Ból w przedniej części głowy nie jest zbyt częstym zjawiskiem, dlatego jego pojawienie się może martwić. Co może być jego przyczyną? O jakich chorobach może świadczyć? Z naszego tekstu dowiesz się, jakie objawy powinny skłonić cię do odwiedzenia lekarza. Sprawdź, co możesz zrobić, by złagodzić dolegliwości!
Ból głowy z przodu i jego rodzaje
Ból głowy z przodu może przybierać różne formy. Najczęstszymi problemami są:
- ból głowy z przodu czoła;
- ból głowy nad oczami;
- ból głowy w okolicach skroni.
O czym mogą świadczyć wymienione rodzaje bólu?
Czołowy ból głowy i jego charakterystyka
Częstym i bardzo uciążliwym problemem jest ból głowy w okolicy czoła. To dość charakterystyczna, a jednocześnie bardzo uciążliwa przypadłość. Czasem za pojawienie się problemu odpowiada zwykłe zmęczenie oczu. Bywa jednak, że zwiastuje on poważniejsze kłopoty.
O jakich chorobach może świadczyć ból głowy w płacie czołowym?
Ból głowy na czole często łączy się z migreną, co nie powinno dziwić. Twoje zdziwienie może jednak wzbudzić fakt, że ból głowy z przodu może mieć ścisły związek z niestrawnością. Nie ignoruj też jamy ustnej i jej stanu. Masz problemy z dziąsłami, a twoje zęby cierpią z powodu próchnicy? Musisz się liczyć z tym, że ból w rejonie czoła będzie ci często towarzyszyć.
Problemy z zatokami a ból z przodu głowy
Ból czołowy może wiązać się też z zatokami – pustymi przestrzeniami, które zlokalizowane są w rejonie nosa. Choroby niewielkich zatok mogą dla ciebie oznaczać szereg uciążliwych dolegliwości.
Oprócz bólu głowy z przodu życie mogą utrudnić ci również:
- problemy z węchem;
- wydzielina blokująca nos i utrudniająca swobodne oddychanie;
- nudności;
- ból policzków;
- ból oczu;
- łzawienie.
Ból głowy z przodu a leczenie zatok
Na czym polega leczenie? Jeśli za ból głowy z przodu odpowiadają zatoki przynosowe, musisz dokładnie oczyścić zatoki. W tym pomogą ci domowe inhalacje oraz rozgrzewające okłady. W poważniejszych przypadkach niezbędna będzie pomoc lekarza, który powinien przepisać najlepsze w twojej sytuacji antybiotyki. Dzięki takiej kuracji unikniesz najczęstszych powikłań związanych z ignorowaniem chorych zatok, czyli ropnia mózgu i zapalenia opon mózgowych.
O jakich dolegliwościach świadczy ból głowy między oczami?
Ból z przodu głowy może koncentrować się również w okolicach oczu. Jakie problemy ze zdrowiem może zwiastować?
Jaskra a ból głowy z przodu
Ból głowy z przodu, który koncentruje się w obszarze skroni, może być objawem jaskry. To uciążliwa choroba, której podstawowym objawem jest podwyższone ciśnienie we wnętrzu oka. Wzrost ciśnienia to główna przyczyna uszkodzenia nerwu wzrokowego, a tym samym poważnych problemów ze wzrokiem.
Niestety, wiele osób ignoruje pierwsze objawy jaskry, co ma poważne konsekwencje. Informuj lekarza o takich dolegliwościach, jak:
- bóle głowy pojawiające się w rejonie oczu;
- zaczerwienienie oka;
- pogorszenie wzroku;
- widzenie tunelowe, czyli znaczne zwężenie pola widzenia.
Napięciowy ból głowy
Ból z przodu głowy, który koncentruje się między oczami, może być też spowodowany stresem, napięciem nerwowym lub brakiem snu. Jeśli borykasz się z takimi dolegliwościami, twoim problemem jest napięciowy ból głowy.
Jak możesz pokonać taki rodzaj bólu? Przede wszystkim, usuwając jego przyczynę, czyli stres. Stosowanie prostych technik relaksacyjnych może przynieść wspaniałe efekty i skutecznie uwolnić cię od bólu. Masaże i okłady również przyniosą ulgę i sprawią, że odzyskasz dobrą formę.
O czym świadczy ból w rejonie skroni?
Wiesz już, skąd bierze się ból głowy w czole i rejonie oczu, pora zatem na omówienie bólu skroniowego. O jakich problemach może on świadczyć?
Klasterowy ból głowy z przodu
To jeden z najrzadszych problemów, z jakimi spotykają się lekarze. Klasterowy ból głowy z przodu objawia się w dość charakterystyczny sposób. Jest to bardzo silny ból jednostronny, który koncentruje się w okolicach oka i skroni. Stąd może promieniować do tyłu głowy, przyczyniając się tym samym do jeszcze większego pogorszenia sytuacji.
