Zakwaszenie organizmu – co to oznacza?
Zakwaszenie organizmu to zaburzenie równowagi kwasowo-zasadowej. Jeśli spożywasz za dużo produktów o odczynie kwasowym, twój organizm nie będzie w stanie ich zneutralizować. Nie należy go lekceważyć. Nieodpowiedni tryb życia prowadzi do wielu negatywnych konsekwencji dla zdrowia. Gromadzenie toksyn w organizmie może przyczyniać się do wielu chorób. Jeśli twoja codzienność to wysokoprzetworzone jedzenie, alkohol, kawa oraz inne używki możesz mieć do czynienia z zakwaszeniem organizmu.
Czym dokładnie jest zakwaszenie organizmu? Szkodliwe nawyki i niezdrowy tryb życia prowadzą do zakwaszenia organizmu, który broni się i wykorzystuje w tym celu systemy buforowe. W momencie, gdy przekracza ono pojemność buforową systemu, nadwyżka kwasów nie może być zneutralizowana i organizm magazynuje ją w tkankach miękkich i stawach. Powstają bolesne złogi, które składają się z soli wytrąconych kwasów.
Przyczyny zakwaszenia organizmu
Jakie działania, nawyki i złe decyzje prowadzą do zakwaszenia organizmu? Odpowiedź na to pytanie jest bardzo ważna, ponieważ, kiedy dowiesz się, jakie są jego przyczyny, będziesz mógł dokonać lepszych wyborów. Powiedzieliśmy już, że nieodpowiedni styl życia i niewłaściwa dieta to główne powody zakwaszenia. Oczywiście od produktów, które spożywamy i od aktywności fizycznej, którą podejmujemy na co dzień, zależy wiele funkcji naszego organizmu. Wysokoprzetworzone produkty i brak ruchu mogą powodować wiele schorzeń, nie sposób wskazać wszystkich negatywnych konsekwencji takiej trybu życia.
Czynnikiem, który może doprowadzić do zakwaszenia organizmu, jest długotrwały stres. Jak wiadomo, jest on wrogiem każdego człowieka. Wpływa negatywnie nie tylko na psychikę i samopoczucie, ale na cały organizm. Stres może zaburzać funkcjonowanie wielu ważnych układów i powodować dokuczliwe objawy jak: migreny, wypadanie włosów, pogorszenie stanu cery, czy właśnie zakwaszenie Bardzo szybkie tempo życia i przepracowanie to znak naszych czasów. Niesie to za sobą skutki w postaci braku odpowiedniej ilości snu i możliwości regeneracji organizmu. Do tego wszystkiego dochodzi brak ruchu i korzystanie z różnych używek na co dzień. Tak właśnie wygląda idealny przepis na zakwaszenie organizmu. W momencie, gdy wiesz już, jakie są przyczyny, wiesz również, czego warto się wystrzegać i jak zmienić swoją codzienność, aby uniknąć tego stanu.
Warto zapobiegać, ale co zrobić, gdy już jest za późno? Wtedy jedyną drogą jest przywrócenie równowagi w naszym ciele. Jak odkwasić organizm? O tym opowiemy w dalszej części artykułu.
Jakie są objawy zakwaszenia organizmu?
Zastanawiasz się jak rozpoznać, czy twój organizm może być zakwaszony? Na co warto zwrócić uwagę? Pamiętaj, że wszystkie wymienione objawy mogą również dotyczyć pewnych chorób i niepożądanych stanów. Nie lekceważ niczego, a jeśli masz wątpliwości, koniecznie udaj się do lekarza. Działania na własną rękę mogą przynieść więcej szkody niż pożytku.
Symptomy zakwaszenia to, między innymi:
- ciągłe zmęczenie;
- brak chęci do życia i pogorszenie pamięci;
- obniżona odporność i bardzo częste infekcje, w tym także infekcje układu moczowego i infekcje grzybicze;
- brak energii, senność i zmęczenie;
- nawracające problemy z zatokami;
- wzrost wagi ciała;
- uczucie ciężkości;
- alergie skórne i pokarmowe;
- przedwczesne pojawianie się zmarszczek;
- problemy ze skórą, takie jak: trądzik, egzema, wysypki;
- wypadanie włosów;
- nawracający kaszel;
- nadmiar flegmy;
- próchnica;
- problemy żołądkowe i niestrawność;
- ból stawów i mięśni;
- cukrzyca;
- osteoporoza;
- problemy z potencją;
- występowanie nasilonego zespołu napięcia przedmiesiączkowego;
- uszkodzenia układu sercowo-naczyniowego.
Jak widać, objawów zakwaszenia organizmu jest wiele i większość z nich może być charakterystyczna do różnych innych zaburzeń w organizmie. Jeśli nie masz pewności, najlepiej udaj się do lekarza i omów z nim tę kwestię. Jeśli przynajmniej kilka z tych symptomów obserwujesz u siebie, wówczas możesz spróbować przejść przez proces odkwaszania organizmu i sprawdzić, czy objawy znikają. Przed podjęciem jakichkolwiek działań warto skonsultować się z lekarzem.
Jakie produkty zakwaszają organizm?
