Zdarzają się sytuacje, gdy ból uniemożliwia codzienne funkcjonowanie. Oczywiście nie każdy od razu oznacza chorobę. Kiedy powinieneś zacząć się niepokoić? Jakie badania najlepiej wykonać? Jakie mogą być przyczyny bólu z lewej strony brzucha? Na te i wiele innych pytań znajdziesz odpowiedź w dalszej części artykułu.
Co jest po lewej stronie brzucha?
Zastanawiasz się, co jest po lewej stronie brzucha? W jamie brzusznej znajduje się wiele narządów, dlatego zazwyczaj trudno jest precyzyjnie wskazać, co dokładnie nam dolega. W jamie brzusznej po lewej stronie znajduje się, między innymi:
- żołądek;
- trzustka;
- lewy jajnik;
- lewa nerka.
Trudno jest jednoznacznie wskazać narząd, który może powodować ból z lewej strony.
Rodzaje bólu brzucha
Ból brzucha jest szerokim pojęciem i może oznaczać różne problemy ze zdrowiem. Jednak jest to zbyt mało precyzyjne określenie. Wskazanie dokładnego miejsca może pomóc lekarzowi w diagnozie i wdrożeniu odpowiedniego leczenia. Właśnie z tego względu ważne jest, aby dokładnie opisać charakter i miejsce odczuwanych dolegliwości. Jednak pamiętaj, że nie należy diagnozować takich dolegliwości na własną rękę, szczególnie jeśli są silne i często się powtarzają. W takich sytuacjach koniecznie udaj się do specjalisty i sprawdź u specjalisty, co może oznaczać ból z lewej strony na dole, na górze lub pod żebrami.
Jakie objawy mogą towarzyszyć bólowi w lewym podbrzuszu?
Dodatkowe objawy bólu brzucha z lewej strony, które powinny wzbudzić twój niepokój to:
- gorączka;
- krwawienie z przewodu pokarmowego;
- wzdęcia;
- nudności;
- wymioty;
- utrata sporej ilości kilogramów w bardzo krótkim czasie.
Te dolegliwości połączone z lewostronnym bólem brzucha powinny skłonić cię do wizyty u lekarza. Specjalista zleci szereg odpowiednich badań, które pozwolą wystawić celną diagnozę i podjąć odpowiednie kroki, jeśli chodzi o leczenie.
Ból brzucha po lewej stronie na dole – co może oznaczać?
Ból po lewej stronie na dole może wskazywać na konkretne problemy i choroby, takie jak:
- zespół jelita drażliwego;
- kamicę nerkową;
- stan zapalny przydatków;
- pęknięcie torbieli jajnika.
Nie należy lekceważyć żadnego z tych problemów, ale też nie wystawiaj diagnozy na własną rękę. Warto poradzić się lekarza.
Ból brzucha po lewej stronie na górze – na jakie schorzenia może wskazywać?
Co w takim razie oznacza ból po lewej stronie na górze? Takie odczucia mogą wskazywać na choroby trzustki i różne choroby żołądka. Jedno jest pewne, nie wolno lekceważyć takich dolegliwości. W przypadku trzustki lekarz może zlecić między innymi morfologię, badanie USG, a nawet tomografię komputerową lub rezonans magnetyczny. Ból zazwyczaj jest wtedy nagły i bardzo silny, mogą towarzyszyć mu nudności i wymioty.
Ból brzucha pod lewym żebrem – co może go powodować?
Na jakie choroby może wskazywać ból pod lewym żebrem? Takie dolegliwości mogą oznaczać: powiększenie śledziony, niedrożność okrężnicy lub zapalenie uchyłków jelita grubego. Zazwyczaj jest to ból nagły, napadowy. Wiele osób określa go jako bardzo silny i gniotący. Jednak zazwyczaj nie jest to ból, który uniemożliwia codzienne funkcjonowanie.
Jak leczyć ból podbrzusza z lewej strony?
Nie ma jednego sposobu, który pomoże ci w opisywanych dolegliwościach. Jeśli ból z lewej strony brzucha jest lekki i jednorazowy, można sięgnąć po środki przeciwbólowe zapteki. Jednak jeżeli jest on silny, nagły lub powtarzający się, konieczna jest konsultacja z lekarzem. To właśnie on może zastosować odpowiednie leczenie, które przede wszystkim będzie uzależnione od zdiagnozowanych dolegliwości. Ból lewej strony brzucha może wskazywać na chwilowe problemy z trawieniem, ale także na groźne choroby. Nie wolno lekceważyć żadnych niepokojących objawów ze strony twojego organizmu. Jeśli coś wzbudzi twój niepokój, koniecznie udaj się do lekarza, ponieważ tylko on może trafnie zdiagnozować twoje objawy. Ból w lewym podbrzuszu może wskazywać na problem z różnymi narządami, które znajdują się w jamie brzusznej. Nie jesteś w stanie sam określić, co dokładnie ci dolega, a leczenie na własną rękę może przynieść odwrotny skutek.
Zobacz też:
- Ból jelit z lewej strony: przyczyny, objawy i sposoby leczenia
- Ból w okolicy pępka – co oznacza i skąd się bierze?
- Co oznacza ból pod lewym żebrem? Jakie choroby zwiastuje?
- Ból podbrzusza u mężczyzn – skąd się bierze? Rodzaje i przyczyny bólu
- Ból w lewym boku – skąd się bierze? Poznaj choroby, które objawiają się w ten sposób
- Ból śledziony – naucz się go rozpoznawać i reaguj!
- Ból głowy z lewej strony – co oznacza jednostronny ból głowy?
- Ból brzucha w ciąży – skąd się bierze? Jak go pokonać?