Rumień zakaźny to jedna z pięciu chorób obok odry, różyczki, płonicy, rumienia nagłego i choroby Dukesa objawiających się wysypką. Wywołuje go parwowirus B19, Choć zwykle chorują dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, dorośli również mogą zachorować. W tym przypadku choroba daje jednak inne objawy. Ile trwa rumień zakaźny? Jak długo w domu trzeba zostać? Dowiedz się, co musisz wiedzieć.
Rumień zakaźny – jak długą w domu muszą zostać dzieci?
Rumień zakaźny przenosi się drogą kropelkową lub rzadziej poprzez kontakt z krwią. Okres wylęgania się wynosi od 4 do 14 dni. W tym czasie, pomimo braku objawów, chory najbardziej zaraża. Po tym czasie pojawiają się pierwsze symptomy:
- wysypka na twarzy przybierająca kształt skrzydeł motyla;
- objawy grypopodobne – podwyższona temperatura, katar, ból gardła;
- bóle mięśniowe.
Wysypka może utrzymywać się nawet do 3 tygodni. Skóra pozostaje nienaruszona, a po wysypce nie zostają żadne ślady ani blizny. Jakie są zalecenia dla chorych na rumień zakaźny? Jak długo w domu należy zostać? Chory najbardziej zaraża w fazie wylęgania. Wysypka jednak może być na tyle uciążliwa, że zaleca się pozostanie w domu do momentu ustąpienia objawów.
Rumień zakaźny. Jak długo w domu zostać powinni dorośli?
Rumień zakaźny – jak długo w domu zostają dorośli? Zależy to od natężenia objawów i samopoczucia chorego. U dorosłych rumień zakaźny objawia się głównie poprzez objawy związane ze stanem zapalnym stawów i bólem w ich obrębie. Wysypka nie pojawia się w ogóle lub bardzo rzadko.
Rumień zakaźny to częsta choroba wieku dziecięcego. Leczenie zazwyczaj ogranicza się do łagodzenia objawów. Układ odpornościowy samoistnie zwalcza infekcję. Wyjątkiem są schorzenia stawów u dorosłych.
Zobacz też:
- Rumień zakaźny – dla kogo jest groźny? Wszystko, co musisz wiedzieć o tej infekcji wirusowej
- Ospa: jak długo w domu należy zatrzymać dziecko? Sprawdź!
- Szkarlatyna – jak długo trzeba siedzieć w domu?
- Półpasiec – jak długo pozostać w domu?
- Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór – kiedy można wyjść z domu?
- Ospa u dorosłych – objawy zachorowania, leczenie, powikłania. Czym jest ospa wietrzna, a czym półpasiec?
- Grzybica odzwierzęca u dzieci
- Łojotokowe zapalenie skóry: czy jest zaraźliwe?