Ból łydek spotkał prawdopodobnie każdego przynajmniej raz w życiu. Najczęstszym powodem jest po prostu przeforsowanie mięśni nóg. Wiele osób spędza na stojąco dużą część swojego dnia. Jeśli dołożyć do tego niewygodne obuwie – ból łydek wieczorem lub na następny dzień jest właściwie gwarantowany. Jak radzić sobie z tą dolegliwością i jej przeciwdziałać?
Ból łydek – przyczyny
Nieprzyjemne pieczenie łydki jest najczęściej spowodowane stanem zapalnym żył w nogach. Zapalenie może być skutkiem różnych innych dolegliwości lub zdarzeń. Nie jest to jednak jedyny powód odczuwania nieprzyjemności poniżej kolan. Przyczyny bólu w łydkach to m.in.:
- zakrzepica żył głębokich, czyli zakrzepowe zapalenie żył – poważne schorzenie, które wymaga natychmiastowego leczenia;
- zapalenie mięśni – stan ten może być następstwem powikłań po grypie. Uszkodzenie mięśni może przekształcić się w tymczasowe upośledzenie ich działania;
- wirusy – np. adenowirusy, enterowirusy;
- przetrenowanie – szczególnie wśród biegaczy i sportowców. Powodem uszkodzenia łydki może być zły dobór obuwia, brak rozgrzewki lub niekorzystne podłoże;
- intensywny wzrost u dojrzewających dzieci;
- tendencja do powstawania żylaków;
- nadciśnienie lub cukrzyca;
- nałogowe palenie papierosów;
- nieodpowiedni rodzaj lub ilość ruchu w ciągu dnia;
- rodzaj wykonywanej pracy – na ból łydek wyjątkowo narażeni są chociażby pracownicy biur, magazynów oraz samolotów;
- ciąża;
- choroby nowotworowe;
- podeszły wiek i dolegliwości zdrowotne z nim związane.
Ból w łydce – rodzaje
Ból łydki to bardzo ogólny opis dolegliwości, które mogą być powiązany z różnymi sytuacjami. W niektórych przypadkach nie jest to nic poważnego – w innych zwiastuje chorobę. Jeśli często doskwierają ci bóle łydek, koniecznie skonsultuj to ze swoim lekarzem. Pomoże on ustalić dokładną przyczynę tego zjawiska. Bez diagnozy nie da się też rozpocząć skutecznego leczenia, które zlikwiduje bolesne dolegliwości.
Ból łydki pod kolanem
Taki ból łydki jest charakterystyczny dla osób, które niewystarczająco się ruszają. Aktywność fizyczna w formie całego dnia spędzonego na nogach niestety nie zalicza się do dbania o swoją sprawność ruchową. Ból łydki pod kolanem dotyka osób, które większość swojego czasu stoją lub siedzą. Długie utrzymywanie jednej pozycji w żaden sposób nie sprzyja zdrowiu mięśni i stawów. Kolejną przyczyną może być też noszenie ciasnych spodni, rajstop lub butów na obcasie. Wszystkie powyższe elementy niestety często towarzyszą wielu współczesnym zawodom.
Ból łydki z tyłu z widocznym obrzękiem
Jeżelu łydki są nie tylko bolesne, ale też opuchnięte – może to świadczyć o problemach z naczyniami krwionośnymi. Intenstywny ból łydki z tyłu nogi, uczucie ciężkości i obrzęk to typowe oznaki zaburzonego układu krążenia. Niewydolność żył jest poważnym zjawiskiem. Prowadzi do powstawania żylaków, które niekiedy wymagają nawet leczenia operacyjnego.
Ból łydek w spoczynku
Bolą cię nogi bez wyraźnej przyczyny? Ból łydek w spoczynku nigdy nie powinien być lekceważony. Może to być oznaka poważnej choroby. Jedną z nich jest chociażby zespół niespokojnych nóg. Choroba Ekboma objawia się głównie nieprzyjemnym uczuciem w łydkach, gdy pozostawione są one w bezruchu. Niekoniecznie zawsze jest to ból – pacjenci skarżą się m.in. na mrowienie lub cierpnięcie. Charakterystycznym zjawiskiem jest fakt, że uczucie to przechodzi podczas ruchu.
Ból łydek w nocy
Szczególnie dokuczliwy bywa ból łydek w nocy. Pojawiające się wówczas skurcze mogą być tak silne, że wybudzają ze snu. Przyczyną tego są najczęściej niedobory magnezu i zaburzenie równowagi elektrolitowej. Ból łydek w nocy pojawia się na skutek nieodpowiednich nawyków życiowych i żywieniowych. Zalicza się do nich:
- nieodpowiednia dieta – szczególnie odchudzająca;
- uprawianie intensywnego sportu bez uzupełniania elektrolitów;
- niedostateczne nawodnienie organizmu;
- braki witaminowe i mineralne;
- przewlekły stres;
- częste spożywanie dużej ilości kawy i alkoholu.
