Hiperglikemia może prowadzić do cukrzycy, która jest ciężkim schorzeniem. Nie można lekceważyć tej choroby ani żadnych niepokojących objawów, które są sygnałem od twojego organizmu, że coś jest nie tak. Jakie są objawy hiperglikemii? Czy możesz w jakiś sposób się przed nią ustrzec? Na wszystkie swoje pytania i wątpliwości znajdziesz odpowiedź w dalszej części artykułu.
Co to jest hiperglikemia?
Pierwsze pytanie, na które trzeba odpowiedzieć, brzmi: co to jest hiperglikemia? Można powiedzieć, że hiperglikemia to przecukrzenie, podwyższony poziom glukozy we krwi, który przekracza powszechnie przyjęte normy. Zdrowa osoba ma wyniki glikemii na czczo na poziomie 80 do 110 mg/dl. Natomiast u osób, u których wystąpiła hipoglikemia, poziom ten będzie wyższy niż podana norma. To bardzo niebezpieczne dla organizmu, ponieważ może prowadzić do cukrzycy. Warto pamiętać także o tym, że przez pewien czas podwyższony poziom glukozy we krwi może nie dawać żadnych objawów. Poziom cukru we krwi jest także głównym parametrem, który służy do monitorowania stanu chorego na cukrzycę i przebiegu choroby.
W organizmie człowieka za prawidłowy poziom glukozy we krwi odpowiadają hormony, takie jak insulina. Celem tego hormonu jest doprowadzenie do komórek w organizmie glukozy i dzięki temu dostarczenie energii. W związku z tym do hiperglikemii może dojść, gdy twój organizm nie produkuje wystarczającej ilości insuliny.
Czym jest hiperglikemia stresowa?
W tym przypadku mówi się o tym, że przyczyną wystąpienia hiperglikemii jest wysoki poziom stresu w organizmie pacjenta. Co więcej, hiperglikemia stresowa występuje aż u 20% pacjentów. Przy pomiarach poziomu glukozy we krwi trzeba mieć na uwadze dwie zmienne. Inny będzie poziom cukru we krwi na czczo, a inny tuż po posiłku i jest to normalne zjawisko.
Czym dokładnie jest glukoza?
Glukoza to cukier prosty, który jest źródłem energii w organizmie każdego człowieka. Glukoza jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania całego organizmu. Na poziom glukozy we krwi wpływają różne procesy zachodzące w organizmie, natomiast za regulowanie jej stężenia odpowiada insulina. Poziom glukozy we krwi zwiększa się po spożyciu posiłku, co z kolei skutkuje zwiększeniem wytwarzania przez organizm insuliny. Następnie insulina zajmuje się transportowaniem glukozy do komórek, przez co jej poziom zaczyna spadać.
Hiperglikemia – przyczyny
Jakie są przyczyny hiperglikemii? W przypadku osób chorujących na cukrzycę, do hiperglikemii dochodzi zazwyczaj wtedy, gdy zaniedbują oni leczenie i nie stosują się do ścisłych zaleceń lekarza. Cukrzyca dosyć groźna choroba, a pacjent powinien być pod stałą kontrolą lekarza. Cały przebieg choroby i stan pacjenta powinien być pod obserwacją specjalisty.
Czynnikiem ryzyka u pacjentów chorych na cukrzycę mogą być takie elementy, jak:
- zła dawka podanej insuliny;
- nieregularne przyjmowanie leków zaleconych przez lekarza;
- przejadanie się i niestosowanie się do zaleceń lekarza, jeśli chodzi o dietę;
- zbyt mała lub zbyt wysoka aktywność fizyczna;
- nagły stres;
- spożycie alkoholu zawierającego węglowodany.
Całkowite zaniechanie leczenia w przypadku cukrzycy, to bardzo prosta droga do hiperglikemii.
Czy infekcje mogą powodować hiperglikemię?
