Ból brzucha po jedzeniu zdarza się dość często. Spotyka zarówno kobiety, jak i mężczyzn, i to w każdym wieku. Przeważnie spowodowany jest źle skomponowaną dietą i problemami z trawieniem. Czasem jednak bywa objawem poważnej choroby. Poznaj przyczyny pojawiania się bólu brzucha po jedzeniu i piciu, abyś mógł im zapobiegać.
Ból brzucha po jedzeniu i piciu – jak posiłki wpływają na układ pokarmowy?
Zdarza się, że bezpośrednią przyczyną bólu brzucha po jedzeniu jest właśnie ostatni spożyty posiłek. Wpływ na twoje zdrowie i samopoczucie mają zarówno jakość, świeżość, jak i ilość pokarmu. Duży posiłek zjedzony łapczywie na pusty żołądek prawie zawsze będzie skutkował bólem brzucha po jedzeniu. W walce z taką przypadłością mogą ci pomóc krople żołądkowe lub herbatki ziołowe. Lepszym rozwiązaniem będzie jednak unikanie przejadania się w przyszłości.
Aby ułatwić sobie trawienie ciężkostrawnych potraw, warto dodawać do nich zioła. Poleca się przede wszystkim:
- koper włoski;
- kminek;
- mięta;
- szałwia;
- tymianek;
- rozmaryn;
- pieprz;
- majeranek;
- kurkuma;
- imbir;
- oregano.
Natomiast zioła, z których napary okazują się bardzo kojące dla układu trawiennego to:
- dziurawiec;
- rumianek;
- senes;
- ostropest plamisty;
- melisa.
Bolący brzuch po jedzeniu – zatrucia i nietolerancje pokarmowe
Jak odróżnić zatrucie od zwykłego przejedzenia? W takim przypadku bólowi brzucha po jedzeniu towarzyszą:
- biegunka;
- nudności;
- wymioty;
- gorączka.
Zatrucie pojawia się przeważnie po spożyciu nieświeżego jedzenia.
W niektórych przypadkach ból brzucha po jedzeniu może być wynikiem nietolerancji lub alergii na jakiś składnik. Czasem ujawnia się ona dopiero po latach, ale u niektórych daje się zauważyć od urodzenia. Jak zidentyfikować reakcję alergiczną? Musi wystąpić przy niej jakiś dodatkowy objaw oprócz samego bólu brzucha. Może to być:
- swędzenie skóry;
- duszności i problemy z oddychaniem;
- wysypka na skórze.
Bóle brzucha u dziecka po jedzeniu – źródło bólu w psychice
Dzieci znane są ze swojego zamiłowania do słodyczy i przejadania się niezdrowym jedzeniem. Bóle brzucha u dziecka po jedzeniu często spowodowane są właśnie tym – niezdrową dietą i przejedzeniem. Jednak nie zawsze jest to ich powód. Dzieci i młodzież silnie odczuwają stres i emocje. Jeżeli badanie lekarskie nie wykryje żadnych przyczyn bólu brzucha w ciele – powodem może być właśnie psychika.
Nerwicowe bóle brzucha po jedzeniu współistnieją ze wzdęciami, pieczeniem i uczuciem przedwczesnej sytości. Mogą spotykać nie tylko dzieci, lecz także dorosłych. Wiele zawodów i sytuacji życiowych powoduje przewlekły stres, który przeobraża się w nerwicę. Dolegliwości często odczuwane są w układzie pokarmowym. Co więcej, problemy psychiczne wiążą się z zaburzeniami żywienia, które tylko wzmagają nieprzyjemne objawy.
Ból jelit po jedzeniu – kiedy przyczyną jest choroba?
Wiele osób cierpi na niestrawność, która pojawia się szczególnie po spożyciu obfitego, tłustego posiłku. Ta dolegliwość przebiega dość łagodnie, lecz wcale nie jest przyjemna. Towarzyszą jej:
- ból w nadbrzuszu po jedzeniu;
- nudności;
- uczucie pełności;
- wymioty.
Zespół jelita drażliwego
Powszechną chorobą jest także zespół jelita drażliwego. Jest to schorzenie przewlekłe, któremu towarzyszą stały ból i dyskomfort. Ból jelit po jedzeniu może się nasilać, lecz nie zawsze całkowicie ustępuje po strawieniu. Dolegliwości mogą być mniej odczuwalne po wypróżnieniu. Chorobę tę charakteryzują też współwystępujące:
- zgaga;
- zaburzenie wypróżniania;
- nietypowy wygląd stolca.
Kłucie w brzuchu po jedzeniu
Czasem bolesne objawy oznaczają chory żołądek, a nie – jelita. Powszechną dolegliwością jest chociażby choroba wrzodowa żołądka. W celu diagnozy należy wykonać badanie endoskopowe żołądka. Konieczne będą też testy na obecność bakterii, która jest odpowiedzialna za wywoływanie tej choroby – Helicobacter pylori.