Bolące łydki podczas chodzenia
Uciążliwy ból łydki często objawia się dopiero przy poruszaniu. W bezruchu nie daje o sobie znać. Bolące łydki podczas chodzenia to dolegliwość, na którą często skarżą się sportowcy – szczególnie biegacze. Nieprzyjemne uczucie spowodowane jest nieprawidłowym wykonywaniem ćwiczeń, zbyt dużą intensywnością lub źle dopasowanym obuwiem.
Ból w łydce nasilający się podczas chodzenia może być też spowodowany niektórymi zawodami. Jeśli większość dnia spędzasz na nogach – będą się one o sobie przypominać. W takim przypadku bardzo ważne jest, aby zadbać o regularne rozciąganie, odciążanie nóg i prawidłowe buty.
Ból łydek w ciąży
Jeżeli nosisz w sobie dziecko, ból nóg i innych części ciała jest niestety typową sytuacją. Organizm matki jest wówczas bardzo obciążony. Wiele energii wykorzystuje się na rozwój płodu. Ból łydek w ciąży jest związany z większą masą ciała matki i dziecka. Nogi mogły wcześniej nie być przyzwyczajone do takiego obciążenia.
Ból łydek w ciąży może też być spowodowany utrudnionym przepływem krwi z nóg do serca. Płód, który rozwija się w organizmie matki, wywiera ucisk na wszystkie okoliczne narządy i naczynia tętnicze. Ponadto powiększający się brzuch obciąża kręgosłup i zmienia jego naturalną krzywiznę. Nacisk wywołany w ten sposób na nerwy prowadzi do nieprzyjemnych uczuć w nogach.
W ciąży zmieniają się też hormony i gospodarka fosforowo-wapniowa. Ciśnienie w naczyniach krwionośnych się zwiększa. Co więcej, uprawianie sportu i przemieszczanie się jest znacznie utrudnione. To wszystko niestety nie sprzyja dobrej kondycji nóg i mięśni łydek. Nie bez znaczenia jest też dodatkowy ciężar.
Z tego samego powodu na ból łydek mogą się też skarżyć osoby otyłe. Przeciążone nogi dają o sobie znać. Sam ciężar to jedno – gdy dochodzi do tego niedobór witamin i brak odpowiedniego ruchu, pieczenie łydek może być częste i uciążliwe. Jeśli jest to uczucie bardzo dokuczliwe i utrudnia ci normalne poruszanie się – koniecznie udaj się do lekarza.
Co na ból łydek? Leczenie i zapobieganie
Doraźnym rozwiązaniem jest stosowanie leków i plastrów przeciwbólowych. Na ból łydek przydadzą ci się szczególnie okłady przeciwzapalne i łagodzące. W zależności od konkretnej przyczyny, lepiej mogą działać środki chłodzące lub przeciwnie – rozgrzewające. Jeśli bóle łydek objawiają się w formie skurczów, może przydać ci się suplementacja magnezem. Korzystne są też kąpiele w specjalnych solach lub olejkach.
W przypadku przepracowanych nóg i niewystarczającej ilości sportu, należy koniecznie dodatkowo zadbać o swoje łydki. Postaraj się przerzucić na wygodniejsze buty, które zapewniają prawidłowe oparcie twoim stopom i całemu ciału. Po całym dniu spędzonym na stojąco lub w pozycji siedzącej – wieczorem odpocznij z nogami ułożonymi wyżej niż reszta ciała. Ból łydek może też ustąpić po regularnych ćwiczeniach – np. spacerach lub pływaniu.
W niektórych przypadkach żadne domowe sposoby nie przynoszą korzystnych skutków. Co na ból łydek w takiej sytuacji? Najlepiej skontaktować się z lekarzem. Pomoże on ustalić konkretną przyczynę dolegliwości i dobierze odpowiednie do niej leczenie. Może to być:
- fizjoterapia, specjalne ćwiczenia i masaże;
- noszenie specjalnych rajstop odciążających;
- stosowanie specjalnych maści, środków farmakologicznych lub suplementacji;
- w skrajnych przypadkach – leczenie operacyjne.
Pozornie prozaiczny problem, jakim jest ból łydek, może mieć poważne podłoże. W niektórych przypadkach jest to tylko konsekwencja przepracowania nóg lub niedoborów w organizmie. Jednak jeżeli problem utrzymuje się przez długi czas, a w dodatku nie ma jednej, widocznej przyczyny – może oznaczać poważne problemy ze zdrowiem. Aby pozbyć się nieprzyjemnego bólu w łydkach, udaj się do lekarza. Pomoże on wybrać najbardziej skuteczne w twojej sytuacji leczenie.
Zobacz też:
- Kłucie w nogach: przyczyny, objawy i sposoby leczenia
- Ból biodra promieniujący na nogę: sprawdź, co może być jego przyczyną
- Puchnie prawa noga: przyczyny i skutki
- Ból pod kolanem – jak go leczyć i przywrócić nogom ich dawną sprawność?
- Skąd bierze się ból kolan z tyłu? Rodzaje bólu i jego źródła
- Osteoartroza objawy
- Ból śródstopia – co go powoduje i jak skutecznie się go pozbyć?
- Napięciowy ból głowy – co robić? Przyczyny i leczenie bólów napięciowych