Jeśli chcesz zadbać o swoje zdrowie i nie doprowadzić do zakwaszenia organizmu, wiesz już, że powinieneś prowadzić zdrowy tryb życia, dbać o zbilansowaną dietę i odpowiednią aktywność fizyczną. Masz wpływ, na to, co jesz, dlatego jesteś w stanie uniknąć większości negatywnych skutków, które wiążą się ze złym odżywianiem. Jakich zatem produktów unikać, aby cieszyć się zdrowiem i aby odkwaszanie organizmu nie stało się koniecznością? Artykuły spożywcze, które mogą prowadzić do zakwaszenia to te, które mają wysoką zawartość pierwiastków o charakterze kwasotwórczym, czyli przede wszystkim chlor, siarka i fosfor. Z kolei pierwiastki zasadotwórcze to wapń, potas, magnez oraz sód. Dieta na odkwaszenie organizmu określana jest jako dieta alkaliczna.
Jakie produkty mają charakter kwasowy? Są to przede wszystkim takie artykuły spożywcze, jak:
- mleko i jego przetwory;
- jaja;
- produkty zbożowe (np. białe pieczywo);
- ryby;
- owoce morza;
- ryż;
- słodycze;
- mięso oraz jego przetwory;
- sól;
- cukier;
- alkohol;
- kawa;
- herbata.
Odkwaszanie organizmu. Jak to zrobić?
Jak szybko odkwasić organizm? Co odkwasza organizm? Jakie produkty odkwaszające warto włączyć do diety? Odpowiedzi na te pytania są bardzo ważne. Mogłoby się wydawać, że receptą na odkwaszenie organizmu jest unikanie produktów, które go zakwaszają. To przekonanie jest jednak błędne. Produkty, takie jak jaja, mięso czy owoce morza są potrzebne w naszej codziennej diecie i nie warto całkowicie z nich rezygnować.
Dieta, której celem jest odkwaszenie organizmu, nie polega na wyeliminowaniu wymienionych wcześniej produktów z diety, a na włączeniu do niej większej ilości produktów, które mają przewagę pierwiastków zasadotwórczych. Jakie to produkty? Przede wszystkim warzywa oraz owoce. Produkty alkalizujące wpływają na neutralizację kwasów w organizmie. Nie da się ukryć, że większość z nas ma problem z dostarczaniem odpowiedniej ilości warzyw i owoców w swojej codziennej diecie do organizmu. To bardzo duży błąd. Owoce i warzywa nie tylko pozwalają odkwasić organizm, ale również dostarczają wiele cennych witamin i minerałów. Bardzo ważne jest utrzymanie zasadowego pH płynów w naszym organizmie. Warto pamiętać o odpowiedniej ilości płynów przyjmowanych każdego dnia. Nie musi to być tylko woda – dobre będą chociażby napary ziołowe.
Domowe sposoby na zakwaszony organizm
Być może zastanawiasz się, jak odkwasić organizm domowymi sposobami. Czy jest to możliwe? Oczywiście! Wiesz już, w których produktach przeważają pierwiastki kwasotwórcze, a w których zasadotwórcze. Wiesz już także zatem, jak odkwasić organizm! Idealna dieta powinna składać się w 80% z produktów z grupy drugiej, a 20% powinno pochodzić z pierwszej grupy produktów. Oczywiście zjedzenie dużej ilości warzyw dla większości osób będzie nie lada wyzwaniem. Warto wówczas sięgnąć po domowe, świeżo wyciśnięte soki warzywne i owocowe. Odkwaszające działanie mają, między innymi: wszystkie cytrusy, buraki, banany, jabłka, marchew i jarmuż. Oprócz warzyw i owoców, na odkwaszenie organizmu dobrze wpływa też kasza jaglana, kasza gryczana i orzechy. Pamiętaj także o dostarczeniu odpowiedniej ilości wody do twojego organizmu. Jeśli chodzi o odkwaszenie organizmu, z pomocą przychodzą również zioła. Pokrzywa, ostropest plamisty, podagrycznik mogą wspomóc twoją walkę z zakwaszeniem.
Wiesz już, jak odkwasić organizm! Wystarczy racjonalna i zdrowa dieta z przewagą warzyw i owoców, unikanie wysokoprzetworzonej żywności i używek. Umiar we wszystkim to klucz do sukcesu. Zadbaj o zdrowie i ciesz się lepszym samopoczuciem na co dzień. Zastrzyk energii w postaci pysznych koktajli i soków to strzał w dziesiątkę oraz prawdziwe antidotum na ten problem.
Zobacz też:
- Jak dieta może pomóc w walce z trądzikiem?
- Jak przebiega trawienie białek w przewodzie pokarmowym?
- Uważaj na te objawy – to może być niedobór elektrolitów!
- Układ immunologiczny – tarcza obronna organizmu
- Poziom jodu we krwi
- Helicobacter pylori – jakie dolegliwości i choroby wywołuje ta bakteria?
- Alkohol metylowy – jak przebiega zatrucie alkoholem metylowym? Poznaj objawy i metody leczenia zatrucia metanolem!
- Dbasz o zęby i prawidłową dietę? Sprawdź, czy grozi ci niedobór fluoru