Jeśli zauważysz u siebie niepokojące objawy, nie lekceważ ich, tylko udaj się do lekarza. Taka wizyta wzbudza strach zupełnie niepotrzebnie. To właśnie lekarz może odpowiednio rozpoznać przyczynę uciążliwych dolegliwości i wdrożyć odpowiednie leczenie, które bardzo szybko przywróci cię do zdrowia.
Co to jest proktologia
Zastanawiasz się pewnie, czym jest proktologia. To bardzo wąska specjalizacja medyczna. Skupia się przede wszystkim na diagnozowaniu i leczeniu chorób ostatniego odcinka przewodu pokarmowego. Do tego odcinka zalicza się jelito grube i odbytnicę. Jeśli odczuwasz jakiekolwiek objawy, najlepiej od razu udaj się do proktologa, który z pewnością będzie w stanie ci pomóc.
Czym zajmuje się proktolog?
Proktolog to lekarz, który zajmuje się profilaktyką, diagnozowaniem oraz leczeniem wielu chorób ostatniego odcinka przewodu pokarmowego. Do jego zadań należy diagnozowanie następujących chorób:
- hemoroidy;
- nietrzymanie stolca;
- problemy z wypróżnieniem;
- ropień okołoodbytniczy;
- wrzodziejące zapalenie jelita grubego;
- nowotwory w tym odcinku;
- zakrzepica odbytu;
- wypadanie błony śluzowej odbytnicy.
W wielu przypadkach jest to lekarz, który diagnozując pacjenta, może poprosić o współpracę dodatkowych specjalistów z pokrewnych dziedzin: urologa, ginekologia i innych.
Jakie czynniki powodują problemy z układem trawiennym?
Wiele dolegliwości ze strony układu pokarmowego może wynikać przede wszystkim z nieodpowiedniej diety. Kolejnym czynnikiem mogą być używki, takie jak alkohol, który również ma negatywny wpływ nie tylko na samopoczucie, ale na pracę całego organizmu. Trzecim czynnikiem, który może nasilać uciążliwe dolegliwości ze strony układu pokarmowego, jest brak ruchu. Powszechnie wiadomo, że aktywnośĆ fizyczna ma pozytywny wpływ na zdrowie człowieka. Jeśli prowadzisz siedzący tryb życia, a w twojej codzienności nie ma miejsca nawet na mały spacer, z pewnością będzie to miało negatywny wpływ na procesy trawienne zachodzące w twoim organizmie.
Kiedy powinieneś udać się do proktologa?
Najważniejsza jest obserwacja swojego organizmu. Jeśli zauważysz niepokojące dolegliwości, powinieneś udać się do lekarza. Jakie objawy powinny skłonić cię do wizyty u proktologa? Uporczywe i powracające:
- zaparcia;
- wzdęcia;
- gazy;
- biegunki;
- problemy z wypróżnieniem;
- bóle brzucha;
- bolesne wypróżnianie się;
- krwawienie z odbytu.
To tylko kilka z niepokojących objawów, które powinny skłonić cię do konsultacji z lekarzem.
Jak może przebiegać wizyta?
Jedno jest pewne, nie powinieneś obawiać się takiej wizyty. Proktolog to profesjonalista, który jest od tego, żeby ci pomóc. To zwykła wizyta u lekarza, który zapewne na wstępie przeprowadzi z tobą szczegółowy wywiad dotyczący odczuwanych dolegliwości, nawyków żywieniowych, trybu życia, podejmowanej aktywności fizycznej. Jeśli w ostatnim czasie robiłeś już jakieś badania, warto przynieść ich wyniki na tę wizytę. Mogą pojawić się także pytania o już przebyte choroby lub występowanie konkretnych schorzeń w rodzinie. Proktolog, aby zdiagnozować problem, może zlecić badania takie jak na przykład USG, kolonoskopia czy rektoskopia. Po trafnej diagnozie lekarz zaleci odpowiednie leki, w niektórych przypadkach konieczny może być zabieg. Jednak wszystko zależy od diagnozy, które nie powinieneś się obawiać.
Proktologia to bardzo ważna dziedzina medycyny. Nie należy bać się wizyty u proktologa. Obserwuj swój organizm i jeśli zauważysz niepokojące objawy, koniecznie udaj się na wizytę. Trafna diagnoza i odpowiednie leczenie to klucz do zdrowia.
Zobacz też:
- Wizyta u proktologa: wszystko, co powinieneś wiedzieć
- Kiedy do kardiologa
- Co oznacza kłucie i ból po lewej stronie brzucha?
- Jak wyleczyć wrzodziejące zapalenie jelita grubego?
- Krew w kale – niepokojący objaw, którego nie wolno bagatelizować!
- Co może oznaczać silny, kłujący, pulsujący ból z tyłu głowy?
- Ból w plecach i klatce piersiowej
- Czy ból jajników przed okresem to powód do niepokoju?