Gliceryna znana jest także jako glicerol i występuje w stosowanych na co dzień kosmetykach, np. kremach czy balsamach, lekarstwach. Czasem znaleźć ją można nawet w kuchni. Gdzie dokładnie znajduje się gliceryna? Jakie wykazuje właściwości? Odpowiadamy!
Glicerol to składnik, który pomaga producentom leków i kosmetyków uzyskać pożądaną konsystencję produktu. Z tego powodu najczęściej można go znaleźć w składzie kosmetyków, takich jak kremy, balsamy czy maści. Co najważniejsze, gliceryna wykazuje silne właściwości nawilżające i z tego względu jest tak bardzo popularna. W każdej drogerii czy aptece znajdziesz produkty z gliceryną przeznaczone do pielęgnacji na co dzień. Przeczytaj i dowiedz się więcej!
Właściwości gliceryny – za co jest najbardziej ceniona?
Gliceryna to substancja, która powstaje z wykorzystaniem tłuszczu roślinnego, np. oleju palmowego lub kokosowego. Jest higroskopijna, co oznacza, że doskonale wiąże ze sobą cząsteczki wody. Inaczej mówiąc, bardzo dobrze ją wchłania, dlatego mówi się o wysokim działaniu nawilżającym i natłuszczającym kosmetyków z glicerolem.
Gliceryna a konsystencja kosmetyków i leków
Glicerol znajduje szerokie zastosowanie w kosmetyce również ze względu na zdolność homogenizacji pozostałych składników w produkcie. Substancja ta skutecznie zapobiega wysychaniu i rolowaniu się kremów czy ich krystalizacji. Gliceryna kosmetyczna pozytywnie wpływa także na trwałość wszelkich kosmetyków i lekarstw. Jej obecność pozwala na łatwiejsze rozprowadzanie konkretnego specyfiku na powierzchni skóry.
Gliceryna – właściwości korzystne dla zdrowia i urody
Glicerynę w kosmetyce często stosuje się zewnętrznie jako substancję zapobiegającą rogowaceniu i pękaniu naskórka, np. w kremach do pielęgnacji rąk czy stóp. Z uwagi na fakt, że dobrze rozpuszcza się w wodzie, obecna jest także w mydłach. Zastosowanie gliceryny w tej dziedzinie polega też na dodawaniu jej do preparatów o działaniu przeciwzmarszczkowym. Jeśli sprawdzisz skład swojej odżywki do włosów, z pewnością także znajdziesz tam glicerol – jego zadaniem jest wygładzanie i wzmacnianie struktury włosów.
Czy kosmetyki z gliceryną sprawdzają się zimą?
Gliceryna znajduje się również w kosmetykach do pielęgnacji zimą, kiedy skóra jest szczególnie narażona na niekorzystne działanie zimna i wiatru. Istnieje jednak opinia głosząca, że właściwości higroskopijne tej substancji tylko pozornie działają korzystnie na kondycję naskórka w tak trudnych warunkach, a w rzeczywistości zatrzymywanie wody powoduje jego pękanie. Wynikałoby z tego, że gliceryna to pożądany składnik kosmetyków na cieplejsze pory roku, gdy skórze grozi przesuszenie raczej w wyniku wysokich temperatur.
Działanie gliceryny jako składnika leków
Gliceryna jako związek chemiczny znajduje szerokie zastosowanie w przemyśle farmaceutycznym. Przede wszystkim korzystnie działa na złagodzenie smaku niektórych specyfików, a także wpływa na trwałość ich konsystencji, powodując lepkość. Wykorzystuje się ją jako rozpuszczalnik do leków o zastosowaniu zarówno wewnętrznym, jak i zewnętrznym. Glicerol znajdziesz np. w:
- kroplach regulujących suchość oczu;
- lekach przeciw zaparciom;
- preparatach do czyszczenia uszu.
Zastosowanie gliceryny – czy istnieją jakieś przeciwwskazania?
