Ból

Co robić, gdy doskwiera ból pęcherza? Rozpoznanie objawów i ich przyczyn

Co robić, gdy doskwiera ból pęcherza? Rozpoznanie objawów i ich przyczyn

Ból pęcherza i cewki moczowej są najczęściej objawami zakażenia dróg moczowych. Tego typu zapalenia aż cztery razy częściej dotykają kobiet – powodem jest konstrukcja ich układu moczowego. Nie znaczy to jednak, że mężczyźni są na nie odporni. Zaburzenie czynności i ból pęcherza przysparzają wiele niedogodności. Co robić w sytuacji, gdy się pojawią, i jak im zapobiegać? Dowiedz się!

Ból pęcherza – objawy

Jak zostało wspomniane, ból w pęcherzu najczęściej oznacza jego stan zapalny. Jest to dolegliwość, która często dotyka kobiet. Pierwszym objawem jest uczucie pieczenia podczas oddawania moczu. Następnie zaczyna się coraz częstsze odwiedzanie toalety. Uczucie parcia na pęcherz jest silne i nie ma związku z ilością spożytych płynów. Mimo to, ciężko jest wycisnąć na toalecie więcej niż zaledwie kilka kropel moczu. W takiej sytuacji możesz zauważyć też ból cewki moczowej.

Objawy bólu pęcherza i jego zapalenia wydają się raczej niegroźne. Mimo to, w znacznym stopniu utrudniają normalne życie i funkcjonowanie. Jeżeli odczuwasz trudności z oddawaniem moczu lub ból pęcherza niezwiązany z chodzeniem do toalety – skonsultuj się z lekarzem. Zaniedbanie leczenia takiej infekcji pozwala się jej dalej rozwijać. To z kolei może doprowadzić do niewydolności nerek i ich stanów zapalnych, a także – do zapalenia narządów rodnych.

Ból pęcherza – przyczyny

Skąd właściwie bierze się bolący pęcherz moczowy? Rozwojowi tego schorzenia w dużym stopniu sprzyja kobieca anatomia. Dlaczego? Damska cewka moczowa jest znacznie krótsza niż męska. Dla porównania – ma ona około 5 cm długości u kobiet, a nawet do 20 cm u mężczyzn. 

Co więcej, w organizmie kobiety cewka bezpośrednio graniczy z ujściem pochwy i odbytem. W tych miejscach znajduje się wiele różnych bakterii. Normalnie nie są one groźne i nie powodują żadnych nieprawidłowości. Jednak, gdy drobnoustroje te zostają przeniesione do dróg moczowych, mogą wywołać stan zapalny.

Za zakażenia układu moczowego najczęściej odpowiada:

  • chlamydia;
  • dwoinka rzeżączki;
  • gronkowiec;
  • pałeczka okrężnicy.

Ta ostatnia jest najczęstszym sprawcą problemów. Bakteria  e.coli znajduje się w układzie pokarmowym, odbycie i kale. Gdy przedostanie się do cewki moczowej, szybko się tam mnoży i wędruje wyżej – do pęcherza. Ból pęcherza pojawia się, gdy bakterie zaczynają obrastać jego ściany, powodując tym samym stan zapalny. Jeśli nie rozpoczniesz szybko prawidłowego leczenia, mogą namnażać się dalej i przedostać się chociażby do nerek.

Ból w pęcherzu – jak tego uniknąć?

Ból pęcherza najczęściej przytrafia się latem. To dlatego, że bezpośrednią przyczyną bólu pęcherza może być silne wychłodzenie tego narządu. Dzieje się tak na skutek długiego przesiadywania w mokrym kostiumie, siadania na chłodnych lub mokrych kamieniach i zimnych podłogach oraz zbyt lekkiego ubioru w chłodne dni lub wieczory. Należy szczególnie uważać, aby nie odsłonić nerek na działanie zimnego wiatru.

Pozostałe czynniki ryzyka powstawania bólu pęcherza to:

  • noszenie obcisłych spodni – może spowodować przegrzanie i przepocenie miejsc intymnych. Takie warunki sprzyjają namnażaniu się szkodliwych bakterii;
  • noszenie bielizny wykonanej z nieoddychających, sztucznych materiałów;
  • niewłaściwa higiena miejsc intymnych;
  • stosowanie środków plemnikobójczych;
  • używanie perfumowanych wkładek, podpasek i kosmetyków;
  • załatwianie się w publicznych toaletach.

