Baza leków

Czym jest Nebbud? Sprawdź, do czego służy preparat Nebbud. Dawkowanie, skutki uboczne i środki ostrożności

W jakich sytuacjach należy stosować lek Nebbud? Jakie jest bezpieczne dawkowanie preparatu Nebbud? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, do czego służy ten środek leczniczy, jak należy go dawkować oraz na co zwrócić uwagę!

Nebbud – co to jest?

Nebbud jest lekiem sprzedawanym na receptę, który przyjmuje postać zawiesiny doustnej. Przeznaczony jest do nebulizacji, czyli inhalacji przez osoby dorosłe, a także młodzież i dzieci, które ukończyły 6. miesiąc życia. 

Ampułki Nebbud dostępne są w dawkach od 125 mikrogramów/ml do 500 mikrogramów/ml. 

W preparacie substancją czynną jest budezonid – glikokortykosteroid, który charakteryzuje się silnym działaniem przeciwzapalnym. Dzięki niemu obrzęk w układzie oddechowym znacząco się zmniejsza. W efekcie można ograniczyć częstotliwość zaostrzeń astmy, a także złagodzone zostają objawy chorobowe.

Nebbud – zastosowanie

Lek może być stosowany przez pacjentów, którzy ukończyli 6. miesiąc życia. Powinno się go stosować w przypadku przewlekłej astmy oskrzelowej. Jednak preparat jest rekomendowany osobom, które nie mogą stosować inhalatora ciśnieniowego lub proszkowego. Wykorzystuje się go również w przypadku leczenia ciężkiego zapalenia krtani.

Nebbud – dawkowanie i droga podania

Lek Nebbud powinien być przyjmowany w postaci inhalacji, a samo dawkowanie zależy od wieku pacjenta oraz indywidualnych potrzeb i nasilenia schorzeń. Należy mieć na uwadze, że powinno się przyjmować najmniejszą dawkę leku, jaka jest w stanie wyeliminować objawy chorobowe.

Dorośli i młodzież powyżej 12. roku życia powinna stosować dawkę od 0,5 do 2 mg na dobę. Dawkę można zwiększyć tylko w przypadku występowania bardzo ciężkich objawów.

Najczęściej stosowaną praktyką jest przyjmowanie leku w dwóch dawkach podzielonych.

Dzieci poniżej 12. roku życia powinny przyjmować na początku maksymalnie 1 mg preparatu dziennie, jednak jeśli dziecko stosuje inne doustne steroidy, można rozważyć zwiększenie jej do 2 mg.

Pierwsze efekty terapii można zobaczyć już po 3 dniach, jednakże lek należy stosować przez co najmniej 2–3 tygodnie.

Nebbud – przeciwwskazania do stosowania

Jak w przypadku każdego leku, tak samo Nebbud w niektórych przypadkach mogą być niewskazany. U niektórych pacjentów konieczne może być zrezygnowanie z preparatu. Jeśli jesteś uczulony na jakikolwiek z jego składników, a nawet w przypadku nadwrażliwości, nie możesz stosować leku Nebbud. 

Pamiętaj, by nie stosować preparatu do przerywania ostrych napadów duszności! Natomiast najczęstsze przeciwwskazania do stosowania środka farmakologicznego to:

  • zdiagnozowana gruźlica płuc, która jest czynna lub nieaktywna;
  • zakażenie dróg oddechowych pochodzenia grzybiczego lub wirusowego;
  • zaburzenia pracy wątroby.

Poza tym, jeśli chory odczuwa bóle głowy, depresję lub problemy ze strony układu pokarmowego, powinien jak najszybciej skonsultować się z lekarzem.

Nebbud – możliwe działania niepożądane

Nebudd w niektórych przypadkach może być przyczyną wystąpienia różnego rodzaju skutków ubocznych. To nic dziwnego, ponieważ każdy lek może je powodować. W takiej sytuacji należy jak najszybciej zaprzestać kontynuowanie terapii oraz skonsultować się z lekarzem. Jednak w przypadku Nebudd bardzo rzadko pojawiały się ciężkie reakcje alergiczne, które wymagają szybkiej interwencji lekarskiej. Najczęściej występujące objawy to:

  • problemy z oddychaniem;
  • świszczący oddech;
  • wysypki, świąd oraz obrzęki na twarzy;
  • depresję;
  • lęki i drżenie;
  • zaćmę oraz spadek ostrości widzenia;
  • skurcze mięśni;
  • utrata apetytu;
  • zmiana głosu;
  • bóle brzucha;
  • siniaki.

Wiesz już, w jakich sytuacjach należy stosować lek Nebbud. Jeśli borykasz się z problemami związanymi z układem oddechowym, lekarz może przepisać ci ten preparat do inhalacji.


Zobacz też:
Archiwum: luty 2024