Choroba Tourette’a jest wrodzonym zaburzeniem neurologicznym, które dotyka wiele osób w społeczeństwie. Często, szczególnie wśród dzieci jest powodem wykluczenia. Czym jest zespół tourette’a? Jakie objawy niesie ze sobą ta dolegliwość?
Czym jest choroba Tourette’a?
Zespół Tourette’a to choroba neurologiczna, która znacznie częściej dotyka chłopców. Diagnozuje się go, gdy charakterystyczne tiki utrzymują się przynajmniej przez rok. Pierwszy raz została opisana w 1885 roku przez Georges’a Gilles’a de la Tourette’a, który był francuskim neurologiem, stąd też nazwa tej przypadłości. Jest to choroba genetyczna. Pierwsze objawy mogą pojawić się u dzieci między drugim a piętnastym rokiem życia. Może mieć różne fazy nasilenia, jednak nie jest ona uleczalna. Największe nasilenie obserwuje się zazwyczaj w okresie dojrzewania, potem choroba może mieć już znacznie łagodniejszy przebieg. Głównym objawem tej przypadłości są niekontrolowane tiki i odgłosy.
Przyczyny zespołu Tourette’a
Konkretne przyczyny występowania tej choroby nie zostały do tego czasu jednoznacznie zdiagnozowane. Naukowcy twierdzą, że chorobę Tourette’a powoduje nieprawidłowy metabolizm neuroprzekaźników w mózgu. To choroba genetyczna, jednak nie jest jasne, jakie zmiany genetyczne są jej przyczyną. Jeśli chodzi o dziedziczenie zespołu Tourette’a, chory, który boryka się z zespołem Touretta ma 50% szans na to, że jego dziecko również będzie miało tę przypadłość.
Charakterystyczne objawy zespołu Tourette’a
Objawy zespół Tourette’a są dosyć charakterystyczne. Osobom dotkniętym tą chorobą często towarzyszą:
- tiki ruchowe, takie jak na przykład: mruganie, ruchy głowy, mlaskanie, ruchy mimiczne na twarzy, ruchy ręką, podskakiwanie;
- tiki głosowe, nad którymi nie mają żadnej kontroli;
- można spotkać się z tym, że wypowiadają te same wyrazy z rzędu, a nawet przekleństwa;
- zdarza się, że tiki przybierają bardziej agresywną formę taką jak plucie czy dotykanie drugiej osoby.
Z pewnością te sytuacje są trudne, ale należy pamiętać, że dzieje się to bez kontroli osoby dotkniętej zespołem Tourette’a. Osoby chore mogą mieć także problemy z koncentracją i nadpobudliwością. Jeśli tiki są delikatne i nie utrudniają życia, pacjent może nauczyć się z nimi żyć i w pełni normalnie funkcjonować. Kolejnym objawem choroby Tourette’a, który nie występuje tak często, jak poprzednie, są zachowania przymusowe. Przykładem może być kilkukrotne sprawdzanie przez chorych, czy zakręcili wodę, wyłączyli żelazko, zamknęli drzwi itd.
Objawy, jakie towarzyszą tej chorobie mogą być uciążliwe i wstydliwe, jednak nie istnieje skuteczny sposób, aby się ich pozbyć. Dużą rolę odgrywają tu osoby postronne, rodzina, przyjaciele i całe społeczeństwo. To ich rolą jest wspieranie pacjentów i przede wszystkim akceptacja.
Zespół Tourette’a – diagnoza
Wiesz już, że pierwsze objawy zespołu Tourette’a pojawiają się w dzieciństwie. Jeśli zauważysz u swojego malucha jakieś niepokojące symptomy, koniecznie od razu udaj się do neurologa, który będzie mógł wystawić diagnozę. To bardzo ważne, ponieważ trafna diagnoza pozwoli lepiej zrozumieć zachowania dziecka i wdrożyć odpowiednie leczenie, które choć trochę uspokoi objawy choroby Tourette’a. Doświadczony specjalista najpierw przeprowadzi szczegółowy wywiad, a potem skieruje na dodatkowe badanie neurologiczne, a być może także psychologiczne.
Diagnozując zespół Tourette’a bierze się pod uwagę takie elementy, jak: występowanie tików kilka razy w ciągu dnia, utrzymywanie się dolegliwości przynajmniej przez rok, wykluczenie wystąpienia zaburzeń z powodu innych schorzeń lub z powodu przyjmowania określonych substancji.
Jak wygląda leczenie zespołu Tourette’a?
W przypadku choroby u dziecka ważne jest powiadomienie o tym szkoły i nauczycieli, ponieważ choroba może utrudniać koncentrację, a co za tym idzie, także naukę.
Jeśli objawy zespołu Tourette’a są nasilone, lekarz może zastosować leczenie farmakologiczne i psychoterapię. W tej chorobie po leczenie farmakologiczne sięga się wtedy, gdy tiki utrudniają codzienne funkcjonowanie. Przy lekkich objawach choroby Tourette’a zmniejszyć dolegliwości mogą techniki relaksacyjne, a także wizyty u psychoterapeuty. Specjalista pomoże w kontrolowaniu niektórych zachowań przynajmniej w minimalnym stopniu. Osoby dotknięte zespołem Tourette’a muszą zaakceptować nową rzeczywistość i nauczyć się żyć z objawami tej dolegliwości, choć na pewno nie jest to łatwe.
Zespół Tourette’a to choroba, która wciąż budzi strach i zdziwienie u osób zdrowych. Te nieprzychylne emocje wynikają z niewiedzy na temat przyczyn i przebiegu tej choroby. Na szczęście sytuacja się zmienia, coraz więcej ludzi wie, czym jest ta choroba, jakie są jej objawy i rozumie, że nie należy się bać osób, które są nią dotknięte. Pacjenci potrzebują akceptacji i zrozumienia ze strony otoczenia. To bardzo ważne, aby mogły normalnie funkcjonować w społeczeństwie i być szczęśliwe. Jeśli następnym razem spotkasz na swojej drodze osobę chorą na zespół Tourette’a, potraktują ją normalnie, tak jak każdego innego człowieka. Nie ma znaczenia, czy ktoś jest w pełni zdrowy, czy musi borykać się z jakąś dolegliwością. Nie ma ludzi lepszych i gorszych, każdy powinien być traktowany z szacunkiem. Kluczem jest zrozumienie i empatia.
Zobacz też:
- Syndrom Touretta – jak go wykryć? Diagnoza, przyczyny i metody leczenia
- Syndrom Marfana – codzienność z chorobą. Jak objawia się zespół Marfana i czy można go leczyć?
- Syndrom śpiącej królewny – czy można spać przez kilka miesięcy? Poznaj zespół Kleinego-Levina
- Syndrom Gardnera, czyli gdy rodzice żyją w konflikcie
- Zespół Klinefeltera – poznaj ciekawostki medyczne na temat tej choroby
- Syndrom Aspergera – jak rozpoznać jego objawy i odpowiednio reagować?
- Objawy zawału, czyli jak rozpoznać atak serca?
- Syndrom Boga: czym jest i jak jest leczony?