Ziołolecznictwo

Zioła na wzdęcia — co pomaga na trawienie?

Zioła na wzdęcia — co pomaga na trawienie?

Powszechne dolegliwości przewodu pokarmowego dotykają wielu z nas. Zaparcia, ból brzucha, uczucie pełności, gazy i niestrawność to objawy spożywania niektórych rodzajów produktów i nadmiernego objadania się. Jakie zioła na wzdęcia mogą okazać się pomocne w walce z dyskomfortem trawiennym? Czytaj dalej.

Prawidłowa praca układu pokarmowego człowieka uzależniona jest od wielu czynników. Ważna jest lekkostrawna dieta (bogata w błonnik), regularna aktywność fizyczna, a także stałe uzupełnianie płynów. Takie problemy, jak wzdęty brzuch, odbijanie, zaparcia, nagromadzenie gazów w jelitach, nudności i skurcze mogą wynikać z zaburzenia wydzielania soków trawiennych i nadmiernej fermentacji. Jest to częsty rezultat spożycia produktów ciężkostrawnych (np. kapusta, rośliny strączkowe), wypicia dużej ilości napojów gazowanych lub przejedzenia.

Zioła pomagają na wzdęcia

Napar ziołowy pozwala na pozbycie się nadmiernej ilości gazów, działa rozkurczowo, usprawnia pracę jelit i moduluje wydzielania żółci. W związku z tym dobrze jest wiedzieć jakie zioła na wzdęcia warto stosować i na jakie dolegliwości trawienne.

Przewlekłe wzdęcia i zaburzenia trawienia wymagają wykonania szczegółowych badań i wizyty lekarskiej. Mogą bowiem świadczyć o nietolerancji pokarmowej (np. na gluten lub laktozę) lub poważnych schorzeniach (np. zespole jelita drażliwego). To z kolei wymaga stosowania odpowiedniej diety, a niekiedy także leczenia farmakologicznego. W skrajnych przypadkach, przyczyną wzdęć są także nowotwory np. jelita grubego.

Zioła na wzdęcia — koper włoski

Koper włoski (łac. Foeniculum vulgaria) jest rośliną, którą powszechnie stosuje się w problemach z układem trawiennym. Znalazł swoje miejsce w ziołolecznictwie ze względu na bogaty skład olejku eterycznego (fenchon i anetol). Herbatka na bazie kopru włoskiego podawana jest już od wieku niemowlęcego. Roślina łagodzi objawy wzmożonego napięcia mięśni gładkich, przez co usprawnia pracę przewodu pokarmowego.

Działanie kopru włoskiego opiera się na:

  • zwiększaniu wydzielania żółci,
  • poprawie perystaltyki jelit,
  • zmniejszeniu wzdęć brzucha,
  • zniwelowaniu napięcia mięśni gładkich przewodów trawiennych.

Zioła na wzdęcia — kminek

Kminek to przyprawa o cudownym aromacie i charakterystycznym smaku. Jest to bez wątpienia jeden z najbardziej skutecznych ziół stosowanych na dolegliwości pokarmowe. W jego składzie znaleźć można m.in. olejek eteryczny, flawonoidy i kumaryny. Picie naparu z kminku działa wiatropędnie, uprawnia trawienie oraz reguluje pracę jelit. Jego dodatkową zaletą jest to, że łagodzi bóle menstruacyjne.

Napar z kminku jest bardzo łatwy do przygotowania. Łyżeczkę zmielonych wcześniej ziarenek należy zalać wrzątkiem (250 ml). Parzenie powinno trwać ok. 15 minut. Ciepły napar należy pić ok. 3 razy dziennie.

Zioła na wzdęcia — mięta pieprzowa

Mięta pieprzowa jest jednym z najczęściej zalecanych na wzdęcia ziół. Ma przyjemny, orzeźwiający zapach i smak. Surowcami, z którego produkuje się herbatki, są liście. W skład liści mięty wchodzi m.in. olejek eteryczny, fenolokwasy, garbniki, flawonoidy, karotenoidy, związki goryczkowe i sole mineralne.

