Czas ciąży to bardzo szczególny okres. Troska o zdrowie staje się tu priorytetem, a wszelkie niepokojące dolegliwości powodem do wizyty w gabinecie lekarskim. Jaki rodzaj bólu brzucha powinien skłonić cię do takiej wizyty? Sprawdź, które objawy powinny wzbudzić twój niepokój.
Dlaczego w ciąży boli brzuch?
Ból brzucha w pierwszych tygodniach ciąży jest bardzo częstym zjawiskiem. To czas wielu zmian, na które twój organizm musi się przygotować. Z racji tego, że przebiegają one dość szybko, twoje ciało musi się zmierzyć z prawdziwą rewolucją. Co to oznacza?
Pierwsze tygodnie ciąży to szereg uciążliwych dolegliwości, m.in. mdłości, problemy z zaparciami, tkliwość piersi oraz bóle głowy i brzucha. Z czasem część tych problemów mija, jednak ból brzucha może cię spotkać na każdym etapie ciąży.
Bóle mięśni brzucha w ciąży są zazwyczaj wywołane zmianami fizjologicznymi, jednak zdarzają się wyjątki. Pamiętaj, że ból bólowi nierówny, zatem tego typu dolegliwości nie powinnaś ignorować. Ból brzucha w ciąży może przecież świadczyć o różnego rodzaju problemach zdrowotnych, które są zagrożeniem dla twojego dziecka.
Ból brzucha w ciąży i jego umiejscowienie
Jeśli chcesz wiedzieć, czy ból brzucha w ciąży w konkretnym przypadku może być niepokojącym objawem, musisz znaleźć jego przyczynę. Pomoże ci w tym ustalenie rodzaju bólu oraz miejsca, w którym się koncentruje.
Ból podbrzusza w ciąży – przyczyny
Ból podbrzusza w ciąży jest jednym z najczęstszych problemów przyszłych matek. Często przypomina ból brzucha jak na okres, wiążący się z silnym kłuciem w rejonie pachwin. Nasila się z czasem, zatem im większe jest twoje dziecko, tym częstsze są bóle podbrzusza.
Jakie są przyczyny takiego bólu?
Kłucie w brzuchu w ciąży zwykle ma związek z rozciąganiem się macicy, a dokładniej jej tkanek miękkich. Ból podbrzusza wiąże się też z większą ilością krwi, która na początku ciąży napływa do dróg rodnych w większych ilościach. Natomiast pod koniec ciąży typowym problemem są skurcze przepowiadające, których pojawienie się ma związek z coraz bliższym porodem.
O czym jeszcze może świadczyć ból podbrzusza?
Ból podbrzusza w ciąży nie zawsze ma związek z powiększającą się macicą, dlatego też warto omówić taki problem z lekarzem. Czasem okazuje się, że ból podbrzusza wywołany jest przez chorobę, np:
- zaburzenia jelitowe;
- kolkę jelitową;
- zapalenie wyrostka robaczkowego.
Gdy w ciąży brzuch boli z lewej strony
W okresie ciąży ból brzucha zwykle koncentruje się w rejonie podbrzusza lub w jego środkowej części. Znacznie rzadsza jest sytuacja, gdy ból utrzymuje się z boku. Dlatego też ból brzucha po lewej stronie w ciąży jest jedną z tych przypadłości, która powinna wzbudzić twoje zaniepokojenie. O czym może to świadczyć? Z pewnością o problemach z żołądkiem lub o kolce jelitowej.
Gdy ból koncentruje się z prawej strony
Co, jeśli dokucza ci ból po prawej stronie brzucha w ciąży? Taki problem jest często symptomem zapalenia wyrostka robaczkowego lub problemów z trzustką, jednak w większości przypadków prawostronny ból brzucha w ciąży okazuje się skutkiem rozciąganiem się więzadła obłego, co jest dość częstym zjawiskiem w drugim trymestrze ciąży.
Ból w górnej części brzucha – o czym może świadczyć?
