Ból

Dokucza Ci ból karku? Sprawdź, jak możesz się go pozbyć!

Dokucza Ci ból karku? Sprawdź, jak możesz się go pozbyć!

Ból karku to jedna z tych dolegliwości, z którą każdy kiedyś się spotkał – i to niejeden raz. Wiele osób skarży się na odrętwiałe ramiona i szyję, przy czym każdy ruch staje się nieprzyjemny. Ból w karku występujący raz na jakiś czas nie jest niczym niezwykłym – choć zdecydowanie nieprzyjemnym. Jeżeli pojawia się często i jest bardzo dokuczliwy, wymaga konsultacji z lekarzem. Ustalenie dokładnej przyczyny pomoże ci go zwalczyć i być może całkowicie zażegnać.

Ból karku – przyczyny

Przyczyny bólu karku są rozmaite – siedzenie przy biurku, stres, przebywanie w przeciągu czy spanie w nieodpowiedniej pozycji. Mięśnie szyi, karku i barków łatwo się spinają, a ciężko je odpowiednio rozluźnić. Do poważniejszych przyczyn bólu karku należą:

  • dyskopatia szyjna;
  • zmiany zwyrodnieniowe struktur kostno-stawowych;
  • nerwice;
  • problemy stomatologiczne lub laryngologiczne;
  • podrażnienie korzeni nerwowych;
  • kręcz karku;
  • zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych;
  • guzy tylnego dołu czaszki.

Najczęściej jednak powody są mniej groźne. Ból karku po spaniu związany jest zwykle z nieprawidłowym materacem lub poduszkami. Natomiast zdecydowana większość społeczeństwa cierpi na niego z uwagi na charakter swojej pracy i przewlekły stres. Ból w karku jest też często spowodowany osłabieniem mięśni szyi. 

Duża część społeczeństwa nie dba o wystarczającą ilość aktywności fizycznej podczas dnia. Z drugiej strony sport bez odpowiedniej rozgrzewki może uszkodzić mięśnie karku i powodować ból. Jeśli chodzi o profilaktykę zwyrodnień tej części ciała, bardzo ważne jest odpowiednie rozciąganie i wzmacnianie mięśni szyi, a także pilnowanie odpowiedniej postury.

Ból karku i głowy

Nieprzyjemne dolegliwości w obrębie karku mogą być powiązane ze stanem psychicznym. Ból karku i głowy oraz towarzyszące mu mdłości są często łączą się z zaburzeniami nerwicowymi. Na tego typu dolegliwości często skarżą się dzieci i dorośli po różnych przejściach i silnym stresie.

Ból karku promieniujący na głowę może mieć też podłoże stomatologiczne lub laryngologiczne. Podrażnienie korzeni nerwowych znajdujących się w obrębie głowy i ramion ma poważne konsekwencje. W takiej sytuacji odczuwalny jest dokuczliwy, pulsacyjny ból oraz ograniczona mobilność karku.

Ból karku i szyi

Jeżeli ból obejmuje całą szyję i tył głowy, a nie ma on wyraźnej przyczyny – powodem najprawdopodobniej jest nagromadzenie stresu. Niestety, wiele współczesnych zawodów charakteryzuje się dużym tempem i wymaganiami. Co więcej, pracownicy często spędzają długie godziny w niewygodnej lub niezdrowej pozycji. Połączenie tych czynników wywołuje ból karku i szyi. Mięśnie w tych miejscach się napinają. Bez rozmasowania lub rozruszania spięcie gromadzi się i nie znajduje żadnego ujścia.

Ból karku i barków

Ból karku czasem rozprzestrzenia się też dalej – na barki i ramiona. Najczęściej jest to skutkiem niewłaściwej pozycji utrzymywanej przez wiele godzin, czyli zwykle podczas snu lub pracy. Ból karku i barków może cię spotkać jeśli:

  • głowa jest uniesiona zbyt wysoko;
  • siedzisz w pozycji skręconej;
  • głowa skierowana jest w dół.

Idealna postawa do pracy to wyprostowane plecy, opuszczone ramiona i wzrok skierowany prosto przed siebie. W przypadku wariacji od takiej pozycji, mięśnie karku i barków się napinają i następuje przeciążenie całego odcinka szyjnego. Przewlekły ból karku i barków może powodować przykurcze mięśni oraz zmiany zwyrodnieniowe kręgów i dysków kręgosłupa. Stały ucisk na korzenie nerwowe skutkuje uporczywym bólem, który w wielu przypadkach może zlikwidować dopiero profesjonalna rehabilitacja.

Ból karku z lewej strony

Jednostronny ból karku może być spowodowany przewianiem. Taka sytuacja zdarza się, gdy okolice szyi mocno się wychładzają. Może się to wydarzyć podczas jazdy samochodem z otwartym oknem lub niewłaściwego ubioru podczas chłodnego, wietrznego dnia. Możliwy jest wówczas ból karku z lewej strony lub po prawej, a także z obu. Objawami towarzyszącymi są bóle uszu, szyi i problemy z zatokami.

Ból w karku – objawy

Głównym objawem jest oczywiście ból szyi i karku. Nerwobóle mogą jednak rozprzestrzeniać się nawet na całą głowę. Możesz zatem odczuwać także nieprzyjemne drętwienie, mrowienie lub ograniczenie mobilności ramion i szyi. Dolegliwości mogą nasilać się nad ranem po przebudzeniu lub przeciwnie – wieczorem, po całym dniu pracy. 

