Często zdarza się, że kolana dają o sobie znać – niezależnie od tego, czy prowadzisz bardziej statyczny, cy aktywny tryb życia. Wiek też nie ma tu większego znaczenia. Prawdopodobnie każdy choć raz w swoim życiu odczuł taki ból. Przeważnie pojawia się on jednak z przodu stawu. Ból kolan z tyłu jest rzadziej spotykaną dolegliwością. O czym może świadczyć?
Ból z tyłu kolana przy chodzeniu – torbiel Bakera
Jedną z częstszych przyczyn bólu pod kolanami z tyłu jest tzw. torbiel Bakera. Ciężko sprecyzować konkretną przyczynę jego powstawania. Statystycznie częściej jednak pojawia się wśród osób aktywnych fizycznie oraz otyłych. Może pojawiać się też jako powikłanie stanów zapalnych lub choroby reumatycznej.
Cystę Bakera rozpoznasz po bólu kolana z tyłu i obecności wyczuwalnego pod ręką guzka. W swojej początkowej fazie rozwoju nie jest on bolesny, lecz staje się bardzo uciążliwy, gdy urośnie. Wówczas często pojawia się ból pod kolanem z tyłu przy zginaniu. Dzieje się tak, ponieważ torbiel uciska pobliskie naczynia krwionośne i nerwy. Oprócz bólu możesz więc odczuwać drętwienie, mrowienie i zaburzenia czucia w nodze.
Ból z tyłu kolana – zapalenie gęsiej stopki
Gęsia stopka to miejsce, w którym łączą się ze sobą trzy mięśnie – krawiecki, smukły i półścięgnisty. Ten przyczep znajduje się tuż pod kolanem. Struktura ta umożliwia zginanie nogi i rotację uda do zewnątrz. Ból łydki z tyłu pod kolanem pojawia się, gdy w tym miejscu dochodzi do stanu zapalnego. Gęsia stopka zlokalizowana jest przy piszczelu, od przyśrodkowej strony kolana. Przy stanie zapalnym pojawia się ból z tyłu kolana przy chodzeniu oraz w nocy.
Szczególnie narażone na tę dolegliwość są osoby uprawiające:
- kolarstwo;
- piłkę nożną;
- koszykówkę;
- bieganie.
Charakterystycznym objawem jest też miejscowa sztywność kolana i widoczny gołym okiem obrzęk. Diagnostyka takiego bólu kolan z tyłu, z przodu lub z boku nie jest prosta, gdyż łatwo pomylić go z uszkodzoną łąkotką lub chorobą zwyrodnieniową kolan.
Ból pod kolanem z tyłu – zapalenie mięśnia podkolanowego
Mięsień podkolanowy znajduje się głęboko w nodze. Odpowiada przede wszystkim za utrzymanie stabilizacji ciała podczas chodzenia oraz zginanie kolana. Ból kolan z tyłu związany z zapaleniem tego mięśnia wynika zwykle z nieodpowiednio wykonywanych ćwiczeń. Może ci też dokuczać, gdy podejmujesz się aktywności fizycznej ponad swoje siły.
Aby zapobiec bólowi z tyłu kolana, po bieganiu upewnij się, że nosisz do tego odpowiednie obuwie. Jeśli uprawiasz jogging, wybieraj miękkie podłoże, które nie obciąża tak bardzo stawów kolanowych. Unikaj też pagórków i ubieraj się stosownie. Pozwalaj sobie na odpoczynki, gdy tylko ich potrzebujesz i dbaj o odpowiednie rozciąganie.
Ból z tyłu kolana od kręgosłupa
Układ kostno-stawowy to bardzo skomplikowana struktura. W całym twoim ciele znajdują się połączenia, które sprawiają, że ból w jednym miejscu może mieć swoje źródło całkowicie gdzie indziej. Ból z tyłu kolana od kręgosłupa jest właśnie takim rodzajem dolegliwości – jego źródło znajduje się w nieprawidłowości w twoich plecach. Jednoznaczna diagnoza takiego problemu przeważnie wymaga wizyty u lekarza.
Ból z tyłu kolana i uda, który zdaje się ciągnąć aż od kręgosłupa, może być spowodowany szeregiem różnych schorzeń. Należą do nich:
- zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa – jest to przewlekłe schorzenie zapalne o podłożu genetycznym, immunologicznym lub środowiskowym;
- dyskopatia lędźwiowa – powstaje w efekcie zachodzenia zmian zwyrodnieniowych pomiędzy kręgami kręgosłupa. Może do niej dojść w różnych obszarach pleców.
Ból z tyłu kolana – jak leczyć?
Nigdy nie bagatelizuj bólu kolan z tyłu. Taka dolegliwość nie tylko utrudnia ci poruszanie się, ale może też świadczyć o poważnej, jeszcze niewykrytej chorobie. Stawy są bardzo delikatne, a ich uszkodzenie – bolesne i wyjątkowo nieprzyjemne. Jeśli więc odczuwasz ból z tyłu kolana przy kucaniu, wstawaniu z krzesła lub wchodzeniu po schodach – skontaktuj się z lekarzem.
Powyższe przyczyny to nie jedyne możliwe źródła tego problemu. Ból łydki z tyłu pod kolanem może też oznaczać chociażby zakrzepicę żył głębokich lub chorobę zwyrodnieniową stawów.
Zdiagnozowanie konkretnej przyczyny bywa trudne. Proces ten obejmuje najczęściej:
- badanie palpacyjne i określenie stopień nasilania się bólu;
- sprawdzenie ruchomości stawu;
- badanie fizykalne dołu podkolanowego;
- RTG;
- USG;
- tomografia komputerowa;
- rezonans magnetyczny.
Leczenie bólu z tyłu kolana najczęściej zaczyna się od postępowania objawowego. Możesz otrzymać środki przeciwbólowe i przeciwzapalne do stosowania miejscowego lub doustnego. Jeżeli problem sprowadza się do przepracowanych mięśni, stawów i ścięgien, odpowiednim leczeniem będzie fizjoterapia i odpoczynek. Ból kolan z tyłu na tle chorobowym wymaga jednak specjalistycznego, kompleksowego podejścia. W przypadku obecności torbieli Bakera, najczęściej wykonuje się punkcję, która pomaga usunięcie z nich płynu.
Ból kolan z tyłu przytrafia się rzadziej niż dolegliwości umiejscowione z przodu kolan. Gdy zauważysz u siebie dyskomfort z tyłu kolan podczas chodzenia, biegania lub spoczynku – najlepiej od razu udać się do lekarza. Specjalista dobierze najbardziej skuteczne dla ciebie leczenie oparte na profesjonalnej diagnozie. Pamiętaj, że leki przeciwbólowe działają tylko doraźnie i nie wyleczą źródła problemu.
Zobacz też:
- Ból pod kolanem – jak go leczyć i przywrócić nogom ich dawną sprawność?
- Ból kolan w nocy – skąd bierze się ta nieprzyjemna dolegliwość?
- Ból kolana przy zginaniu – dlaczego kolana bolą? Jak przywrócić im pełną sprawność?
- Dokucza ci ból kolana? Znajdź przyczynę problemów i zacznij leczenie!
- Co na ból kolan? Lepsze są domowe sposoby, czy sprawdzone środki farmaceutyczne?
- Ból stawów – skąd się bierze i jak go pokonać?
- Doskwiera Ci ból kolana? To może być uszkodzenie łąkotki przyśrodkowej lub bocznej
- Gęsia stopka – gdzie się znajduje i jak rozpoznać jej stan zapalny?