Ból brzucha w ciąży w górnej części może wskazywać na problemy z wątrobą. W takim przypadku zwykle pojawiają się dodatkowe dolegliwości, m.in. nudności, wymioty oraz nadciśnienie. Również taką sytuację warto możliwie jak najszybciej omówić z lekarzem, choć pozornie dla płodu nie jest ona zbyt groźna.
Ból brzucha w ciąży – co powinno wzbudzić twój niepokój?
Silny ból brzucha w ciąży utrudnia życie i wzbudza uzasadniony niepokój. Co jeszcze powinno cię skłonić do możliwie jak najszybszej konsultacji lekarskiej?
Kiedy ból brzucha w ciąży może niepokoić?
Niepokojące objawy w ciąży to przede wszystkim:
- bolesne skurcze;
- silny ból podbrzusza, któremu towarzyszy plamienie lub krwawienie, co w pierwszych tygodniach ciąży może grozić poronieniem;
- ciągły ból brzucha w ciąży;
- bóle brzucha w pierwszym trymestrze ciąży, kiedy ryzyko poronienia jest największe;
- ból podbrzusza, któremu towarzyszy twardnienie brzucha i jego większa tkliwość. Może to świadczyć o odklejeniu się łożyska, a to stanowi już poważne zagrożenie dla życia dziecka;
- kłujący ból brzucha, któremu towarzyszy gorączka;
- ból podbrzusza, któremu towarzyszą problemy z wysokim ciśnieniem, obecnością białka w moczu oraz obrzękami twarzy i kończyn. Są to częste objawy stanu przedrzucawkowego.
Jakie badania warto wykonać?
W ustaleniu, skąd bierze się ból brzucha w ciąży, pomogą nie tylko wizyty u lekarza, ale i odpowiednie badania. Oprócz badania palpacyjnego lekarz może zlecić:
- badania laboratoryjne, m.in. badanie krwi, ustalenie poziomu elektrolitów i kreatyniny;
- ogólne badania moczu;
- próby wątrobowe;
- badanie amylazy i tropiny sercowej;
- USG jamy brzusznej.
Ból brzucha w ciąży i bezpieczne sposoby na jego złagodzenie
Chcesz złagodzić ból brzucha w ciąży w taki sposób, by nie narazić dziecka? Pamiętaj, że ze względu na swój stan, z niektórych metod musisz zrezygnować. Tak jest m.in. z ciepłymi okładami brzucha oraz gorącymi kąpielami. Z czego możesz korzystać bezpiecznie? Z większości leków rozkurczowych oraz niektórych środków przeciwbólowych, przy czym ich wybór dobrze jest skonsultować z lekarzem.
Co jeszcze możesz zrobić, by ból brzucha w ciąży nie był aż tak dokuczliwy? Możesz:
- nosić luźniejsze ubrania;
- jeść częściej, za to w mniejszych ilościach;
- unikaj , smażonych i tłustych potraw;
- sięgać po napary z mięty.
Ból brzucha w ciąży jest jedną z tych przypadłości, z którymi każda przyszła mama musi się liczyć. Pamiętaj jednak, że nie każdy rodzaj bólu jest zjawiskiem normalnym. Im prędzej nauczysz się rozpoznawać niepokojące objawy, tym większa szansa na to, że uda ci się na czas zgłosić do lekarza.
Zobacz też:
- Co oznacza kłucie i ból po lewej stronie brzucha?
- Co oznacza ból podbrzusza i pleców? Potencjalne źródła problemu
- Ból podbrzusza i częste oddawanie moczu: przyczyny i sposoby leczenia
- Skąd bierze się ból piersi? Jak możesz go złagodzić?
- Ból brzucha – najczęstsze przyczyny, sposoby łagodzenia dolegliwości. O czym świadczy przewlekły ból brzucha?
- Ból krzyża i podbrzusza: typowo kobieca dolegliwość? Sprawdź przyczyny
- Ból podbrzusza po owulacji a ból owulacyjny. Jakie są różnice i przyczyny?
- Ból podbrzusza u mężczyzn – skąd się bierze? Rodzaje i przyczyny bólu