Klasterowy ból głowy i jego objawy
Z klasterowym bólem głowy wiążą się też inne przypadłości. Mogą to być:
- problemy związane z zaczerwienieniem lub łzawieniem oka;
- uczucie niepokoju;
- opadająca powieka;
- potliwość twarzy;
- zatkany nos.
Jak możesz pokonać taki ból głowy z przodu?
Istnieje wiele sposobów, dzięki którym z klasterowym bólem głowy rozprawisz się szybko i skutecznie. Jednym z ważniejszych kroków do odzyskania formy jest rezygnacja z używek. Warto też sprawdzić, czy taki ból głowy z przodu nie nasila się po spożyciu niektórych produktów spożywczych.
Samo łagodzenie bólu może przybierać różne formy. Możesz korzystać z leków przeciwmigrenowych, możesz też postawić na takie zabiegi, jak inhalacje czystym tlenem lub te leki na migrenę, które mają formę sprayu. Jeśli takie metody walki z bólem nie przyniosą efektów, niezbędne może się okazać leczenie operacyjne.
Migrena a ból głowy z przodu
Migrena jest uciążliwą i bardzo częstą przypadłością, która wciąż pozostaje wielkim wyzwaniem dla medyków. Taki ból głowy z przodu może dopaść ludzi młodych i starszych, ponieważ wiek nie ma większego wpływu na pojawienie się tej przypadłości. Spore znaczenie ma natomiast płeć. Wśród pacjentów walczących z migreną aż 75% stanowią kobiety.
Jak rozpoznać migrenę?
Objawy migreny są dość charakterystyczne. Typowym symptomem są tu nawracające bóle głowy. Najczęściej okazują się tak silne, że skutecznie utrudniają wykonywanie prostych czynności. Zwykle ataki migreny trwają do godziny, może się jednak zdarzyć, że ból głowy z przodu pozostanie z tobą na dłużej. Rekordem jest atak migreny, który trwał przez całą dobę.
Charakterystyczne objawy migreny to:
- skupienie się bólu głowy z jednej strony;
- nudności i wymioty;
- nadwrażliwość na światło (światłowstręt);
- nadwrażliwość na zapachy;
- zaburzenia widzenia;
- problemy z mówieniem;
- drętwienie twarzy.
Jak leczy się migrenę?
Choć medycyna idzie do przodu, a postępy w tej dziedzinie nauki są ogromne, leczenie migreny wciąż stanowi wielkie wyzwanie. Z takim bólem głowy z przodu możesz się rozprawić m.in. przy wsparciu tradycyjnych leków przeciwbólowych, ale nie należy ich nadużywać. Niestety, im częstsze są ataki migreny, tym więcej tabletek na ból głowy przyjmujesz. To błędne koło, które może doprowadzić do pojawienia się innych problemów ze zdrowiem.
Czy jest skuteczniejszy sposób na taki ból głowy z przodu?
Co możesz zrobić w chwili, gdy bóle migrenowe są bardzo silne, a do tego równie częste? Trzeba znaleźć leki, które ograniczają częstotliwość ataków. Należy też ustalić, jakie czynniki sprzyjają atakom migreny. To pozwoli ich unikać i ograniczać bóle głowy z przodu. Jednego leku, który uwolniłby cię od migreny raz na zawsze, niestety jeszcze nie ma.
Jakie badania warto wykonać?
Gdy częste bóle głowy z przodu zaczynają wzbudzać twoje zaniepokojenie, możesz wykonać odpowiednie badania. Jakie? Podstawa to badania neurologiczne, które można poszerzyć o badania obrazowe. W postawieniu ostatecznej diagnozy szczególnie pomocne są:
- tomografia komputerowa;
- rezonans magnetyczny, dzięki którym lekarz otrzyma wiele ważnych wiadomości na temat stanu twojego zdrowia i potencjalnych przyczyn bólu głowy z przodu.
Ból przodu głowy to jedna z tych przypadłości, których nie możesz zignorować. Czasem za pojawienie się takiego problemu odpowiada zmęczenie lub gorszy nastrój. Czasem jednak ból głowy z przodu ma ścisły związek z poważną chorobą. Im prędzej skonsultujesz się z lekarzem i wykonasz podstawowe badania, tym większa szansa, że uchronisz się przed poważnymi konsekwencjami.
Zobacz też:
- Co oznacza ból pod lewym żebrem? Jakie choroby zwiastuje?
- Ból skroni – niegroźna dolegliwość czy zwiastun poważnej choroby?
- Ból głowy na czubku – poznaj przyczyny!
- Pulsujący ból głowy – skąd się bierze? Poznaj sposoby na jego złagodzenie
- Ból brzucha w ciąży – skąd się bierze? Jak go pokonać?
- Rodzaje bólu głowy: objawy, przyczyny, leczenie
- Ból zatok bez kataru – oto problemy, które mogą się objawiać w taki sposób
- Ból głowy z lewej strony – co oznacza jednostronny ból głowy?