Co na ból karku? Domowe sposoby

Jeżeli masz pewność, że ból karku w twoim przypadku nie wynika z żadnego urazu, możesz samodzielnie mu przeciwdziałać. Poniżej zestawiliśmy dla ciebie skuteczne sposoby na przeciwdziałanie i eliminację bólu karku:

  • wykonuj regularnie masaże, które rozluźnią układ mięśniowo-więzadłowy karku. Możesz kupić w tym celu specjalny masażer lub umówić się do fizjoterapeuty. Możesz też poprosić swojego partnera o pomoc. Ewentualnie wystarczy też roller. Kontrolowany ucisk rozbije spięcia w karku i zwiększy sprawność ruchową stawów międzykręgowych;
  • zadbaj o odpowiednie ułożenie głowy i pleców podczas pracy;
  • nacieraj bolące mięśnie maścią rozgrzewającą lub spirytusem. Miej na uwadze, że alkohol wysusza skórę, więc nie używaj go zbyt często. Rozgrzanie mięśni spowoduje ich miejscowe, chwilowe rozluźnienie i przyniesie ulgę;
  • zainwestuj w materac i poduszki dopasowane do potrzeb twojego ciała. Odpowiednia postawa podczas snu jest bardzo ważna dla sprawności karku i całych pleców. Lepiej sprawdzi się twarde podłoże;
  • zrelaksuj całe ciało i napięte mięśnie w rozgrzewającej kąpieli. Możeszs do niej dodać sole, które dodatkowo wzmocnią efekt rozluźnienia.

Korzystne mogą okazać się też zabiegi fizjoterapii – światłolecznictwo, krioterapia, bicze wodne, ekspozycja na pole magnetyczne itp. Warto też zacząć wzmacniać mięśnie karku.

Ból karku po nocy – ćwiczenia rozluźniające

Ból karku i barków wynikający ze stresu i napięcia jest dodatkowo wzmagany nieodpowiednim ruchem – lub jego całkowitym brakiem. Jeśli pracujesz przy biurku, rób sobie częste przerwy na ćwiczenia rozciągające i wzmacniające kark i barki. Przygotowaliśmy dla ciebie kilka przykładowych ćwiczeń:

  • możesz znajdować się w pozycji stojącej lub siedzącej. Prawą rękę połóż na prawej skroni. Przechylaj głowę w prawo i jednocześnie blokuj ten ruch ręką. Powinno to wywołać zaangażowanie mięśni szyi. Wykonaj ten sam ruch w lewo, do przodu i do tyłu – za każdym razem dodając opór ręką;
  • obejmij głowę od tyłu, przyciągając brodę do mostka. Następnie ułóż prawą dłoń na lewym uchu i przyciągnij głowę delikatnie w stronę prawego barku. Powtórz to samo ćwiczenie na drugą stronę;
  • wykonaj kilka okręgów głową – tak, jakby twój nos miał narysować przed tobą koło. Powtórz okręgi na drugą stronę. Następnie skręć głowę maksymalnie w lewo, a potem w prawo;
  • połóż się na plecach. Leżąc na ziemi, obróć głowę tak, by była ona skręcona całkiem do boku. W tej pozycji unieś głowę delikatnie nad podłogę, bez zbytniego zginania szyi. Utrzymaj ją w tej pozycji przez kilka sekund, a następnie zmień stronę.

Po tych ćwiczeniach warto wykonać jeszcze kilka innych na rozluźnienie. Najlepiej, jeśli będą to organiczne ruchy – zgięcia, wyprosty, skłony oraz rotacje karku i barków. Nigdy nie podejmuj się leczenia na własną rękę, jeśli ból karku spowodowany jest jakimś urazem. W takim przypadku jakikolwiek dodatkowy ruch może tylko pogorszyć sytuację. 

Przewlekle bolący kark – leczenie

Jeżeli w twoim przypadku ból karku ma charakter ostry lub utrzymuje się niezmiennie przez dłuższy czas – skonsultuj się z lekarzem. Specjalista ustali przyczynę bólu i pomoże ci ją zwalczyć. W stanach przewlekłych mogą być konieczne następujące metody:

  • leki przeciwbólowe;
  • środki przeciwzapalne;
  • rehabilitacja;
  • kuracja farmakologiczna;
  • suplementacja witamin i minerałów.

W skrajnych przypadkach stosuje się też leczenie operacyjne, jednak przeważnie źródło bólu karku nie jest na tyle poważne.
Ból karku można nazwać dolegliwością cywilizacyjną. Cierpi na nią znaczna część społeczeństwa i są to osoby w różnym wieku. Kark gromadzi sporą ilość spięcia z całego dnia. To newralgiczne miejsce reaguje bólem po złej postawie podczas snu, pracy, przeciążeniach sportowych, a także zwyczajnych spięciach mięśni. Jeśli często odczuwasz dolegliwości bólowe w szyi, postaraj się o lepszą postawę, materac, regularne masaże, ćwiczenia i kąpiele relaksujące. W przypadku pourazowego lub nieustającego bólu karku – skonsultuj się ze swoim lekarzem.


Zobacz też:
Archiwum: grudzień 2023