Baza leków

Czy Levopront jest skutecznym lekiem na suchy kaszel? Levopront – z receptą czy bez? Dawkowanie i możliwe skutki uboczne

Levopront to lek sprzedawany bez recepty w formie syropu. Jego zadaniem jest hamowanie suchego kaszlu oraz leczenia problemów związanych z górnymi drogami oddechowymi. To stosunkowo bezpieczny lek, który rzadko powoduje skutki uboczne. 

Levopront – co to jest?

Levopront jest preparatem leczniczym, który stosuje się w leczeniu suchego kaszlu różnego pochodzenia. Najczęściej wykorzystuje się go w przypadku problemów związanych z górnymi drogami oddechowymi, które towarzyszą chorobom infekcyjnym. Levopront jest dostępny w formie syropu, który wykazuje działanie przeciwkaszlowe oraz łagodzi skurcz oskrzeli. Mogą go przyjmować osoby dorosłe oraz dzieci od drugiego roku życia.

W 10 ml syropu znajduje się 60 mg lewodropropizyny, która jest substancją czynną preparatu. Do tego w składzie leku znaleźć można kwas cytrynowy, wodorotlenek sodu, sacharozę, wodę oczyszczoną i substancje poprawiające smak i zapach.

Lewodropropizyna działa przeciwkaszlowo, a poza tym charakteryzuje się właściwościami, dzięki którym znosi skurcz oskrzeli i tchawicy. Wpływa ona na włókna C w drogach oddechowych. Dodatkowo działa przeciw histaminie, przez co może zahamować skurcz oskrzeli wywoływany serotoniną, bradykininą oraz właśnie histaminą. Wiele eksperymentów potwierdza również skuteczność kliniczną lewodropropizyny w leczeniu kaszlu wywołanego rakiem płuc. Lewodropropizyna szybko wchłania się po doustnym podaniu u ludzi i ulega szybkiemu wchłanianiu w krwiobieg człowieka. 

Levopront – zastosowanie

Levopront jest wykorzystywany głównie do leczenia uciążliwego kaszlu różnego pochodzenia. Łagodzi również suchy kaszel oraz skurcze oskrzeli. Lek 

Levopront zawiera lewodropropizynę, która wykazuje działanie przeciwkaszlowe (obwodowe). Znosi również skurcz oskrzeli. Levopront łagodzi suchy kaszel. Lek jest dostępny bez recepty i można go stosować również do leczenia zakażeń górnych i dolnych dróg oddechowych.

Levopront – dawkowanie i droga podania

Prawidłowe dawkowanie Levoprontu jest dokładnie opisane na ulotce. Należy dokładnie stosować się do zaleceń lekarza lub farmaceuty bądź do informacji zawartych na ulotce. Kuracja nie może trwać dłużej niż 7 dni bez konsultacji z lekarzem. Preparat stosuje się doustnie. Do opakowania dołączona jest miarka, która ułatwia aplikowanie leku. 

Syrop należy dawkować w 6-godzinnych odstępach. Dorośli mogą przyjmować 10 ml syropu 3 razy w ciągu dnia. Natomiast w przypadku dzieci należy wziąć pod uwagę ich masę ciała. Maluchy poniżej 20 kg mogą przyjmować lek 3 razy na dobę po 3 ml. Dzieci o wadze między 20 a 30 kg powinny spożywać 5 ml syropu 3 razy dziennie. 

Levopront – przeciwwskazania do stosowania

Jak każdy lek, również Levopront nie jest odpowiednim wyborem dla wszystkich pacjentów. W określonych przypadkach nie wolno stosować syropu przeciwkaszlowego. Powinieneś unikać preparatu w przypadku:

  • uczulenia lub nadwrażliwości na lewodropropizynę;
  • uczulenia lub nadwrażliwości na którykolwiek ze składników leku;
  • występowania nadmiernej wydzieliny oskrzelowej lub zaburzeń czynności rzęsek;
  • kobiet w okresie laktacji lub ciąży.

Należy również zachować szczególną uwagę w przypadku stosowania leku u osób w podeszłym wieku. Zaburzona praca nerek również może być źródłem zagrożenia. 

Kiedy nie stosować leku Levopront?

Ze względu na występowanie sacharozy pacjenci z nietolerancją niektórych cukrów powinni skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem kuracji. Warto mieć na uwadze, że Levopront wchodzi w interakcję z lekami uspokajającymi, więc należy poinformować lekarza o wszystkich środkach regularnie przyjmowanych przez pacjenta.

Levopront – możliwe działania niepożądane

Jak w przypadku każdego leku, również Levopront może by przyczyną występowania różnego rodzaju działań niepożądanych. Do najrzadszych skutków ubocznych należą pokrzywki, obrzęki naczyniowo-ruchowe, osutka, świąd i rumień. Częściej występują bóle brzucha i żołądka oraz reakcje ze strony układu pokarmowego, czyli biegunki, wymioty i nudności. Mogą występować również zawroty głowy, mrowienia, drętwienia kończyn, drażliwość, senność i zaburzenia równowagi.

W przypadku wystąpienia jakiegokolwiek skutku ubocznego należy przerwać terapię Levoprontem oraz jak najszybciej skonsultować się z lekarzem.

Wiesz już, w jaki sposób działa preparat leczniczy Levopront oraz w jakich sytuacjach należy go stosować. Jeśli chciałbyś dowiedzieć się więcej, powinieneś skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Jest to jednak stosunkowo bezpieczny lek, który wykazuje skuteczność w przypadku wystąpienia suchego kaszlu i chorób górnych dróg oddechowych.


Zobacz też:
Archiwum: styczeń 2024