Ból

Ból podbrzusza po owulacji a ból owulacyjny. Jakie są różnice i przyczyny?

Ból podbrzusza po owulacji a ból owulacyjny. Jakie są różnice i przyczyny?

Cykl menstruacyjny przeważnie trwa około 28–31 dni. W tym czasie w ciele kobiety wiele się zmienia. Niestety niektórym z tych zmian towarzyszą nieprzyjemne dolegliwości. Odczuwalne są one podczas menstruacji, ale też owulacji, a nawet w okresach przejściowych pomiędzy nimi. Co oznacza ból podbrzusza po owulacji i czym różni się od bólu owulacyjnego? Naucz się lepiej rozumieć swoje ciało i odczytywać jego sygnały.

W skrócie

  • Cykl menstruacyjny trwa zazwyczaj 28-31 dni.
  • W tym czasie doświadcza się licznych fizycznych i psychicznych zmian.
  • Ból owulacyjny związany jest z pęknięciem pęcherzyka Graafa i powoduje ból po jednej stronie, a czasem też stan podgorączkowy i tkliwość piersi.
  • Ból podbrzusza po owulacji to inna dolegliwość.
  • Przyczyn może być wiele: od torbieli jajników, poprzez zapalenie przydatków, endometriozę lub choroby przewodu pokarmowego po ciążę.
  • Test ciążowy i wizyta u lekarza są najlepszym sposobem na określenie źródła tego problemu oraz skutecznego leczenia.

Silny ból podbrzusza po owulacji a ból owulacyjny

Jest to problem, którego doświadcza wiele kobiet, a wciąż poświęca się mu zbyt mało uwagi. Ból owulacyjny powstaje, gdy w jajniku pęka tzw. pęcherzyk Graafa. Płyn pęcherzykowy i krew wylewają się do jamy otrzewnowej. W efekcie tych podrażnień pojawia się ból. Jest on odczuwalny po jednej stronie i najczęściej pojawia się w połowie cyklu.

Czasem trwa kilka minut, a u innych kobiet nawet do kilku dni. Możesz w tym czasie zauważyć też tkliwość piersi, nudności, stan podgorączkowy lub pojawienie się wydzieliny z pochwy. Choć są to nieprzyjemne uczucia, mogą być sygnałem do współżycia dla par, które starają się o dziecko. Co z bólem podbrzusza po owulacji? Ten pojawia się parę dni później, gdy owulacja minie, i jest czymś zupełnie innym.

Ból podbrzusza po owulacji – przyczyny

Warto wiedzieć, że nie każdy ból jajników powodowany jest owulacją. Zakładając, że twój cykl trwa 28 dni – jajeczkowanie powinno przypaść na 14 dzień. Nawet delikatne bóle podbrzusza po owulacji nie są normalnym zjawiskiem związanym z cyklem. Silne i długo utrzymujące się dolegliwości mogą wskazywać na zmiany chorobowe. Co takiego je powoduje?

ból podbrzusza po owulacji - przyczyny - infografika

Potencjalne przyczyny bólu podbrzusza po owulacji:

  • torbiele jajników – mogą pojawić się wewnątrz samego jajnika, ale też w jego ścianie lub na zewnątrz. Zdarzają się zarówno torbiele pojedyncze, jak i mnogie. W przypadku gdy jest ich dużo w obu jajnikach, mogą uniemożliwiać dojrzewaniu komórek jajowych i powodować bezpłodność. Ból podbrzusza po owulacji przy torbielach pojawia się dopiero, gdy urosną one do dużych rozmiarów. Mogą też powodować krwawienie międzymiesiączkowe;
  • zapalenie przydatków – najczęściej dotyczy kobiet po miesiączkowaniu, poronieniu, zabiegu wewnątrzmacicznym lub porodzie. Przydatki to jajniki, jajowody i więzadła macicy. Zapalenie, które obejmuje wszystkie te sąsiadujące ze sobą narządy jest bardzo nieprzyjemne i nieleczone ma poważne konsekwencje. Możesz zauważyć ból podbrzusza i biały śluz po owulacji – nie bagatelizuj takich objawów. Zdarzają się też: gorączka i dolegliwości z narządów sąsiadujących, np. biegunka, kolka lub wymioty. 

Ból podbrzusza po owulacji związany z zapaleniem przydatków najczęściej pojawia się na skutek zakażenia wstępującego. Bakterie wstępują do pochwy, a następnie rozprzestrzeniają się wyżej. Może to być też efekt zwykłego przeziębienia, choroby zębów lub zapalenia wyrostka robaczkowego. Przyczyn jest wiele, lecz zawsze należy bacznie obserwować swój organizm i koniecznie od razu zastosować odpowiednie leczenie:

  • endometrioza – czyli występowanie komórek endometrium poza wnętrzem macicy. Objawia się bólem podbrzusza, miednicy, okolic pęcherza, a nawet kręgosłupa. Silny ból podbrzusza po owulacji lub w trakcie okresu nie zawsze jest związany z cyklem menstruacyjnym. Może pojawić się też po stosunku, przy oddawaniu moczu lub stolca;
  • choroby przewodu pokarmowego – np. zapalenie wyrostka robaczkowego, zapalenie uchyłków jelita lub niedrożność jelit;
  • jeżeli bólowi towarzyszy trudność z oddawaniem moczu lub częstomocz, przyczyną może być kamica nerkowa, kolka nerkowa lub zapalenie pęcherza.

