Jeśli ból głowy z tyłu pojawia się często, powinieneś jak najszybciej skonsultować się z lekarzem i wykonać odpowiednie badania. Z artykułu dowiesz się, co może oznaczać silny ból z tyłu głowy, jakie są jego przyczyny i jak go zniwelować. Jedno jest pewne, to dolegliwość, która może być bardzo uciążliwa, w niektórych przypadkach może nawet wykluczyć na jakiś czas z życia codziennego.
Co oznacza ból z tyłu głowy i co robić?
Zapewne nie raz zastanawiałeś się, jakie mogą być przyczyny bólu głowy z tyłu? Odpowiedź niestety nie jest jednoznaczna, ponieważ może być wiele czynników, które powodują tę uciążliwą dolegliwość.
Ból głowy z tyłu może być zupełnie inny u różnych osób. Może mieć różne nasilenie, może być kłujący, pulsujący, może promieniować na inne części ciała. Bardzo trudno jest wskazać konkretną przyczynę bólu karku i głowy bez porady specjalisty. Właśnie z tego względu, jeśli występuje u ciebie silny ból głowy lub pojawia się on bardzo często, koniecznie skonsultuj się z lekarzem. Tylko specjalista może przeprowadzić z tobą szczegółowy wywiad i zdiagnozować twoje dolegliwości, a następnie zastosować odpowiednie leczenie. Nie można lekceważyć żadnych niepokojących objawów ze strony organizmu. Ból karku i głowy może wskazywać na groźne choroby, ale może być także efektem zwykłego przemęczenia. Warto skonsultować się z lekarzem.
Silny ból z tylu głowy – przyczyny
Można wyróżnić kilka czynników, które mogą powodować ból w tyle głowy:
- problemy z ciśnieniem – jest to najczęściej ból, który pojawia się rano po przebudzeniu, to uczucie rozpierania z tyłu głowy, może być pulsujący i powodować uczucie sztywności w karku;
- migrena – to jedno z bardzo uciążliwych i utrudniających życie schorzeń. Oczywiście wszystko zależy od stopnia nasilenia migreny, jednak ból i inne dolegliwości towarzyszące migrenie, często są trudne do zniesienia i wykluczają z codziennego życia nawet na kilka dni. Ataki migreny zazwyczaj rozpoczynają się od silnego bólu tyłu głowy, który promieniuje między innymi na kark. Dodatkowymi objawami, które towarzyszą migrenie, jest także nadwrażliwość na światło, nudności, wymioty, zaburzenia widzenia i drętwienie;
- problemy związane z kręgosłupem – często różne zmiany i problemy z kręgosłupem mogą powodować bardzo silne bóle głowy, szczególnie w tylnej części;
- silny stres – to czynnik, który może powodować ból głowy i szereg innych dolegliwości;
- przemęczenie organizmu – przemęczenie związane między innymi ze zbyt małą ilością snu, spożywaniem alkoholu, pracą, może powodować bóle głowy i inne dolegliwości.
Jedno jest pewne, nie należy lekceważyć żadnych objawów bólowych. Jeśli ból tyłu głowy zdarza się często, koniecznie udaj się do lekarza i skonsultuj z nim swoje dolegliwości.
Jak sobie radzić z bólem głowy z tyłu?
Chyba nikt nie zaprzeczy, że ból głowy to bardzo uciążliwa dolegliwość, która często nie pozwala nam normalnie funkcjonować i wypełniać codziennych obowiązków. Niezależnie od przyczyny bólu głowy z tyłu i stopnia jego nasilenia, pragniemy się go w szybki sposób pozbyć. Jednym z powszechnie stosowanych sposobów na ból głowy i karku są po prostu leki przeciwbólowe dostępne w każdej aptece. Jednak częste przyjmowanie medykamentów nie jest korzystne dla ogólnego zdrowia i samopoczucia. Warto poznać inne sposoby, które mogą przynieść ulgę w omawianych dolegliwościach.
Jeśli odczuwasz bardzo silny ból karku i tyłu głowy, który nie ustaje, pojawia się często i nagle, towarzyszy mu gorączka, pojawia się, gdy podejmujesz aktywność fizyczną, bez wahania udaj się do lekarza.
Domowe sposoby na redukcję bólu tyłu głowy i karku
Istnieją mniej inwazyjne domowe sposoby, które w jakimś stopniu mogą pomóc i zmniejszyć dolegliwości bólowe w przypadku bólu z tyłu głowy.
- Pierwszym z nich może być zadbanie o odpowiednie ułożenie kręgosłupa. To bez wątpienia wpłynie pozytywnie na twoje ogólne samopoczucie i pomoże zredukować ból, który możesz odczuwać także w innych częściach ciała. Prawidłowa postawa to klucz do zdrowia i sprawności fizycznej.
- Dużą pomocą może okazać się także aktywność fizyczna. Możesz być pewny, że nawet najmniejsza dawka ruchu wpłynie pozytywnie na twoje życie i zdrowie.
- Kolejnym czynnikiem, który pomoże walczyć z bólem głowy i przede wszystkim będzie mu zapobiegać, jest odpowiednia ilość snu, podczas którego twój organizm się regeneruje. Sen jest bardzo ważny, aby twój organizm mógł prawidłowo funkcjonować.
- Kolejnym powiązanym elementem jest permanentny stres. Warto zrobić wszystko, aby zredukować stres w swoim życiu do minimum. To czynnik, który może powodować bóle głowy, ale także wiele innych poważnych zmian w organizmie.
Ból z tyłu głowy to bardzo uciążliwa dolegliwość, która dotyka wielu ludzi. Z pewnością nie raz doświadczyłeś tego nieprzyjemnego uczucia. Jeśli ból karku i głowy z tyłu często się powtarza, pierwszą czynnością powinna być wizyta u lekarza. Jeśli jednak boleści występują raz na jakiś czas i mogą być konsekwencją przemęczenia, zadbaj o swój styl życia. To właśnie zaniedbanie tego aspektu jest przyczyną wielu chorób i dolegliwości. Wystarczy zacząć od podstaw i wypijać odpowiednią ilość płynów, jeść zbilansowane posiłki, które dostarczą wszystkich potrzebnych witamin i minerałów, włączyć do swojej codzienności aktywność fizyczną, wysypiać się, zrezygnować ze wszelkich używek i zredukować stres. Możesz być pewny, że takie niewielkie zmiany przyniosą ci ogromne efekty i poczujesz się znacznie lepiej.
Zobacz też:
- Ból szyi i karku – jak mu zapobiegać, w jaki sposób leczyć i kiedy udać się do fizjoterapeuty?
- Ból głowy z lewej strony – co oznacza jednostronny ból głowy?
- Ból głowy na czubku – poznaj przyczyny!
- Pulsujący ból głowy – skąd się bierze? Poznaj sposoby na jego złagodzenie
- Ból skroni – niegroźna dolegliwość czy zwiastun poważnej choroby?
- Dokucza Ci ból karku? Sprawdź, jak możesz się go pozbyć!
- Co oznacza kłucie i ból po lewej stronie brzucha?
- Spuchnięta powieka – co zrobić?