Ból pęcherza a aktywność seksualna

Ból pęcherza przy oddawaniu moczu może pojawić się też na skutek częstych kontaktów seksualnych. Szczególne zagrożenie stanowią brak odpowiednich zabezpieczeń oraz zbliżenia z przypadkowymi, nieznanymi osobami. Podczas stosunku bardzo łatwo może dojść do przeniesienia bakterii z odbytu do cewki moczowej. 

Podczas współżycia łatwo też o otarcia błony śluzowej, co sprzyja zakażeniom drobnoustrojami. Łatwiej jest im w ten sposób przedostać się do wnętrza organizmu. 

Bolący pęcherz moczowy – grupa ryzyka

Jak już wiesz, ból pęcherza moczowego u mężczyzn zdarza się zdecydowanie rzadziej niż wśród kobiet. Najbardziej podatne na tę dolegliwość są kobiety w ciąży i po menopauzie. 

W przebiegu ciąży drogi moczowe matki są szczególnie podatne na różne infekcje. Skutki rozwoju dziecka są odczuwalne w całym ciele. Narządy rodne i układu moczowego w tym czasie rozszerzają się. To z kolei ułatwia przedostawanie się bakterii do cewki i pęcherza. Co więcej, powiększona macica wywiera stały nacisk na przewody moczowe. To sprawia, że mocz zalega w układzie, co powoduje ból pęcherza i jego stan zapalny.

Wyjątkowo narażone na zakażenia układu moczowego są też kobiety po menopauzie. Ten etap życia wiąże się z mniejszą ilością estrogenów w organizmie. Jak to wpływa na bóle pęcherza? Otóż, zmiana w hormonach powoduje, że błony śluzowe miejsc intymnych stają się niedostatecznie nawilżone. Przekłada się to na większy potencjał powstawania podrażnień i infekcji bakteryjnych.

Ból pęcherza – co robić?

Zaczyna doskwierać ci ból pęcherza po oddaniu moczu? Działaj jak najszybciej, aby nie dopuścić do rozwoju infekcji! Co na ból pęcherza? Sprawdź skuteczne, domowe sposoby:

  • pij co najmniej 2-3 litry płynów dziennie. Zwiększając ilość spożywanej wody przyspieszasz wypłukiwanie bakterii. Najlepsza do tego będzie zwykła, niegazowana woda mineralna. Dobrze działa też dodatek soku z cytryny, z czarnej porzeczki, owocu granatu, jeżyny i żurawiny. Dbaj o to, aby nie były one słodzone. Najlepiej sprawdzą się świeże owoce. Zawierają one znacznie większą ilość witaminy C niż soki dostępne w sklepach;
  • unikaj kawy, mocnej czarnej herbaty i alkoholu – te substancje odwadniają organizm i podrażniają pęcherz;
  • spożywaj zioła wzmacniające układ moczowy i usprawniające jego działanie. Świetnie w tym celu sprawdzą się napary i wyciągi z pokrzywy, mniszka i bratka. Pomogą ci wypłukać z organizmu szkodliwe bakterie i złagodzą objawy infekcji;
  • wygrzewaj organizm i unikaj niskich temperatur. Upewnij się, że w twoim domu jest dostatecznie ciepło. Możesz spędzić więcej czasu pod kołdrą lub kocem. Używaj termoforu lub poduszki elektrycznej w dolnych okolicach brzucha i pleców. Ciepło pomaga ukoić ból, działa rozkurczowo i wspomaga prawidłowe ukrwienie błon śluzowych;
  • wykonuj tzw. nasiadówki – przygotuj w dużej misce lub wannie specjalną kąpiel. Napełnij zbiornik gorącą wodą. Dodaj do niej rumianek, ziele nawłoci, krwawnika i szałwię. Możesz użyć do tego świeżych lub suszonych roślin. Warto najpierw wykonać z nich napar – weź po łyżeczce ziół i zalej je wrzątkiem, a potem odstaw na 15 minut do zaparzenia. Taką mieszankę dodaj do kąpieli lub nasiadówki. Jeśli wolisz, możesz użyć do tego gotowej mieszanki, którą dostaniesz w aptece;
  • ogranicz częstotliwość zbliżeń intymnych – wszelkie nowe podrażnienia niestety tylko wydłużają czas gojenia. Jeśli cierpisz na ból pęcherza, jakiekolwiek zbliżenia prawdopodobnie i tak nie będą szczególnie przyjemne. 

