzięki której wkłucia są mniej bolesne;
  • za pomocą pomp insulinowych – pompa reguluje na bieżąco ilość podawanej insuliny, wlewy insuliny wykonuje się za pomocą igły umieszczonej w skórze na 48–72 godziny – dzięki temu można ograniczyć częstotliwość kłucia;
  • leki doustne – nie stosuje się ich samodzielnie, ale w połączeniu z insuliną aplikowaną za pomocą penów lub strzykawek.

Rodzaje insulin

Czas przyjmowania insuliny nie może być u diabetyków przypadkowy. Robi się to w określonych porach dnia. Wyróżnia się różne rodzaje insuliny: posiłkową, podstawową, a także mieszanki insulinowe. Każda z nich ma inny czas i sposób działania:

  • insulina podstawowa działa podobnie jak insulina wytwarzana przez ludzki organizm; wstrzykuje się ją tylko raz lub dwa razy na dobę, a czas jej działania to 6–8 godzin (w przypadku analogów insuliny długo działających – nawet 30 godzin);
  • insulina posiłkowa powinna być zażywana przed posiłkiem, w trakcie lub po jego zakończeniu, w zależności od jej rodzaju; szczyt jej działania przypada na około 1–2 godzin po jedzeniu;
  • mieszanki insulinowe łączą w sobie działanie insuliny krótko działającej i długo działającej; podaje się je najczęściej rano i wieczorem.

Niedobór insuliny to poważne zaburzenie funkcjonowania organizmu. Jeśli w ostatnim czasie zauważyłeś u siebie kilka objawów niedoboru, koniecznie udaj się na badanie krwi i moczu. Z cukrzycą można normalnie żyć, ale kluczowe jest wczesne zapobieganie jej rozwojowi.


Zobacz też:
Archiwum: kwiecień 2024