Ból pod lewym żebrem może przybierać różne formy. Czasem jest to ból ostry i bardzo dokuczliwy, a czasem tępy. Bez względu na to, czy pod lewym żebrem boli bardzo mocno, czy tylko trochę, objaw ten powinien wzbudzić twoje zaniepokojenie. Dlaczego? W artykule znajdziesz informacje na temat chorób, w przypadku których ból pojawiający się w rejonie lewego żebra jest jednym z ważnych symptomów.
ABC anatomii, czyli co może boleć pod lewym żebrem?
Jeśli chcesz ustalić przyczynę bólu, musisz wiedzieć, co znajduje się z lewej strony pod żebrami. Lista narządów ulokowanych w tym właśnie miejscu jest dość długa, co może utrudnić postawienie diagnozy. Pod lewym żebrem boleć może m.in. żołądek, trzustka i okrężnica, a często za dolegliwości w tym miejscu odpowiada również śledziona. Bywa i tak, że ból pod lewym żebrem wiąże się z powiększeniem wątroby. Choć ten narząd znajduje się pod prawym żebrem, może uciskać na inne narządy, m.in. te, które wywołują ból w podżebrzu po stronie lewej.
Co może oznaczać ból pod lewym żebrem?
Ból pod lewym żebrem informuje o wielu dolegliwościach. Jego pojawienie się może świadczyć m.in. o:
- urazie żebra;
- nerwobólu międzyżebrowym;
- problemach ginekologicznych (w przypadku kobiet);
- kamicy nerkowej;
- chorobach jelit;
- problemach z żołądkiem, np. o nadżerce lub wrzodach;
- powiększeniu śledziony;
- pojawieniu się torbieli na trzustce.
Ból pod lewym żebrem a choroby ogólnoustrojowe
Zdarza się, że ból pod lewym żebrem towarzyszy chorobom ogólnoustrojowym. Tak jest m.in. w przypadku:
- cukrzycy;
- półpaśca;
- mocznicy;
- tocznia rumieniowatego układowego.
Ból pod lewym żebrem i jego charakterystyka
Ból, który pojawia się pod żebrami, może być symptomem poważnej choroby, albo wiązać się z tymczasowym problemem. Ponieważ rejon lewego podżebrza jest dość mocno unerwiony, ustalenie przyczyny bólu może być trudnym zadaniem. Chcesz ułatwić zadanie lekarzowi? Im lepiej potrafisz opisać ból pod lewym żebrem, tym większa szansa na szybkie wskazanie jego przyczyny.
Kiedy pojawia się ból pod lewym żebrem?
Ustalenie, w jakich okolicznościach lewe podżebrze atakuje ból, to ważna sprawa. Sprawdziliśmy, kiedy i dlaczego ból pod lewym żebrem pojawia się najczęściej.
Ciąża a ból żeber
Częstym problemem wśród kobiet w ciąży jest np. ból pod lewym żebrem. Czy jest to zjawisko niepokojące? W większości przypadków nie. Pamiętaj, że bóle żeber to jedna z najczęstszych dolegliwości wśród ciężarnych, szczególnie w drugim trymestrze. W tym czasie ból pod lewym żebrem często wiąże się ze zgagą, ale jest też częstą reakcją na stres. Jak pokonać taki ból? W pierwszym przypadku pomoże lekarz, w drugim – odpoczynek.
Gdy ból pojawia się przy oddychaniu
Innym, bardzo częstym problemem, jest ból pod lewym żebrem przy oddychaniu. Może to świadczyć o pęknięciu lub złamaniu kości, a ignorowanie może mieć dla ciebie poważne konsekwencje. Jeśli ból najmocniej atakuje przy wdechu, możesz mieć problemy z nerwem międzyżebrowym i wywołanym przez niego nerwobólem.
Ból pod żebrem a dieta
Ból pod lewym żebrem często pojawia się tuż po posiłku. Tego problemu nie możesz lekceważyć, szczególnie w chwili, gdy towarzyszą mu nudności, wzdęcia lub wymioty. Dolegliwości te mogą świadczyć o poważnych problemach z trzustką, w rozwiązaniu których pomoże ci lekarz.
