Wydaje ci się, że to zbyt wiele jak na jeden dzień? Wieczorem zwykle pojawia się ból w podbrzuszu, a później kłucie w kręgosłupie wywołujące z kolei ból głowy. Te objawy to tzw. bóle psychosomatyczne, których bezpośrednim źródłem jest stres i związane z nim przeżycia. Jeśli doświadczasz ich w nadmiarze, niestety z czasem zaczniesz odczuwać takie dolegliwości. Jak rozpoznać ten typ bólu i w jaki sposób można mu zaradzić?
Psychosomatyczne bóle brzucha – dlaczego się pojawiają?
Jednymi z najczęściej pojawiających się dolegliwości o podłożu psychicznym są psychosomatyczne bóle brzucha. U dzieci ich natężenie może być nieco inne niż u osób dorosłych, podobnie jak w przypadku ich podłoża. Zdarza się, że doświadczane są na skutek zarówno radosnych, jak i nieco mniej przyjemnych wydarzeń.
Już Sigmund Freud dostrzegał silny związek pomiędzy sferą ludzkich przeżyć a ciałem, które odpowiada często w nieoczekiwany sposób na to, co aktualnie dzieje się życiu. Ciało z czasem da ci sygnał, że należy zmienić dotychczasowe nawyki lub spróbować się wyciszyć. W przeciwnym razie ból może się nasilić.
Silne przeżycia a ból kości – psychosomatyczne bóle stawów i kręgosłupa
Wielu rehabilitantów pyta swoich pacjentów o to, czy w ich życiu doszło do silnych przeżyć. Zwykle w takich sytuacjach pada odpowiedź twierdząca. Psychosomatyczne bóle głowy, podobnie jak dolegliwości kręgosłupa o tym samym podłożu, pojawiają się na skutek ogólnego osłabienia ciała. Poza tym część osób ma szczególne predyspozycje fizjologiczne do „magazynowania” różnego rodzaju stresu w obrębie ciała.
Bóle psychosomatyczne – objawy
Czasem psychosomatyczne bóle stawów mają podłoże nerwicowe. Ich przyczyną mogą być również czynniki społeczne. Zwykle pacjent nie dostrzega związku pomiędzy poszczególnymi dolegliwościami, dlatego tak istotne jest obserwowanie swoich reakcji na sytuacje stresowe, a także tego, jak reaguje ciało w przypadku, gdy doświadcza się intensywnych przeżyć.
Psychosomatyczne bóle brzucha u dzieci
Stres szkolny to częsta przyczyna takich dolegliwości brzucha u dzieci. Mogą się one pojawić na skutek nieporozumień z rówieśnikami, sprawdzianu, na który dziecko się nie przygotowało lub z powodu przemęczenia obowiązkami szkolnymi. Jeśli dziecko zgłosi taką dolegliwość, nie ignoruj jej. Czasem ból może przerodzić się w nawracające kolki. Poza tym silne przeżycia bywają podłożem innych chorób – jeśli nawet pod wpływem zniwelowania czynnika stresowego ból nie mija, warto wykonać badanie moczu i morfologię – osłabienie organizmu spowodowane stresem może przekładać się na inne, poważniejsze dolegliwości.
Inne przyczyny bólów u dziecka
Psychika młodego człowieka jest wyjątkowo złożona. Psychosomatyczne bóle brzucha mogą być wywołane poczuciem odrzucenia – dziecko ma świadomość, że jeśli zachoruje, skupi na sobie uwagę rodziców. Posłuszny organizm wywoła odpowiednią reakcję, dzięki której malec zyska to, do czego dąży. Niektóre dzieci potrafią wzbudzić w swoim organizmie objawy podobne do zapalenia wyrostka robaczkowego.
Psychosomatyczne bóle głowy – męcząca migrena
Zmęczenie, stres, ślub czy narodziny dziecka to tylko przykładowe, bardzo intensywne przeżycia, które często przyczyniają się do spustoszenia w całym organizmie. Nawet jeśli wydaje ci się, że reagujesz na nie całkiem znośnie, z czasem może się okazać, że twoje ciało zacznie skupiać stres, który nie miał dotąd ujścia.
Pojawiające się zwykle dość nagle psychosomatyczne bóle głowy mogą towarzyszyć nie tylko stresowi, ale także depresji oraz wielu innym chorobom, również o podłożu lękowym. To wyjątkowo trudne, ponieważ osoba cierpiąca na którąkolwiek z wymienionych chorób często nie łączy ich z pojawiającym się silnym bólem głowy. Dlatego tak ważny jest kontakt ze specjalistą, który w razie konieczności doradzi odpowiedni środek, który nieco uśmierzy ból.
Jak zapobiegać psychosomatycznym dolegliwościom?
Dla niektórych zapobieganie dolegliwościom, których nie widać na usg lub innym badaniu obrazowym, jest wyjątkowo trudne. Łatwo pomylić się w doborze odpowiedniego lekarstwa, kiedy bóle psychosomatyczne w objawach bywają wyjątkowo silne.
Na szczęście coraz więcej specjalistów dostrzega konieczność holistycznego podejścia do dolegliwości pacjentów. Dzięki temu łatwiej dostosować odpowiednie leczenie, które skutecznie wyeliminuje przyczynę bólu. Najmniej konwencjonalne działanie przynosi w tym przypadku najlepsze skutki.
Co może zatem zalecić lekarz, by złagodzić lub zniwelować bóle psychosomatyczne?
- medytację;
- długie spacery;
- więcej czasu na relaks z książką;
- uprawianie sportu.
Zdarza się, że pomocny bywa także kontakt z naturą i próba poddania się terapii. Zwykle to, co dzieje się w twoim umyśle, znajduje odzwierciedlenie w ciele, np. w postaci bólów psychosomatycznych. Dlatego dbając o siebie, nie zapominajmy, że psychika także potrzebuje odpowiedniej pielęgnacji i troski!
Zobacz też:
- Ból płuc – czy płuca mogą boleć? Jak reagować na kłucie w płucach?
- Bóle somatyczne – czym są i co je powoduje?
- Ból brzucha po jedzeniu – dowiedz się, dlaczego się pojawia i jak mu zapobiegać
- Kandydoza przełyku: objawy, przyczyny, leczenie
- Napięciowy ból głowy – co robić? Przyczyny i leczenie bólów napięciowych
- Ból brzucha w ciąży – skąd się bierze? Jak go pokonać?
- Mesopral – zastosowanie, dawkowanie i przeciwwskazania
- Syndrom Marii Antoniny, czyli czy można osiwieć ze stresu?