Tak, infekcje i stany zapalne w organizmie mogą być przyczyną hiperglikemii, jednak nie jest to częste. W czasie chorób zwiększa się zapotrzebowanie na insulinę. Wtedy może okazać się, że u chorego na cukrzycę, dawka insuliny, która stosowana była do tej pory będzie za mała, co spowoduje powstanie hiperglikemii. Z tego względu nie należy lekceważyć żadnych objawów ani gorszego samopoczucia i udać się niezwłocznie na wizytę u lekarza. Warto pamiętać o tym, że hiperglikemia znacznie osłabia układ odpornościowy, a co za tym idzie, wyleczenie wszelkich infekcji będzie znacznie trudniejsze.
Nieodpowiednia dieta a hiperglikemia
Kolejną przyczyną hiperglikemii, o której trzeba wspomnieć, jest nieodpowiednia dieta. Dieta każdego człowieka, który pragnie cieszyć się dobrym zdrowiem i sprawnością fizyczną, powinna być odpowiednio zbilansowana i dostarczać wszystkich potrzebnych składników odżywczych, witamin i minerałów. Tymczasem osoby, które prowadzą niezdrowy tryb życia, spożywają znacznie więcej kalorii dziennie niż potrzebuje ich organizm i tym samym zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia w organizmie hiperglikemii. Wykrycie hiperglikemii u zdrowej osoby może wskazywać na niezdiagnozowaną wcześniej cukrzycę.
Hiperglikemia – objawy
Jakie są objawy hiperglikemii? Trzeba podkreślić, że to schorzenie nie daje jasnych i konkretnych sygnałów, które mogłyby być znakiem ostrzegawczym i sugerować hiperglikemię. Objawy, jakie odczuwa pacjent, są przede wszystkim uzależnione od tego, jak wysoki jest poziom glukozy i jak bardzo norma została przekroczona. Bardzo ważne jest szybkie rozpoznanie choroby i wdrożenie odpowiedniego leczenia, ponieważ zaniedbana hiperglikemia może mieć bardzo poważne skutki dla życia i zdrowia.
Objawy, które mogą sugerować hiperglikemię, to między innymi:
- zwiększone uczucie pragnienia;
- suchość w jamie ustnej;
- częstsze oddawanie moczu, szczególnie w nocy;
- powtarzające się bóle głowy;
- świąd skóry lub suchość;
- problemy z koncentracją;
- brak energii do działania;
- apatia;
- zwiększone uczucie zmęczenia i senność;
- zmęczenie wzroku i zaburzenia widzenia;
- wolniejsze gojenie się ran;
- utrata masy ciała;
- większa podatność na infekcje.
Objawy, które przypisuje się hiperglikemii nie są jednoznaczne i mogą świadczyć o zupełnie innych schorzeniach, dlatego koniecznie udaj się do lekarza na konsultację. Doświadczony lekarz przeprowadzi z tobą szczegółowy wywiad i zleci odpowiednie badania, na tej podstawie będzie mógł postawić trafną diagnozę.
Skutki nieleczonej hiperglikemii
Wiesz już, jakie są przyczyny i objawy hiperglikemii. Przyszedł czas, żeby poznać konsekwencje, jakie mogą wynikać z podwyższonego poziomu glukozy we krwi.
Jeśli hiperglikemia utrzymuje się długo i nie jest wykryta może również powodować następujące objawy ze strony układu pokarmowego:
- zaparcia;
- biegunki;
- wymioty.
Do poważnych konsekwencji hiperglikemii można zaliczyć między innymi:
- uszkodzenie nerek
- uszkodzenie nerwów
- uszkodzenie naczyń krwionośnych
- problemy ze wzrokiem
- zwiększona podatność na infekcje
- kwasica ketonowa
- zwiększone ryzyko zawału i udaru.