Gliceryna uchodzi za substancję nietoksyczną, a więc nieszkodliwą dla organizmu człowieka. Działa łagodnie i nawet zastosowanie dużej dawki nie wpływa negatywnie na twoje zdrowie, jednak w niektórych przypadkach może dochodzić do skutków ubocznych w postaci:
- zaburzeń w gospodarce elektrolitowej;
- wzmożonego pragnienia;
- podrażnień w przypadku aplikacji czopków;
- biegunki.
Ponadto osoby, które borykają się z alergią na glicerynę, powinny ze szczególną uwagą sprawdzać składy poszczególnych lekarstw i kosmetyków.
Czy gliceryna jest bezpieczna dla zdrowia?
Warto wiedzieć, że gliceryna dodawana jest również przy produkcji liquidów do e-papierosów. Kiedy podczas palenia środek ten osiąga wysoką temperaturę, glicerol przekształca się w akrylamid – związek potencjalnie rakotwórczy, choć powszechny nie tylko w elektronicznych papierosach, ale również w produktach żywnościowych.
Gliceryna a inne substancje – z czym nie należy jej łączyć?
Istnieje grupa leków, które w połączeniu z gliceryną mogą wywoływać niepożądane reakcje organizmu. Należą do niej m.in.:
- hydrokortyzon;
- prednizon;
- prednizolon;
- furosemid;
- chlortalidon;
- hydrochlorotiazyd.
Wiele z tych substancji znajduje się w preparatach, które przyjmują osoby mające problem z nadciśnieniem. Połączenie glicerolu z tymi związkami prowadzić może do zawrotów głowy, ogólnego uczucia osłabienia organizmu czy przyspieszonej akcji serca, co z kolei wiąże się niekiedy z bezpośrednim zagrożeniem zdrowia lub życia.
Gdzie można kupić glicerynę kosmetyczną?
Substancję tę dostaniesz właściwie w każdej aptece i sklepie z kosmetykami naturalnymi. Podczas zakupów warto jednak zainteresować się pochodzeniem konkretnej gliceryny, ponieważ na rynku dostępna jest:
- gliceryna z tłuszczu zwierzęcego;
- gliceryna z tłuszczu roślinnego (najpopularniejsza);
- gliceryna syntetyczna (otrzymywana podczas produkcji benzyny).
Dobrej jakości gliceryna nie powinna posiadać barwy ani zapachu, a ponadto powinna przypominać gęsty olejek. Jeśli chodzi o cenę, to za buteleczkę o pojemności 50 g będzie trzeba zapłacić ok. 3–5 zł. Na bazie gliceryny w czystej postaci możesz przygotować wiele domowych kosmetyków pielęgnacyjnych.
Najpopularniejsze kosmetyki z dodatkiem gliceryny roślinnej
Nawilżające właściwości gliceryny wspomagają działanie intensywnie regenerujących kosmetyków, które w swoim składzie mają także inne naturalne wyciągi. Jednym z nich jest krem do rąk z olejkiem z awokado lub wyciągiem z oliwy z oliwek. Równie chętnie stosowane są żele do mycia z ekstraktami z owoców, np. czarnej porzeczki czy cytrusów. Taki kosmetyk pielęgnacyjny to połączenie owocowego olejku zapewniającego równowagę gospodarki wodnej, gliceryny zatrzymującej wodę w naskórku oraz betainy zapewniającej skórze miękkość i elastyczność.
Gliceryna to substancja bardzo popularna w branży kosmetycznej i farmaceutycznej. Jeśli szukasz kosmetyków czy specyfików medycznych, które korzystnie wpłyną na kondycję twojej skóry i skutecznie ją nawilżą, sięgnij po produkty z odpowiednią zawartością glicerolu.
Zobacz też:
- Bakuchiol – rewolucja w kosmetyce!
- Linomag – jakie jest zastosowanie leku? Sprawdź!
- Zioła na trądzik i problemy skórne. Które mają działanie przeciwzapalne? Wyciągi ziołowe na wypryski
- Zioła na włosy – przegląd najskuteczniejszych
- Dołki w paznokciach: przyczyny, diagnoza i możliwości leczenia
- Swędzenie przedramienia
- Świerzbiączka – czy jest zaraźliwa? Jakie są przyczyny i metody leczenia tej choroby?
- Jakie konsekwencje ma niedobór siarki w organizmie? Poznaj właściwości siarki