Przyczyny bólu kolan wynikają z błahego przepracowania lub stłuczenia, ale także z poważnych chorób przewlekłych, np. zwyrodnienia stawów. Ciężko leczyć stawy bez znajomości przyczyny bólu – z tego powodu należy przede wszystkim niezwłocznie odwiedzić lekarza. Zdarzają się jednak sytuacje, w których nie masz możliwości odwiedzenia przychodni lub masz pewność, co do niegroźnego źródła problemu. Co na ból kolan pomoże w takiej sytuacji? Mamy dla ciebie krótki poradnik, który pomoże ulżyć sobie w nieprzyjemnym uczuciu w stawach.
Co jest dobre na ból kolana?
Zastanawiasz się, co na bolące kolana okaże się najbardziej skuteczne? Może wydawać ci się to nieintuicyjne, lecz w wielu przypadkach potrzeba przede wszystkim ruchu. Bolesne problemy z kolanami dotykają wielu osób, które prowadzą przeważnie siedzący tryb życia. Jeżeli nie uprawiasz żadnej aktywności fizycznej i nagle zdecydujesz się na rower, narty lub górską wspinaczkę – z pewnością będziesz potem zastanawiać się, co stosować na bolące kolana. Zastałe kolana nie poradzą sobie z takim nagłym przeciążeniem.
To, co zatem pomaga na ból kolana, to regularne, rozważne ćwiczenia. Zaniechanie aktywności fizycznej nie wpływa korzystnie na żaden aspekt zdrowia. Pamiętaj jednak, aby był to rodzaj aktywności na miarę twoich możliwości. Zbyt intensywny wysiłek praktycznie gwarantuje ci obrzęk stawów oraz ograniczoną mobilność i ból kolan.
Co na ból kolana po bieganiu?
Nie chodzi o to, by nie podejmować aktywności fizycznej, ale jeśli odczuwasz ból po jakimś sporcie lub ćwiczeniach, nie przeciążaj swoich stawów jeszcze bardziej. Co na ból kolana po bieganiu lub innym intensywnym wysiłku? Przede wszystkim przyda ci się odpoczynek. Zastosuj żel lub maść rozgrzewającą. W aptece znajdziesz wiele tego typu preparatów, np. końską maść. Wybieraj produkty z naturalnym składem, o właściwościach przeciwbólowych, przeciwzapalnych i redukujących obrzęki.
Co na ból kolan, gdy silne, nieprzyjemne dolegliwości już miną? Wówczas warto stopniowo przyzwyczajać nogę do ruchu. Wykonuj delikatne masaże, umiarkowane ćwiczenia rozciągające i rozruszające w odciążeniu. Zalecana jest na przykład lekka jazda na rowerze stacjonarnym. Uważaj, aby nie przesadzić i nie przyczynić się do pogorszenia problemu.
Co na opuchnięte bolące kolano?
Całkiem inaczej wygląda sytuacja przy stanie zapalnym. Rozpoznasz go po takich dolegliwościach towarzyszących, jak:
- opuchlizna wokół stawów;
- zaczerwieniona skóra;
- podwyższona temperatura ciała.
Do stanu zapalnego można doprowadzić za pośrednictwem wielu czynników:
- przewlekłego stresu,
- obniżonej odporności;
- zakwaszenia organizmu lub inną nieprawidłowością w diecie;
- dźwigania ciężkich przedmiotów;
- nadwagi;
- długotrwałego obciążenia stawów.
Co na ból kolan, któremu towarzyszy opuchlizna i jest to powiązane ze stanem zapalnym? Specjaliści zalecają suplementację kolagenem i kwasem hialuronowym. Substancje te wzmacniają stawy i zapobiegają ich uszkodzeniom w przyszłości.
Co przykładać na bolące kolano?
Jeżeli oprócz bólu zauważasz opuchliznę, przydadzą ci się chłodne kompresy. Co przykładać na bolące kolano z obrzękiem? Możesz użyć w tym celu lodu lub polewać nogę przez kilka minut zimnym strumieniem wody pod prysznicem. W aptekach dostępne są też różne kompresy żelowe lub maści o właściwościach chłodzących.
Jeżeli jesteś zwolennikiem naturalnego leczenia, dowiedz się, co na ból kolan z domowej apteczki. Oto kilka naturalnych propozycji na okłady kojące:
- młoda kapusta;
- ocet jabłkowy;
- napar z rozmarynu lub lawendy;
- imbir i kurkuma.
Co brać na bolące kolana?
Co na bolące stawy kolan o nieznanej przyczynie? W pierwszej kolejności ulgę przyniosą ci niesteroidowe środki przeciwzapalne. Oprócz kolagenu przydadzą ci się też:
- cynk;
- miedź;
- selen.
Możesz też wspomagać swój powrót do zdrowia odpowiednią dietą. Co jest dobre na ból kolana? Koniecznie dodaj do swojego jadłospisu:
- duże ilości owoców i warzyw, które przyczyniają się na większą elastyczność stawów;
- produkty bogate w kwasy omega-3 – orzechy, ryby morskie i większość olejów roślinnych;
- witaminę D, która ułatwia przyswajanie wapnia;
- naturalne produkty bogate w wapń i fosfor – twaróg, kefir lub jogurt naturalny;
- białka roślinne, które nie zakwaszają organizmu;
- pełnoziarniste i razowe produkty, które zawierają błonnik i sporo witamin z grupy B.
Co na ból kolan? Zmiany zwyrodnieniowe i poważne przypadki
Jeżeli odczuwasz znaczne trudności w poruszaniu się, zginaniu i prostowaniu nóg lub stawy dokuczają ci nawet w spoczynku – jest to dość niebezpieczny objaw. Może oznaczać różne schorzenia, od zwichnięcia po poważne choroby stawów. Co na ból kolan w takiej sytuacji? Jeżeli powyższe metody nie pomogły, a ból nie ustępuje przez 3–4 dni, udaj się do lekarza. Zwlekanie z wizytą może tylko zaostrzyć problem.
Wiesz już, co na ból kolan okaże się najbardziej skuteczne w twojej sytuacji. Warto zadbać o profilaktykę – zdrową dietę i odpowiednie dla twojego ciała, regularne ćwiczenia. Wówczas nie będziesz martwić się, co brać na bolące kolana. Jeżeli jednak doszło już u ciebie do jakiegoś uszkodzenia i bólu w stawach – nie panikuj. Wypróbuj okłady lub leki, które łagodzą nieprzyjemne uczucie do czasu twojej wizyty u lekarza. Pamiętaj, że skuteczne leczenie jest jednak możliwe dopiero po specjalistycznej diagnozie problemu.
Zobacz też:
- Ból kolan w nocy – skąd bierze się ta nieprzyjemna dolegliwość?
- Skąd bierze się ból kolan z tyłu? Rodzaje bólu i jego źródła
- Jak skręcić kolano? Przyczyny kontuzji i zasady zapobiegania urazom
- Bóle reumatyczne rąk: przyczyny, objawy i skuteczne metody leczenia
- Dokucza ci ból kolana? Znajdź przyczynę problemów i zacznij leczenie!
- Ból kolana przy zginaniu – dlaczego kolana bolą? Jak przywrócić im pełną sprawność?
- Ćwiczenia na ból biodra zamiast leków przeciwbólowych
- Czujesz ból biodra w ciąży? Poznaj skuteczne metody radzenia sobie z bolącymi biodrami