Nie musisz mieć wszystkich objawów naraz, mogą one występować stopniowo i się nasilać. Jak widzisz, wymienione symptomy, które przypisuje się między innymi hiperglikemii, mogą wskazywać również na zupełnie inne dolegliwości, dlatego nie działaj na własną rękę, tylko udaj się do specjalisty. Opowiedz dokładnie, z jakimi dolegliwościami się borykasz, a lekarz z pewnością będzie w stanie ci pomóc i wdrożyć właściwe leczenie.
Hiperglikemia to dolegliwość, która wymaga leczenia, ponieważ może mieć bardzo negatywne konsekwencje dla zdrowia. Jeśli w twoim organizmie podwyższony poziom glukozy będzie utrzymywał się bardzo długo, może doprowadzić do uszkodzenia wielu narządów wewnętrznych takich jak nerki, naczynia krwionośne i nerwy. Często hiperglikemia nie daje żadnych objawów i trudno jest ją wykryć, bez szczegółowego wywiadu i badań.
Jak leczyć hiperglikemię?
Najważniejsze jest szybkie zdiagnozowanie problemów ze zwiększonym stężeniem cukru we krwi. Właśnie dlatego każdy powinien regularnie wykonywać badania kontrolne. Natomiast jeśli zauważysz alarmujące sygnały ze strony twojego organizmu, nie lekceważ ich, tylko od razu udaj się do lekarza na wizytę. Pojawia się kolejne bardzo ważne pytanie: jak przebiega leczenie hiperglikemii? Przede wszystkim zaleca się przyjmowanie odpowiednich leków na hiperglikemię. Zazwyczaj są to leki przeciwcukrzycowe i insulina podawana w dostosowanych dla danej osoby dawkach. Kolejną kwestią jest odpowiednia dieta i spożywanie posiłków w odpowiednich ilościach, a także picie dużej ilości wody. Nie bez znaczenia jest także zdrowy tryb życia i podejmowanie aktywności fizycznej. Kluczem jest także regularne kontrolowanie poziomu glukozy we krwi. Jednak pamiętaj, że o wszystkim decyduje lekarz i to on będzie w stanie dopasować odpowiednie leczenie dla danej osoby i stopnia nasilenia u niej choroby.
Nie bez znaczenia jest także pierwsza pomoc w hiperglikemii. Może zdarzyć się tak, że osoba, u której wzrośnie poziom cukru we krwi zemdleje. W takiej sytuacji od razu konieczne jest udzielenie pomocy takiej osobie, ułożenie jej w pozycji bocznej bezpiecznej i wezwanie karetki.
Trzeba podkreślić jeszcze raz, że utrzymujący się i nieleczony podwyższony poziom glukozy we krwi może prowadzić do wielu poważnych konsekwencji. Nie lekceważ żadnych objawów i regularnie wykonuj odpowiednie badania kontrolne. Jeśli zauważysz niepokojące sygnały ze strony organizmu, od razu udaj się do lekarza, który będzie w stanie sprawdzić, co dokładnie ci dolega, wdroży odpowiednie leczenie, a ty będziesz mógł cieszyć się dobrym zdrowiem.
Zobacz też:
- Schorzenie XXI wieku, czyli glikemia. Czym jest i jakie są normy glikemii?
- Glukoza – budowa, rola w organizmie. Jaki poziom glukozy we krwi oznacza cukrzycę i jak wygląda badanie glukozy na czczo?
- Zioła na obniżenie cukru – co warto stosować przy cukrzycy? Poznaj zioła na cukrzycę obniżające poziom cukru we krwi!
- Niedobór cukru we krwi – czym grozi zbyt niski poziom glukozy? Objawy, skutki i sposoby leczenia
- Niedobór insuliny – czy to cukrzyca? Poznaj charakterystyczne objawy
- Glukagon i jego stężenie we krwi – jak je badać? Jak ten hormon pomaga w leczeniu cukrzycy?
- Podwyższona hemoglobina – o czym świadczy taki wynik badania?
- Cukrzyca – objawy. Czym jest i jak sobie z nią radzić?