Ból pod lewym żebrem i jego charakter
Silny ból pod lewym żebrem może mieć różne formy. Jakie rodzaje bólu pod lewym żebrem występują najczęściej? Ostry ból pod lewym żebrem to częste zjawisko, które towarzyszy wielu problemom z narządami wewnętrznymi. Równie niepokojącym zjawiskiem jest tępy ból pod lewym żebrem oraz kłucie w boku. Każdy rodzaj takiego dyskomfortu może być objawem poważnej choroby, w przypadku której podjęcie w porę leczenia jest bardzo istotne.
Ból pod lewym żebrem i jego lokalizacja
Ustalenie, gdzie dokładnie koncentruje się ból pod lewym żebrem, to kolejna kwestia, na którą musisz zwrócić uwagę.
Co oznacza ból pod lewym żebrem, który pojawia się z przodu?
Ból pod lewym żebrem z przodu może mieć związek ze schorzeniami układu pokarmowego, a w przypadku kobiet – symptomem problemów z jajnikiem. Bólem takim objawia się m.in. skręt jajnika. Dolegliwość jest częsta wśród młodych kobiet, które powinny możliwie jak najszybciej skonsultować się z lekarzem. Ból pod lewym żebrem pojawia się też w chwili, gdy na jajniku powstaje torbiel. Pozwala żarem w porę wykryć problem i na bieżąco monitorować stan jajnika.
Gdy ból koncentruje się w rejonie pleców
Ból pod lewym żebrem z tyłu pleców to częsty towarzysz chorób nerek. W taki sposób może się objawiać kamica nerkowa. Innymi symptomami tej choroby są:
- nudności;
- wymioty;
- bladość skóry;
- krwiomocz;
- problemy związane z oddawaniem moczu.
Ból w takim miejscu może też świadczyć o problemach z kręgosłupem. Jest to dość częsta przypadłość wśród osób prowadzących siedzący tryb życia oraz tych, które muszą mierzyć się z nadwagą. Wszystko to negatywnie wpływa na stan kręgosłupa i skutkuje takimi dolegliwościami, jak właśnie ból pod lewym żebrem.
Jak potwierdzić diagnozę?
Obserwacja własnego ciała pomoże ci orientacyjnie ustalić przyczynę bólu pod lewym żebrem, ale sprawi też, że wywiad lekarski przebiegnie szybciej i sprawniej. Jeśli jednak chcesz mieć pewność, co dzieje się w twoim organizmie, musisz potwierdzić wstępną diagnozę podczas wizyty u specjalisty. W tym pomogą ci badania laboratoryjne i obrazowe (np. badanie USG czy rezonans magnetyczny). Dzięki nim lekarz ustali przyczynę problemu i podejmie najlepsze w danym przypadku leczenie.
Ból pod lewym żebrem to częsta przypadłość, której nie możesz zignorować. Choć najczęściej okazuje się on przejściowym problemem, w niektórych przypadkach może być sygnałem świadczącym o poważnych kłopotach zdrowotnych. W takiej sytuacji wczesne postawienie diagnozy pomoże ci w szybszym powrocie do zdrowia, a przede wszystkim uchroni przed potencjalnymi komplikacjami.
Zobacz też:
- Co oznacza kłucie i ból po lewej stronie brzucha?
- Ból w lewym boku – skąd się bierze? Poznaj choroby, które objawiają się w ten sposób
- Ból trzustki – objawy, których nie możesz zignorować. Jakie są symptomy najczęstszych chorób trzustki?
- Ból w mostku – jakie choroby może zwiastować?
- Ból podbrzusza i jego przyczyny. Jakie choroby objawiają się w ten sposób?
- Skąd bierze się ból pleców? Sprawdź, jakie choroby objawiają się w ten sposób!
- Ból brzucha w ciąży – skąd się bierze? Jak go pokonać?
- Ból wątroby – skąd się bierze? Sprawdź, jak możesz z nim walczyć!