O perforacji można mówić wówczas, gdy dochodzi do wytworzenia nieprawidłowych otworów w narządach zewnętrznych. Jeśli więc chodzi o perforację jelita, możesz to interpretować w ten sposób, że doszło do pęknięcia tego narządu, co może nieść za sobą wiele różnych skutków, zagrażających niestety twojemu zdrowiu i życiu. Najważniejsze jest więc wczesne rozpoznanie takiego stanu i udzielenie ci fachowej pomocy lekarskiej.
Co to jest perforacja jelita?
Perforacja to nic innego jak pęknięcie lub dziurkowanie. Słowo to wykorzystywane jest w różnym kontekście, również w medycynie. To stan, a nie choroba, który obejmuje pęknięcie jelita, czyli uszkodzenie wszystkich warstw jego ścianek. Konsekwencją takiego zdarzenia może być wyciek treści pokarmowej z jelita poza obręb przewodu pokarmowego. Do perforacji może dojść zarówno u osoby dorosłej, jak i u dzieci, a nawet noworodków, a zwłaszcza wcześniaków.
Układ pokarmowy u człowieka pełni wiele ważnych funkcji, ale nadrzędną z nich jest trawienie pokarmów. Dochodzi do niego w wyniku pobierania i rozdrabniania pożywienia. Dzięki trawieniu, do organizmu mogą być wchłaniane ze zjedzonych posiłków cenne substancje odżywcze, a jednocześnie usuwane są niestrawione resztki. Wszystkie narządy układu pokarmowego współpracują ze sobą i mają do wykonania zadania. Jeśli dochodzi jednak do zaburzenia funkcjonowania systemu trawiennego, w wyniku stanu, jakim jest perforacja jelita – cienkiego lub grubego, wówczas pojawiają się pewne przykre objawy.
Najczęstsze przyczyny pęknięcie jelita
Zastanawiasz się, dlaczego dochodzi do perforacji jelita grubego? Co powoduje przerwanie ciągłości jego tkanek? Przyczyn może być wiele, a wśród nich można wymienić:
- uraz brzucha np. w wyniku niefortunnego wypadku;
- powikłania związane z nieleczonym zapaleniem jelita;
- chorobę wrzodową żołądka;
- rany kłute i cięte;
- obecność ciała obcego w jelicie;
- dur brzuszny;
- gruźlicę.
Może też się zdarzyć, że perforację jelita grubego wywołuje:
- choroba nowotworowa;
- pęknięcie okrężnicy;
- AIDS;
- zapalenie uchyłków;
- przeszczep narządów;
- kolonoskopia (powikłania po przeprowadzonym badaniu).
Jeśli pęknięcie jelita grubego wystąpi u dziecka przedwcześnie urodzonego, wówczas może ono być powikłaniem wcześniej przebytego martwiczego zapalenia jelita grubego i niedojrzałością ze strony układu immunologicznego. Winowajcą może być także zaburzenie flory bakteryjnej jelit.
Niezwykle rzadko zdarza się, by perforacja jelita była wywołana w sposób samoistny, czyli bez możliwości określenia jednoznacznie przyczyny takiego stanu.
Jakie są objawy perforacji jelita?
Kiedy możesz podejrzewać, że doszło do perforacji jelita? Symptomy takiego stanu pojawiają się od razu i są raczej charakterystyczne. Do objawów pęknięcia jelita zaliczyć można:
- bardzo silny ból brzucha;
- nudności i wymioty;
- gazy w otrzewnej;
- wzdęcia;
- krwawe biegunki;
- bezdech;
- bradykardia;
- odczuwalne powiększenie żołądka;
- gorączka.
Podejrzewasz perforację jelita? Nie zwlekaj i jak najszybciej skontaktuj się ze specjalistą, aby zapobiec groźnym powikłaniom.
Perforacji jelita – rokowania
Jeśli doszło do perforacji jelita, liczy się czas twojej reakcji. Najważniejsze będzie przy tym ustalenie konkretnej przyczyny i postawienie trafnej diagnozy przez lekarza. Co, jeśli będzie to perforacja jelita? Rokowania w takim przypadku są różne. Zanim specjalista będzie mógł się na ten temat wypowiedzieć, przeprowadzi z tobą wywiad, zbada twój brzuch i z pewnością zleci RTG jamy brzusznej albo tomografię komputerową brzucha. Pozwolą one na wskazanie, czy rzeczywiście doszło do pęknięcia jelita cienkiego i w którym miejscu nastąpiła perforacja.
Leczenie perforacji jelita
Im szybciej trafisz do lekarza, tym rokowania będą najprawdopodobniej lepsze. Może on zdecydować na szybką operację, by zahamować negatywne skutki perforacji i jednocześnie podejmie się wyrównania gospodarki wodno-elektrolitowej.
Zabieg operacyjny przy perforacji jelita polega na resekcji tej części ciała, wypłukaniu jamy otrzewnej, a czasem kończy się on wprowadzeniem stomii. Po operacji pacjent jest monitorowany przez specjalistę. Otrzymuje terapię antybiotykową, której celem jest zahamowanie zapalenia otrzewnej. Następnie pacjentowi wstrzykiwany jest kontrast, by sprawdzić, czy jelito jest szczelne i jak przebiega proces bliznowacenia.
Pamiętaj, że perforacja jelita to poważny, groźny dla twojego zdrowia i życia stan, wymagający natychmiastowej reakcji ze strony lekarza specjalisty. Nigdy nie lekceważ objawów i natychmiast wzywaj pomoc, jeśli zauważysz objawy wskazujące na pęknięcie jelita.
Zobacz też:
- Wrzody jelita grubego: przyczyny, objawy i metody leczenia
- Zapalenie otrzewnej – diagnostyka i rokowania. Sprawdź, czy silny ból brzucha to objaw, który może doprowadzić do sepsy!
- Uchyłek Meckela – wada jelita grubego, jego objawy i powikłania
- Zioła na uchyłki jelita grubego – jak leczyć zapalenie uchyłków?
- Jak wyleczyć wrzodziejące zapalenie jelita grubego?
- Hemoroidy a ból brzucha
- Objaw Jaworskiego – o czym świadczy jego dodatni wynik?
- Grzybica żołądka objawy