Choroby narządu ruchu

Sztywność karku – przyczyny i leczenie

Sztywność karku – przyczyny i leczenie

Ze sztywnością karku spotkał się prawdopodobnie każdy w pewnym momencie swojego życia. To reakcja odruchowa, która można wywołać w przypadku podrażnienia opon mózgowo-rdzeniowych.

Przyczyny tej przykrej dolegliwości mogą być różne, od bardzo błahych do poważnych. Aby się przekonać, co jest przyczyną bólu i sprawdzić jak wpływa sztywność karku, należałoby spotkać się z lekarzem. Jeśli jednak chcesz się coś więcej dowiedzieć, przeczytaj artykuł.

Co to jest sztywność karku?

Sztywność karku to objaw chorobowy o charakterze oponowym z upośledzeniem ruchomości szyi oraz nieuchronnego ustawienia głowy. Upośledzenie ruchomości szyi występuje przy:

  • silnym podrażnieniu opon w przebiegu zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych i mózgu;
  • guzach tylnego dołu czaszki oraz odcinków szyjnych rdzenia kręgowego;
  • podczas przyjmowania niewłaściwej pozycji podczas snu;
  • pracy przed komputerem, najczęściej u osób mających pracę siedzącą;
  • w przypadku nadwyrężenie mięśni podczas treningów sportowych.

Jakie są objawy sztywności karku?

Do głównych objawów sztywności karku zaliczyć należy ból, trudności w poruszaniu szyją, w szczególności, kiedy chcemy poruszyć głową na boki. Najczęściej, aby coś zobaczyć z boku, trzeba przestawić całe ciało.

Jak sprawdzić, czy sztywność karku jest objawem oponowym?

By sprawdzić, czy sztywność karku jest objawem oponowym, trzeba pacjenta ułożyć w pozycji leżącej, na plecach. Kolejnym krokiem jest przyciągnięcie brody chorego do klatki piersiowej. Jeśli jest to objaw oponowy dodatni, wtedy nie udaje się tego przeprowadzić. Badający przy pomocy palców ocenia odległość między mostkiem pacjenta a jego brodą, określając w ten sposób nasilenie się objawu. Kiedy przypadek jest poważniejszy, pacjent zaczyna odchylać głowę do tyłu, zjawisko to nazywa się opishotonos, jednakże należy dodać, że nie zawsze objaw ten wskazuje na patologię. Zdarza się tak, że pacjent tak reaguje po przebytej wcześniej chorobie, niemniej badanie sztywności karku, jako objawu oponowego jest podstawą do dalszej diagnostyki pacjenta.

Które jeszcze z objawów wskazują na zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych?

W zapaleniu opon mózgowo rdzeniowych współistnieją jeszcze inne objawy, takie jak:

  • wymioty;
  • światłowstręt;
  • bóle głowy;
  • wysoka temperatura.

Dodatni objaw sztywności karku sygnalizuje na problemy:

  • z dolegliwościami rozrostowymi okolic opon mózgowo-rdzeniowych oraz mózgu;
  • z krwawieniem podpajęczynówkowym;
  • z udarem sprawiającym podrażnienie opon mózgowo-rdzeniowych.

Jakie są przyczyny sztywności karku?

Do głównych przyczyn sztywności karku zaliczyć należy skurcz dźwigacza łopatki oraz wygórowane napięcie tkanek. Dla przykładu – dźwigacz napina się nadmiernie w momencie powtarzanej często aktywności, może to być nieodpowiednia postawa ciała, stres, nienaturalna pozycja, jak i cykliczne wykonywanie obrotów głowy, najczęściej w jedną stronę.

W jakich chorobach występuje sztywność karku?

Zaburzenia czynności karku występują w kilku przypadkach chorób, takich jak:

  • zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa – ta przewlekła dolegliwość charakteryzuje się bólem usytuowanym w okolicy krzyżowo-lędźwiowej. Złagodzić objawy mogą ćwiczenia fizyczne, a choroba występuje najczęściej u osób dorosłych, ale w młodym wieku;
  • zaburzenia krążków międzykręgowych – do dehydratacji krążków międzykręgowych dochodzi najczęściej wskutek przeciążenia stawów i krążków międzykręgowych;
  • reumatoidalne zapalenie stawu – choroba prowadzi do zniszczenia chrząstki dysku, jak również do jego wypadnięcia. Objawy bólowe pojawiają się nagle i mogą promieniować do kończyny dolnej oraz wywoływać zaburzenia czucia;
  • polimialgia reumatyczna – ta choroba występuje u osób po 50. roku życia. Typowe dla niej objawy to sztywność i ból mięśni szyi oraz obręczy barkowej, będącej punktem podparcia dla mięśni kończyn górnych.

Nie można wykluczyć bólu i sztywności karku w następstwie urazów w tejże okolicy, na przykład podczas ostrego hamowania samochodu szyja zostaje wystawiona na ryzyko gwałtownego ruchu do przodu, co w konsekwencji daje ograniczenie ruchomości oraz ból karku i szyi.

Niespecyficzne objawy napięcia mięśni karku występują i w innych przypadkach

Faktycznie tego typu objawy występują także w przypadku udaru mózgu, kręczu szyi, chorobie Parkinsona, dystonii szyjnej, nakłuciu lędźwiowemu, infekcji w okolicy szyi – na przykład w zapaleniu gardła.

Jak długo utrzymuje się sztywność karku?

Objawy bólowe i sztywności karku utrzymują się najczęściej do 2 tygodni, a samo nasilenie bólu może mieć różny przebieg, od niewielkiego bólu po bardzo silny, ograniczający całkowicie ruchomość. W każdym z przypadków należałoby zgłosić się do lekarza. Jeśli chodzi o sposoby leczenia, to wprowadza się leczenie fizjoterapeutyczne, aby rozluźnić mięśnie oraz poprawić postawę ciała. Stosuje się także zimne lub ciepłe kompresy, masaż, ćwiczenia czynne, rozciąganie, jak i leki przeciwzapalne, które musi przepisać lekarz.

Koniecznym jest dbanie o zachowanie poprawnej postawy we wszystkich czynnościach, jakie wykonuje się podczas całego dnia. Począwszy od postawy w pracy, w domu przy czynnościach takich, jak sprzątanie, gotowanie, relaks przed telewizorem, skończywszy na wybraniu wygodnej i zdrowej pozycji podczas snu.


Zobacz też:
Archiwum: listopad 2023