Bóle somatyczne to odczuwanie fizycznego bólu, który posiada podłoże psychologiczne. Odczuwasz ciągły ból, a badania nie wykazują żadnych nieprawidłowości? Zastanów się, czy nie cierpisz na bóle somatyczne. Jak je rozpoznać? Kto może postawić odpowiednią diagnozę? Oto najważniejsze informacje dotyczące bólu somatycznego.
W skrócie:
- Bóle somatyczne nie są spowodowane urazem czy chorobami czysto fizycznymi. Zazwyczaj wywołane są chorobami psychicznymi, nerwicą, stresem, bądź silnymi emocjami. ✔️
- Najczęściej objawiają się jako ból brzucha, głowy, płuc (szczególnie przy ataku paniki), oraz kręgosłupa. ✔️
- Aby przeciwdziałać bólom somatycznym, należy dojść do ich podłoża. Często pomocna jest w tym terapia. ✔️
Definicja bólu somatycznego
Jeśli chodzi o ból somatyczny, definicja nie jest tak oczywista. Nie można niestety jasno określić, skąd się bierze i w jaki sposób wpływa na poszczególne organizmy. Objawy somatyczne możemy tłumaczyć jako „płynące z ciała”.
Jest to odczuwanie bólu różnych części ciała, gdy wszelkie wykonane badania lekarskie wykluczyły chorobę tłumaczącą te objawy. Zdarza się, że zamiast bólu pojawiają się nudności, zawroty głowy i biegunka. Bóle somatyczne mają podłoże psychologiczne i pojawiają się zazwyczaj w towarzystwie silnych emocji, stresujących sytuacji lub stanów depresyjnych.
Bóle somatyczne – rodzaje
Bóle somatyczne, czyli jakie? Co może boleć, gdy odczuwasz bóle o podłożu psychologicznym?
- brzuch;
- głowa;
- kręgosłup;
- stawy.
Bóle te są normalne, gdy pojawiają się raz na jakiś czas. Jednak, gdy stają się bardzo częste i utrudniają codzienne życie, warto skonsultować się z lekarzem.
Jak radzić sobie z somatycznym bólem kręgosłupa?
Ból somatyczny kręgosłupa niczym nie różni się od bólu spowodowanego przeciążeniem – mogą boleć mięśnie przykręgosłupowe i stawy. Jednak na zdjęciu rentgenowskim nie widać żadnych przyczyn bólu.
W tym przypadku leczenie polega na osłabieniu przeciążenia statycznego mięśni przykręgosłupowych i przywróceniu prawidłowej postawy. Ważne jest, by pacjent sam doszedł do tego, jakie emocje wywołują ból somatyczny kręgosłupa i przepracował je. Polecane są również ćwiczenia rozluźniające i relaksujące. Lekarze polecają jogę, ćwiczenia oddechowe, a nawet naukę programowania podświadomości i uczenia się życia w harmonii.
Czy nerwica może powodować ból?
Nerwica objawia się na samym początku właśnie bólem. Objawy i bóle somatyczne w nerwicy to przede wszystkim:
- bóle i zawroty głowy;
- bóle kręgosłupa;
- sztywność mięśni;
- bóle brzucha i wymioty;
- ból w klatce piersiowej.
Ból somatyczny na tle nerwowym jest częstą dolegliwością. Każdy z pewnością odczuwał ból brzucha przed trudnym egzaminem lub czuł sztywnienie mięśni w nerwowych sytuacjach. Bóle somatyczne nerwicowe są naturalną reakcją organizmu na stres. O ile nie są długotrwałe, nie są niczym niepokojącym.
Czy bóle głowy mogą być somatyczne?
Somatyczne bóle głowy to jeden z pierwszych symptomów problemów psychicznych. Nerwy, stres, a nawet depresja mogą być przyczyną bólów głowy czy migreny. Tak jak inne bóle somatyczne, objawy te najlepiej załagodzić przepracowaniem swoich emocji i relaksacją – często przy pomocy specjalisty. Psycholog pomoże poradzić sobie z trudnościami, jakie ci towarzyszą.
Bóle somatyczne w klatce piersiowej – czym są?
Ucisk w klatce piersiowej i brak możliwości złapania głębokiego oddechu mogą wywołać duży stres. Czy to zawał serca? Niekoniecznie. Podobnie wyglądają bóle somatyczne w klatce piersiowej. Nie są one powodowane problemami kardiologicznymi ani problemami ze strony układu oddechowego. Żadne prześwietlenie ani badanie KTG nie wykażą niepokojących objawów. Mogą to być jednak bóle somatyczne spowodowane nerwami i problemami psychologicznymi.
Uwaga ⚕️
Bóle somatyczne w klatce piersiowej mogą być wywołane atakiem paniki. Jeśli metody na uspokojenie nie podziałają, możesz zgłosić się do szpitala. Tam dostaniesz leki uspokajające.
Depresja i bóle somatyczne
Bóle somatyczne w depresji dają cały wachlarz objawów. Depresji towarzyszą bóle somatyczne brzucha, napięciowe bóle głowy i bóle pleców. Dodając do tego stany lękowe i pozostałe symptomy depresji, można sobie wyobrazić, jak ciężką jest chorobą.
Somatyczne bóle brzucha
Bóle somatyczne brzucha to jedne z częstszych problemów somatycznych. Mogą towarzyszyć im nudności, a nawet wymioty. Ból somatyczny brzucha jest o tyle niebezpieczny, że jeśli towarzyszą mu częste wymioty, mogą być przyczyną innych, poważnych chorób układu pokarmowego. Częste urojone bóle somatyczne brzucha powinny być skonsultowane z lekarzem.
W jaki sposób leczyć ból somatyczny?
Leczenie powinno się rozpocząć, gdy bóle somatyczne stają się regularne i zaczynają uniemożliwiać codzienne funkcjonowanie. By się ich pozbyć, należy zlikwidować czynnik, który je powoduje – silne emocje. Należy pamiętać, że zaburzeniom tym towarzyszyć mogą choroby o podłożu psychologicznym. Chcąc więc pozbyć się bólu, musimy zwalczyć chorobę.
Osoby cierpiące na bóle somatyczne mogą czuć się zagubione w trakcie poszukiwania diagnozy. Odczuwając ból, zmagają się z problemami na tle psychologicznym i dowiadują się, że z medycznego punktu widzenia nic im nie dolega. Mimo że trudno w to uwierzyć, przy pomocy terapii można uporać się z najbardziej dokuczliwymi bólami somatycznymi.
Najczęściej zadawane pytania
Co to są somatyczne objawy stresu?
Somatyczne objawy stresu to odpowiedź naszego ciała na stres. Częstymi objawami są: bezsenność, złe samopoczucie, brak energii, drgawki, kołatanie serca, i niepokój.
Czy depresja jest chorobą somatyczną?
Tak i nie. Osoby zmagające się z chorobami somatycznymi często cierpią również na stany depresyjne. Jednym z symptomów depresji mogą też być bóle somatyczne. Jednakże sama w sobie depresja nie zawsze musi się z tymi bólami łączyć.
Zobacz też:
- Ból w plecach i klatce piersiowej
- Depresja zimowa: walka z nastrojem zimowym
- Terapia depresji
- Jak bolą płuca i o czym świadczy to odczucie?
- Depresja po zdradzie: jak sobie radzić z trudnymi emocjami
- Bóle psychosomatyczne – kogo mogą dotyczyć?
- Łojotokowe zapalenie skóry: czy jest zaraźliwe?
- Ból brzucha po jedzeniu – dowiedz się, dlaczego się pojawia i jak mu zapobiegać