Ziołolecznictwo

Zioła na podniesienie ciśnienia tętniczego krwi

Zioła na podniesienie ciśnienia tętniczego krwi

Niskie ciśnienie krwi może być przyczyną kiepskiego samopoczucia, zawrotów głowy, a nawet omdlenia. Dolegliwość tę można nieco złagodzić za pomocą łatwo dostępnych roślin. Jakie zioła na podniesienie ciśnienia krwi są najskuteczniejsze? Czytaj dalej.

Niedociśnienie, czyli hipotonia to uciążliwy problem dla wielu Polaków. Ci, którzy borykają się z tą dolegliwością wiedzą, że kofeina jest czasami jedynym ratunkiem, aby móc normalnie funkcjonować. Zbyt niskie ciśnienie można również podnieść za pomocą naparów ziołowych. Susze do zaparzania są łatwo dostępne w sklepach zielarskich i aptekach. Ich picie jest bezpieczne i wykazuje szereg innych właściwości prozdrowotnych. Zapoznaj się z przeglądem najskuteczniejszych ziół na podniesienie ciśnienia krwi.

Czym jest niskie ciśnienie krwi?

Niskie ciśnienie krwi może pojawić się bez względu na wiek i płeć. Mówimy o nim, gdy wartości pomiarowe są mniejsze niż 120/80 mmHg. Pierwsze niepokojące objawy niskiego ciśnienia, w tym zawroty głowy i ogólne osłabienie są odczuwalne, gdy jest ono równe lub niższe niż 110/70 mmHg. W większości przypadków sytuacja ta nie wymaga leczenia farmakologicznego i nie stanowi poważnego zagrożenia dla zdrowia. Niskie ciśnienie tętnicze można podnieść wieloma domowymi sposobami, w tym ziołami, aktywnością fizyczną, kofeiną, a nawet piciem dużej ilości płynów.

Objawami niskiego ciśnienia mogą być m.in.:

  • mroczki przed oczami,
  • szumy uszne
  • zawroty głowy,
  • nudności,
  • osłabienia i omdlenia,
  • wysokie tętno,
  • zimne dłonie i stopy.

Zioła na podniesienie ciśnienia tętniczego krwi mogą okazać się niezastąpione dla wszystkich osób, które borykają się z symptomami hipotonii. Warto pić je regularne, aby cieszyć się ze skutecznych efektów.

Zioła na podniesienia ciśnienia tętniczego krwi — tymianek właściwy

Tymianek właściwy (łac. Thymus vulgaris L.) to zioło chętnie uprawiane przez wszystkich zwolenników fitoterapii. Znany jest przede wszystkim jako aromatyczna przyprawa do potraw i zup. Warto jednak pamiętać, że tymianek sprawdza się nie tylko w kuchni, ale także w domowej apteczce. W jego składzie wyróżnia się m.in. kwas foliowy, witaminy A, C i z grupy B, wapń, żelazo, fosfor, magnez, potas, a także tymol, linalol, p-cymen, borneol i karwakrol.

Herbatka ziołowa z tymianku usprawnia krążenia krwi w naczyniach włosowatych, co ma bezpośrednie przełożenie na zwiększenie wartości ciśnienia. Jest to jednak wzrost niewielki, a zatem w pełni bezpieczny dla zdrowia. Ponadto, ziele tymianku wspomaga perystaltykę jelit, likwiduje wzdęcia, a także poprawia apetyt. Wykazano, że płukanki z tej rośliny działają ściągająco na dziąsła, co znajduje zastosowanie m.in. w paradontozie.

Zioła na podniesienia ciśnienia tętniczego krwi — korzeń lubczyku

Lubczyk (łac. Levisticum officinale) cechuje się pięknym aromatem, dlatego stanowi częsty dodatek do domowego rosołu. Jak się okazuje, poza smakiem, wyróżnia się właściwościami zdrowotnymi. Jest bogatym źródłem m.in. związków terpenowych, garbników, fitosteroli, związków kumarynowych, witamin z grupy B i C, polifenoli, a także kwasów organicznych.

Osoby, które mają tendencję do spadku ciśnienia, powinny spożywać lubczyk regularnie, a nawet pić ziołowe napary. Jest to związane z obecnością w jego składzie kumaryny, która rozszerza naczynia krwionośne, co pozytywnie wpływa na potencję seksualną. Właśnie dlatego o lubczyku mówi się często jako o afrodyzjaku. Ponadto, zioło to wykazuje działanie moczopędne, wykrztuśne i wspomaga leczenie kamicy nerkowej.

Zioła na podniesienia ciśnienia tętniczego krwi — lukrecja

Lukrecja (łac. Glycyrrhiza L) to bylina, szczególnie popularna w Azji. Od tysięcy jest stosowana w medycynie chińskiej. Jest niezwykle prosta w uprawie i stanowi popularny surowiec do produkcji słodyczy. W skład lukrecji wchodzą m.in. saponiny triterpenowe, polisacharydy, flawonoidy, białka, aminokwasy i witaminy z grupy B.

Korzeń z lukrecji ma szczególne właściwości do zatrzymywania płynów w organizmie, co wpływa na zwiększenie ciśnienia tętniczego krwi. Ma to związek ze zwiększeniem stężenia sodu w ustroju. W związku z tym, osoby cierpiące na nadciśnienie nie powinny nadużywać produktów z lukrecją. A warto podkreślić, że roślina jest bardzo częstym składnikiem ziołowych herbatek.

Inne sposoby na podniesienie ciśnienia

Zioła na podniesienie ciśnienia to nie jedyny sposób dla osób, które chcą szybko zwiększyć ten parametr. Istnieje wiele domowych metod na naturalne ciśnienie tętnicze krwi. Popularne i skuteczne są wszystkie napoje, zawierające w składzie kofeinę i teinę (należy jednak pić je w ograniczonej ilości). Osoby zdrowe, które nie cierpią z powodu nadwagi i otyłości mogą zwiększyć spożywanie soli w diecie, jednak w stopniu umiarkowanym.

Zachowanie prawidłowego ciśnienia we krwi możliwe jest dzięki odpowiedniemu nawodnieniu. Wypijanie ok. 2-3 litrów płynów dziennie (w tym przede wszystkim niegazowanej wody mineralnej) nie tylko odpowiednio nawodni komórki naszego ciała, ale i dzięki zwiększonej objętości płynów w organizmie, lekko podniesie wartości ciśnienia.

Nie mniej ważna jest aktywność fizyczna. Prowadzenie siedzącego trybu życia powoduje zaburzenia w przepływie krwi, co może skutkować nieprawidłowymi wartościami ciśnienia. W związku z tym warto jak najczęściej zażywać ruchu.

Zioła na podniesienie ciśnienia mogą okazać się pomocnym narzędziem walki dla niskociśnieniowców. Szczególnie w sytuacjach, gdy barometr jest dla nich niekorzystny. Picie naparów ziołowych jest znacznie zdrowszą alternatywą dla wszystkich tabletek rekomendowanych na tę dolegliwość. Zioła pozwolą złagodzić objawy zbyt niskiego ciśnienia, lecz warto pamiętać, że nie zaleca się pić ich długotrwale.


Zobacz też:
Archiwum: grudzień 2023