Choroba refluksowa
Kłucie w brzuchu po jedzeniu czasem oznacza chorobę refluksową. Zwykle połączone jest z takimi objawami, jak:
- zgaga;
- pieczenie w okolicy mostka;
- cofanie się kwaśnej zawartości żołądka.
Do choroby refluksowej dochodzi, gdy napięcie zwieracza dolnego przełyku się obniża. Ból brzucha po ostrym jedzeniu może wskazywać na tę chorobę. Nasilają ją właśnie potrawy pikantne, ale też tłuste oraz kawa, czekolada i napoje gazowane.
Ból brzucha po lewej stronie po jedzeniu
Wśród chorób, które objawiają się bólem brzucha po lewej stronie po jedzeniu, wyróżnia się:
- zapalenie lub chorobę wrzodową żołądka i dwunastnicy;
- zapalenie trzustki;
- uszkodzenie śledziony;
- chorobę lewego zgięcia okrężnicy;
- choroby lewej nerki;
- zapalenie dolnego płata płuca lewego.
Nasilanie się bólu po spożyciu pokarmu wskazuje jednak na dolegliwości związane z żołądkiem. To właśnie tam jedzenie trafia w pierwszej kolejności.
Ból z prawej strony brzucha po jedzeniu
Ból brzucha po jedzeniu, który jest wyraźnie odczuwalny po prawej strony, może oznaczać problemy z kamicą. Tego typu dolegliwości najczęściej nasilają się po spożyciu tłustych posiłków. Ból z prawej strony brzucha po jedzeniu najczęściej wiąże się z chorobami dróg żółciowych. Objawy mogą nasilać się też po stosowaniu niektórych leków, na przykład niesteroidowych leków przeciwzapalnych, antybiotyków oraz środków zawierających potas lub żelazo.
Ból z prawej strony brzucha po jedzeniu towarzyszy też:
- chorobie Leśniowskiego-Crohna;
- zapaleniu wyrostka robaczkowego;
- chorobom prawej nerki.
Co robić, gdy boli brzuch po jedzeniu?
Leczenie bólu brzucha po jedzeniu zależy od przyczyn, które wywołały tę dolegliwość. W ramach zapobiegania najlepiej unikać produktów powodujących podrażnienia i nie przejadać się dużymi posiłkami. Zadbaj o odpowiednią ilość błonnika w swojej diecie. Nie tylko ułatwia on wypróżnianie, ale też wchłania produkty fermentacji i wspiera prawidłowe działanie jelit. Upewnij się też, że pijesz odpowiednią ilość wody.
Jeżeli profilaktyka, stosowanie ziół i przypraw na trawienie nie pomagają, czas wybrać się do lekarza. Ból brzucha po jedzeniu diagnozowany jest wstępnie po wywiadzie z pacjentem. Następnie lekarz prawdopodobnie zaleci dalsze badania. Mogą to być:
- endoskopia;
- USG jamy brzusznej;
- testy alergiczne.
Dokładniejsza diagnostyka bólu brzucha po jedzeniu jest zawsze zalecana pacjentom powyżej 50. roku życia. Jest to szczególnie ważne, jeżeli występują objawy towarzyszące, takie jak:
- niedokrwistość;
- chudnięcie;
- krwawienie z przewodu pokarmowego.
W celu wyleczenia nieprzyjemnych dolegliwości mogą być konieczne wizyta u dietetyka lub długotrwałe, profesjonalne leczenie.
Często odczuwasz ból brzucha po jedzeniu? Udaj się do lekarza w celu diagnozy tych nieprzyjemnych objawów. Problem może być zlokalizowany nie tylko w żołądku, lecz także w jelitach. Czasem wymaga tylko niewielkich zmian w diecie, a niekiedy – specjalistycznego leczenia. Lepiej jednak nie bagatelizować bólu odczuwanego po posiłku. Wcześniejsze wykrycie schorzeń gwarantuje szybszy powrót do zdrowia i lepszą jakość życia.
Zobacz też:
- Jak pozbyć się bólu brzucha? Sprawdzone sposoby
- Co oznacza ostry ból brzucha? Rozpoznanie dolegliwości i odpowiednie leczenie
- Kłujący ból gardła z prawej strony
- Ból jelit z lewej strony: przyczyny, objawy i sposoby leczenia
- Ból brzucha w ciąży – skąd się bierze? Jak go pokonać?
- Ból w okolicy pępka – co oznacza i skąd się bierze?
- Ból głowy z prawej strony – migrena czy coś poważniejszego? Poznaj przyczyny prawostronnego bólu głowy
- Ból podbrzusza u mężczyzn – skąd się bierze? Rodzaje i przyczyny bólu