Ziołolecznictwo

Zioła na zatoki – naturalne inhalacje i płukanki na zapalenie zatok. Jakie zioła stosować przy infekcjach zatok?

Zioła na zatoki – naturalne inhalacje i płukanki na zapalenie zatok. Jakie zioła stosować przy infekcjach zatok?

Zatoki posiadają specyficzna budowę, co sprawia, że są podatne na infekcje. W leczeniu stanów zapalnych bardzo pomocne są naturalne ziołowe mieszanki. Sprawdź które zioła na zatoki łagodzą dolegliwości związane z zapaleniem zatok.

Infekcje zatok mogą skutecznie uprzykrzać życie. Źle leczone ciągną się tygodniami, utrudniając normalne funkcjonowanie. Dlatego dużą rolę odgrywa odpowiednie leczenie i profilaktyka. Z pomocą przychodzą zioła, które doskonale sprawdzają się w leczeniu zapalenia zatok. Poznaj najlepsze zioła na zatoki dzięki którym szybko i skutecznie wyleczysz stan zapalny.

Budowa zatok

Zatoki położone są wewnątrz czaszki i są strukturami wypełnionymi w większości powietrzem. Wyściela je gruba błona śluzowa, oraz niewielka ilość śluzu. Zatoki dzielą się na szczękowe, czołowe, sitowe i klinowe. Najważniejszą rolą zatok jest ogrzewanie i oczyszczanie wdychanego powietrza. Zatoki są bezustannie podatne na działanie licznych bakterii, wirusów, grzybów czy alergenów, co sprawia, że często dochodzi do zakażenia błony śluzowej.

Zapalenie zatok – objawy

Infekcje górnych dróg oddechowych bardzo często prowadzą do zapalenia zatok. Zapalenie zatok przynosowych objawia się bólami głowy, szczególnie w czasie pochylania, utrudnionym opróżnianiem nosa z kataru, uczuciem spływającej po tylnej stronie gardła wydzieliny. Może pojawić się też tzw. suchy nieżyt, czyli brak kataru, gdyż większość wydzieliny została zablokowana w zatokach. Stan ten może utrzymywać się ok. 3 tygodni. Wtedy mówimy o ostrym zapaleniu zatok. Gdy objawy nie ustępują, zapalenie z ostrego przybiera formę przewlekłą.

Leczenie stanów zapalnych – zioła na zatoki

W procesie leczenia zatok bardzo ważną rolę odgrywają zioła. Ich stosowanie pomaga udrożnić zatoki, usunąć nadmiar wydzieliny, a tym samym zniwelować bóle głowy. Zioła na zatoki możesz stosować zarówno w formie inhalacji jak i płukanek, a także kropli i tabletek. Fitoterapia podpowiada które zioła działają najskuteczniej na chore zatoki. Stosowanie ziół w leczeniu zatok może zapobiec tworzeniu się polipów.

Zioła na zatoki – tymianek

Tymianek bardzo często stosowany jest przy infekcjach górnych dróg oddechowych. Posiada właściwości przeciwzapalne, wykrztuśne i odkażające. Zawarte w nim olejki eteryczne działają nawet silniej niż antybiotyki, zwalczając większość popularnych bakterii.

Napar z tymianku pomaga łagodzić bóle głowy spowodowane zapaleniem zatok. Można go przygotować zalewając 2 łyżeczki tymianku wrzątkiem. Po 10 minutach napar można wypić małymi łykami. Inhalacje działają przeciwzapalnie, a także pomagają w pozbyciu się zatkanego nosa. W czasie parówki należy pamiętać, by nie trzymać twarzy zbyt blisko naczynia. Łatwo wtedy o poparzenie.

Zioła na zatoki – rumianek

Zioła na zatoki świetnie sprawdzają się w formie inhalacji. Kwiat rumianku wykazuje działanie udrażniające górne drogi oddechowe. Napar przygotowany z kwiatów należy delikatnie rozrzedzić gorącą woda, a następnie wdychać przez nos. Rumianek działa przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie, wdychanie pary pomaga w pozbyciu się zalegającej wydzieliny i odkaża błonę śluzową zatok.

Zioła na zatoki – eukaliptus

Pośród licznych ziół ułatwiających oddychanie nie sposób nie wspomnieć o eukaliptusie. Olejek pozyskiwany z liści drzewa eukaliptusowego posiada właściwości bakteriobójcze i przeciwwirusowe. Olejek eukaliptusowy łagodzi objawy zapalenia zatok poprzez upłynnienie wydzieliny, jest pomocny także w odksztuszaniu wydzieliny, która już zdążyła spłynąć do gardła. Domowe inhalacje z dodatkiem kilku kropli olejku to najskuteczniejszy sposób na pozbycie się przykrych dolegliwości.

Zioła na zatoki – kwiat bzu czarnego

W ziołolecznictwie czarny bez zajmuje czołowe miejsce. Napary na bazie suszonych kwiatów są szeroko stosowane w zwalczaniu objawów grypy i problemów z zatokami. Czarny bez zawiera liczne flawonoidy, garbniki, kwasy organiczne, oraz witaminę C. Wykazuje silne działanie napotne i moczopędne. Napar z kwiatów wspiera układ oddechowy i pomaga zwalczyć infekcję.

Zioła na zatoki – korzeń goryczki

Jeśli zmagasz się z przewlekłym zapaleniem zatok, warto sięgnąć po korzeń goryczki. Napar ziołowy przygotowany z suszu działa przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo, pomaga pozbyć się bólu zatok i rozrzedzić śluz. Ponadto korzeń goryczki wzmacnia odporność, może więc tym samym być stosowany także profilaktycznie. Jest również składnikiem wielu mieszanek ziołowych stosowanych w celu płukania i okładów na zatoki.

Popularne napary ziołowe

Wiele surowców zielarskich wykazuje lecznicze działanie w obrębie nosa i zatok. Większość z nich można bez problemów kupić w aptece bez recepty. Jakie jeszcze zioła na zatoki działają korzystnie? W razie stanu zapalnego warto pić napary z dzikiej róży, imbiru, lipy i jeżówki purpurowej. Aby nawilżyć śluzówkę dobrze robić inhalacje nad miską z gorącą wodą do której można dodać napar z szałwii, mięty pieprzowej i kwiatów pierwiosnka. Proces leczenia warto wspomóc stosując płukanie zatok. Irygacja przy użyciu roztworu soli kuchennej to najszybszy sposób na zatoki.

Dobre działanie w leczeniu zapalenia zatok wykazują zioła szwedzkie. Ta unikalna mieszanka 11 ziół może być stosowana zarówno wewnętrznie jak i zewnętrznie. Warto użyć ją do robienia kojących okładów na czoło, które pomagają zwalczyć bóle głowy spowodowane zalegającą wydzieliną.

Zioła na zatoki są z powodzeniem stosowane od wieków w przebiegu stanów zapalnych. Wykazują silne działanie odkażające, oraz upłynniające wydzielinę. Większość poleconych ziół znajdziesz w każdej aptece, gdzie są dostępne bez recepty. Napary mogą być stosowane zarówno zewnętrznie w formie okładów i inhalacji, jak i wewnętrznie jako krople i tabletki.


Zobacz też:
Archiwum: grudzień 2023