W medycynie ludowej miętę stosuje się ze względu na działanie:

  • rozkurczowe,
  • obniżające napięcie mięśni gładkich przewodu pokarmowego,
  • zwiększające apetyt,
  • pobudzające wydzielania soku żołądkowego i żółci.

Istnieją dwa przeciwwskazania do przewlekłego stosowania mięty pieprzowej — problemy z drogami żółciowymi i refluks. Mięta może nasilać bowiem objawy zgagi.

Zioła na wzdęcia — rumianek

Zioło, jakim jest rumianek kojarzone jest przede wszystkim z łagodnością. Jest w tym wiele prawdy, ponieważ napary z koszyczka rumianku stosowane są nawet u niemowląt (już od 1. miesiąca życia) i dzieci. W skład olejku eterycznego tego zioła na wzdęcia wchodzą m.in. pochodne flawonowe, myrcen, kadinen, bisabolol i jego tlenki.

Koszyczki rumianki znane są ze swoich właściwości:

  • przeciwskurczowych,
  • łagodzących bóle brzucha i wzdęcia,
  • niwelujących uczucie pełności po jedzeniu.

Rumianek znaleźć można w postaci suszu do samodzielnego zaparzenia, często w połączeniu z lawendą, miętą i koprem włoskim.

Zioła na wzdęcia — piołun

Napary z piołunu (inaczej pańskiego ziela lub absyntu) są z pozoru mniej oczywistym, ale skutecznym sposobem na zlikwidowanie problemu wzdęć i zmniejszenie obwodów brzucha po sycącym posiłku. Ma bardzo szerokie zastosowanie w medycynie ludowej, ze względu na obecność w jego składzie garbników, soli mineralnych, flawonoidów i olejku eterycznego.

Ciepłą herbatkę piołunową warto pić, aby pozbyć się uczucia ciężkości w żołądku, zgagi i wzdęć. Działa ona również żółciopędnie.

Zioła na wzdęcia — anyż

Anyż ma wyrazisty zapach i smak. Skutecznie radzi sobie z gazami jelitowymi, usprawnia trawienie i posiada właściwości rozkurczające. Zmniejsza także stany zapalne.

Jak przyrządzić aromatyczny napar? 4 gwiazdki anyżu wystarczy zalać szklanką wrzątku. Warto pić go po każdym posiłku. Nie jest rekomendowany kobietom w ciąży.

Zioła na wzdęcia — imbir

Imbir kojarzony jest przede wszystkim z ciepłymi napojami pitymi w porze zimowej. Mało kto wie, że korzeń imbiru wykazuje dużą skuteczność w likwidowaniu dolegliwości trawiennych. Badania naukowe wykazały, że przyprawa ta zwiększa wydzielania amylazy ślinowej (trawiącej węglowodany), zwiększa wydzielania soków trawiennych i żółci.

Starty imbir lub jego plasterki można dodawać do potraw, co pozytywnie wpłynie na proces ich trawienia w układzie pokarmowym.

Inne zioła na wzdęcia

Innymi skutecznymi ziołami stosowanymi na wzdęcia są ponadto:

  • lukrecja gładka,
  • prawoślaz lekarski,
  • ostropest plamisty,
  • karczoch,
  • kardamon,
  • cykoria,
  • arcydzięgiel,
  • macierzanka,
  • ostryż długi,
  • szałwia lekarska.

Wzdęcia najczęściej są wynikiem błędów żywieniowych. W niektórych przypadkach problem wzdęć związany jest z nietolerancją pokarmową lub chorobą przewlekłą. Na szczęście w aptece bez recepty znaleźć można wiele naturalnych surowców, które stosowane jako napar lub krople, skutecznie radzą sobie z kłopotliwymi dolegliwościami. Zioła na wzdęcia są powszechnie stosowane zarówno przez dorosłych, jak i dzieci. To naturalna, a przede wszystkim skuteczna metoda na pozbycie się gazów nagromadzonych w jelitach, regulację wydzielania soku żołądkowego, zaparcia i wiele innych problemów układu pokarmowego.


Zobacz też:
Archiwum: maj 2024