Ból podbrzusza po owulacji a ciąża

Jest to jedna z najczęstszych przyczyn tej dolegliwości. Dlaczego? W ciąży zachodzi wiele różnych zmian, a wiele z nich manifestuje się właśnie bólem w okolicy dolnego brzucha. Ból podbrzusza w tydzień po owulacji lub pozornie niezwiązany czasowo z cyklem przeważnie oznacza ciążę. Organizm kobiety już w pierwszych dniach od zapłodnienia zaczyna się zmieniać i przyzwyczajać do nowej sytuacji. Ból jajnika powiązany jest ze zmianami hormonalnymi, do których dochodzi w zapłodnionej komórce. Umożliwiają one zagnieżdżenie się jej w ściance macicy.

Ból podbrzusza po owulacji i ciąża są ze sobą ściśle powiązane. W ciele kobiety wzrasta wówczas poziom progesteronu. Jego obecność chroni zarodek przed przedwczesnym oderwaniem i poronieniem. Co więcej, ból podbrzusza po owulacji związany z ciążą to efekt puchnięcia macicy, która przygotowuje się na dziecko. 

Ważne!

Choć jest to typowy objaw początku ciąży, nie powinnaś traktować go jako jej jednoznacznego zwiastuna. Aby wykryć ciążę, wykonaj domowy test ciążowy lub udaj się do lekarza po bardziej wiarygodne wyniki. 

Silne czy delikatne bóle podbrzusza po owulacji – zdiagnozuj problem

Ból owulacyjny trwa przeważnie najwyżej jeden dzień. Do jego złagodzenia wystarczą ci ciepłe okłady, relaks i zwykłe leki przeciwbólowe. Jeżeli ból nie ustępuje przez kilka dni lub pojawia się po owulacji, warto zasięgnąć specjalistycznej opinii lekarza. Nigdy nie bagatelizuj takich dolegliwości w okolicy swoich narządów rozrodczych.

Przyczyn bólu podbrzusza po owulacji jest wiele. Aby ustalić tę, która dotyczy ciebie, najlepiej od razu udaj się do lekarza. Może to być jedynie jednorazowa dolegliwość, ale równie dobrze ciąża lub poważna choroba, która wymaga specjalistycznego leczenia. W celu zdiagnozowania problemu lekarz prawdopodobnie poprosi cię o wykres twoich cykli miesiączkowych z poprzednich miesięcy. Podczas wywiadu poprosi cię też o dokładne opisanie i umiejscowienie bólu.

Koniecznie udaj się na wizytę lekarską, jeżeli ból podbrzusza po owulacji utrzymuje się dłużej niż 2–3 dni. Niepokojące objawy obejmują też gorączkę, ból podczas oddawania moczu, zaczerwienienie lub pieczenie skóry brzucha oraz wymioty. Leczenie objawów będzie się różnić w zależności od ich przyczyny.

Ból podbrzusza po owulacji nie jest normalnym zjawiskiem. Nie jest to typowy ból owulacyjny. Jeżeli pojawia się później niż połowa cyklu i utrzymuje dłużej niż 1–2 dni, powinien cię zaniepokoić. Przyczyną może być ciąża, choroba układu rozrodczego lub problemy związane z pobliskimi organami. W każdym przypadku najlepiej będzie, jeśli obejrzy cię lekarz. Specjalista zaleci ci odpowiednie postępowanie.

ból podbrzusza po owulacji - kiedy do lekarza

Często zadawane pytania

Czy ból brzucha po owulacji może oznaczać ciążę?

Ból brzucha po owulacji nie jest bezpośrednim objawem ciąży. Może być spowodowany zmianami hormonalnymi i rozluźnieniem mięśni macicy, ale nie jest to jednoznaczny znak ciąży.

Czy po implantacji zarodka boli brzuch?

Po implantacji zarodka może wystąpić delikatne napięcie lub dyskomfort w dolnej części brzucha, ale nie jest to powszechny objaw. Nie wszystkie kobiety odczuwają ból po implantacji.

Po jakim czasie od zapłodnienia bolą jajniki?

Ból jajników nie jest typowym objawem zaraz po zapłodnieniu. Może wystąpić w późniejszym okresie ciąży z powodu rozciągania się jajników w wyniku wzrostu jajnika lub torbieli jajnika. Jednak nie jest to jednoznaczny sygnał ciąży.


Zobacz też:
Archiwum: listopad 2023