Lek Nasometin to aerozol do nosa o działaniu przeciwzapalnym. Dostępny jest jedynie na receptę i może być stosowany od 3. roku życia. Nie zaleca się go kobietom w ciąży i karmiącym piersią.
Nasometin – co to jest?
Nasometin to lek dostępny jedynie na receptę. Ma formę aerozolu do nosa. Charakteryzuje się działaniem przeciwzapalnym, przeciwalergicznym oraz immunosupresyjnym.
Zawartą w leku Nasometin substancją czynną jest mometazon. Występuje w opakowaniu o gramaturze 10 i 18 gramów, kolejno 60 i 140 dawek.
Lek Nasometin najczęściej stosowany jest w medycynie rodzinnej, laryngologii oraz alergologii. Preparat ten miejscowo łagodzi stan zapalny błony śluzowej nosa, zmniejsza także obrzęk i podrażnienie.
Zalecany w celu łagodzenia objawów kataru, kichania, uczucia zatkanego nosa oraz obrzęku i świądu na tle alergicznym.
Nasometin – zastosowanie
Lek Nasometin najczęściej zalecany jest w celu łagodzenia objawów alergii całorocznej lub sezonowej. Może być stosowany u dorosłych i dzieci po 6. roku życia.
U dorosłych pacjentów może być stosowany również w przypadku zdiagnozowania obecności polipów w nosie.
Nasometin – dawkowanie i droga podania
Lek Nasometin należy przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza oraz informacjami zawartymi w ulotce.
Aplikowanie aerozolu Nasometin przebiega donosowo. Każdorazowo przed użyciem należy dokładnie wstrząsnąć butelką.
Przy zapaleniu błony śluzowej na tle alergicznym należy przyjmować 1 dawkę na dobę z możliwością zwiększenia do 2 w przypadku nasilenia objawów. Maksymalna dobowa dawka to 4 aplikacje. Po ustąpieniu objawów należy zmniejszyć ilość dawek przyjmowanych w ciągu doby. Pacjenci stosujący lek Nasometin w terapii polipów powinny aplikować aerozol dwukrotnie, raz na dobę. Czas trwania leczenia nie powinien przekroczyć 6 tygodni.
Dzieci poniżej 12. roku życia mogą zażywać 1 dawkę leku Nasometin raz na dobę. Poniżej 3. roku życia niezalecane jest stosowanie preparatu.
Nasometin – przeciwwskazania do stosowania
Kluczowym przeciwwskazaniem dla stosowania leku Nasometin jest nadwrażliwość na substancję czynną oraz składniki pomocnicze.
Z zażywania preparatu Nasometin muszą zrezygnować także pacjenci po przebytym zabiegu chirurgicznym lub urazie w obrębie nosa. Będą mogli zastosować lek dopiero po pełnym wygojeniu.
Również w przypadku występowania nieleczonego miejscowego zakażenia w obrębie błony śluzowej nosa nie można stosować leku Nasometin. Dopiero po pełnym wyleczeniu. Jest to także wykluczone u kobiet w ciąży oraz karmiących piersią.
Nasometin – możliwe działania niepożądane
Zażywanie leku Nasometin wiąże się z ryzykiem wystąpienia działań niepożądanych. Najczęściej są to podrażnienie w obrębie błony śluzowej nosa, a także ból głowy i gardła.
Sporadycznie występującymi skutkami ubocznymi są ciężkie reakcje alergiczne, zaś u dzieci spowolnienie wzrostu. W tych sytuacjach konieczne jest skonsultowanie się z lekarzem.
Zobacz też:
- Xylometazolin – poznaj zastosowanie i możliwe działania niepożądane leku!
- Pronasal – zastosowanie, dawkowanie, działania niepożądane. W jakim calu zażywa się lek Pronasal? Kto może go stosować? Czy jest bezpieczny dla kobiet w ciąży?
- Sudafed – zastosowanie, dawkowanie, przeciwwskazania i działania niepożądane
- Otrivin – działanie, zastosowanie, przeciwwskazania do stosowania leku
- Dentosept – zastosowanie, dawkowanie, działania niepożądane. Kto może korzystać z płynu Dentosept? Jak długo można go używać?
- Ventolin – zastosowanie, dawkowanie, działania niepożądane. Kto może zażywać lek Ventolin? Czy jest bezpieczny dla kobiet w ciąży i karmiących piersią?
- Cirrus – zastosowanie, dawkowanie, działania niepożądane. W jakim celi zażywa się lek Cirrus? Czy konieczna jest recepta? Od jakiego wieku można stosować Cirrus?
- Gripex – zastosowanie, dawkowanie, działania niepożądane. W jakim celu podaje się lek Gripex? Czy jest bezpieczny w ciąży i podczas karmienia piersią?