Dolegliwości w obrębie dróg moczowych mają tendencję do nawracania? W takiej sytuacji warto udać się na badanie moczu.

Ból pęcherza – leczenie

Jeżeli powyższe domowe sposoby okazały się w pełni skuteczne, a ból w pęcherzu całkowicie ustał – nie musisz się niczego obawiać. Kuracja zakończyła się pomyślnie i możesz cieszyć się pełnią zdrowia. 

Ale co, jeśli objawy bólu pęcherza nie przemijają lub stają się coraz bardziej dokuczliwe? W takiej sytuacji koniecznie udaj się do lekarza. Twój niepokój powinny wzbudzić też następujące dolegliwości towarzyszące:

  • gorączka;
  • nudności i wymioty;
  • nasilające się bóle nerek;
  • krew w moczu lub wydzielina ropna.

Specjalista może zalecić ci wykonanie analizy moczu z posiewem. Zwykle dostarcza to wystarczająco dużo informacji, aby dobrać odpowiednią terapię. Do leczenia bólu pęcherza najczęściej stosuje się:

  • leki przeciwzapalne i przeciwbólowe;
  • środki przeciwbakteryjne;
  • preparaty probiotyczne, podawane dopochwowo;
  • immunoterapię środkami zawierającymi liofilizat bakterii E.Coli, który działa niczym szczepionka – zwiększa odporność organizmu przeciwko tym drobnoustrojom;
  • antybiotyki.

Bardzo ważne jest doprowadzenie leczenia do końca. Bakteryjne przyczyny bólu pęcherza mają skłonność do nawracania – szczególnie w przypadku niedoleczenia.

Co na ból pęcherza? Profilaktyka

U wielu osób często nawraca ból pęcherza. Co robić, aby się przed nim chronić? Sprawdź praktyczne porady:

  • pij przynajmniej 2 litry wody dziennie;
  • postaraj się nie wstrzymywać moczu – gdy długo przebywa on w drogach moczowych, staje się idealnym miejscem do rozmnażania się szkodliwych bakterii;
  • dbaj o odpowiednią higienę intymną – do mycia zewnętrznych narządów płciowych używaj wyłącznie specjalnego płynu do higieny intymnej;
  • higiena jest ważna także podczas załatwiania się – podcieraj się ruchem od przodu do tyłu. W publicznych toaletach najlepiej zadbać o specjalne podkładki lub unikać siadania;
  • dbaj o odpowiednie nawilżenie narządów płciowych – jest to szczególnie ważne, jeżeli cierpisz na suchość pochwy. W ten sposób przeciwdziałasz powstawaniu podrażnień śluzówki;
  • zawsze oddawaj mocz po stosunku – jest to najlepszy i wyjątkowo prosty sposób na pozbycie się z cewki moczowej zarazków, które mogły przedostać się tam podczas stosunku. Warto też umyć miejsca intymne każdorazowo po zbliżeniu.

Niestety, nawet przy zachowaniu wszystkich tych środków ostrożności, ból pęcherza i tak może się pojawić. Układ moczowy jest delikatną strukturą, o którą należy dbać. Jeśli odczuwasz niepokojące dolegliwości – udaj się do lekarza.
Bolący pęcherz to przypadłość, na którą często skarżą się kobiety. Może ona jednak też spotkać mężczyzn. Nie jest to nic przyjemnego. Ból pęcherza może pojawiać się podczas oddawania moczu, po wyjściu z toalety lub niezależnie od tego. Czasem dokucza nawet przez cały dzień. Wypróbuj najpierw domowe sposoby na ból w pęcherzu. Jeżeli nie odczujesz po nich jakiejkolwiek ulgi, skontaktuj się z lekarzem w celu dobrania odpowiedniej dla ciebie terapii.


Zobacz też:
Archiwum: maj 2024