Pojawiła się ospa u dziecka, a wychodzenie na dwór było dla niego wcześniej oczywistością? Zastanawiasz się pewnie, czy można wypuścić swoją pociechę na zewnątrz przy takiej chorobie. W tym artykule wyjaśniamy, dlaczego to nie jest dobry pomysł.
Dzieci, które zachorowały na ospę wietrzną, powinny zostać w domu, aby nie zarażać innych. Z tego powodu nawet jeżeli czuje się dobrze, a pogoda sprzyja zabawom na świeżym powietrzu, trzeba to odłożyć na później. Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór to kwestia, która nie podlega dyskusji – należy mieć na uwadze zdrowie innych. W tym wypadku ryzyko zarażenia jest zbyt duże.
W skrócie:
- Dzieci z ospą wietrzną powinny zostać w domu przez 2 tygodnie, aby nie zarażać innych, nawet jeżeli czują się dobrze. ✔️
- Ospa wietrzna jest wywoływana przez herpeswirus VZV, który przenosi się drogą kropelkową i przez kontakt z wydzieliną z pęcherzyków. ✔️
- Pierwsze objawy ospy wietrznej pojawiają się około 14 dni po zakażeniu i mogą przypominać objawy grypy. ✔️
- Przebiegu ospy nie można przyśpieszyć. ✔️
- Dziecko z ospą zaczyna zarażać na około 2 dni przed pojawieniem się wysypki i jest nosicielem wirusa aż do czasu przyschnięcia pęcherzyków. ✔️
Wirus ospy – najważniejsze informacje
Ospę wietrzną wywołuje herpeswirus VZV, który odpowiedzialny jest również za powstawanie półpaśca. Skuteczną ochronę przed chorobą stanowi szczepienie na ospę (warto jednak pamiętać, że nie zadziała na inne wirusy, wywołujące na przykład małpią ospę). Przechorowanie ospy także daje odporność na całe życie, o ile nie dojdzie do uszkodzenia układu immunologicznego na przykład przez zarażenie wirusem HIV. Dlaczego chorzy na ospę wietrzną powinni być izolowani?
Zapamiętaj! ⚕️
Zakażenie następuje niezwykle szybko – wirus przenosi się drogą kropelkową, a także poprzez kontakt z wydzieliną (na przykład płynem z pęcherzyka). Dlatego ospa u dziecka a wychodzenie na dwór nie idą ze sobą w parze.
Ospa wietrzna – objawy
Ospa wietrzna to choroba, którą przechodzi większość dzieci poniżej 10. roku życia. Pierwsze objawy pojawiają się około 14 dni po tym, jak wirus zagnieździ się w organizmie. Dlatego warto wiedzieć, jak wyglądają symptomy – na początku bardzo przypominają grypę, ponieważ są to:
- wysoka gorączka;
- bóle mięśni i stawów;
- ból głowy;
- apatia, osłabienie i brak apetytu;
- wysypka.
Jak dzieci przechodzą ospę?
Ospa wietrzna to choroba, którą dzieci w wieku przedszkolnym przechodzą łagodnie – zobacz, jak wygląda ospa dzień po dniu. Zawsze trzeba skonsultować się z lekarzem, by dobrał najlepszą terapię. Musisz jednak pamiętać, że przebiegu ospy nie można w żaden sposób przyśpieszyć. Ospa jest chorobą zakaźną – chory zaczyna zarażać na około 2 dni przed pojawieniem się wysypki i jest jej nosicielem aż do czasu przyschnięcia pęcherzy.
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Gdy pojawi się ospa u dziecka, a wychodzenie na dwór to jeden z jego codziennych zwyczajów, należy niestety powstrzymać swoją pociechę. Objawy wykluczają bowiem aktywność na świeżym powietrzu. Należy się starać, by wirus ospy wietrznej nie rozprzestrzeniał się na innych.
O ile innych objawów można nie rozpoznać, o tyle pojawienie się wykwitów skórnych całkowicie eliminuje dziecko z zabawy z innymi i lepiej pozostać w domu. Jeżeli czuje się w miarę dobrze (tzn. nie jest osłabione albo obolałe), nie musi leżeć w łóżku – konieczność leżenia w każdym przypadku to jeden z mitów na temat ospy wietrznej.
Kiedy pierwsze wyjście na dwór po ospie?
Ospa jest chorobą wirusową, więc pierwsze wyjście na dwór można zaplanować, gdy dziecko przestanie zarażać. Odpowiedni moment następuje, gdy strupki przyschną i ustępuje świąd – ale zawsze warto skonsultować stan dziecka z lekarzem. Pierwszy spacer możliwy jest najwcześniej po 14 dniach od zachorowania. Trzeba zachować ostrożność, bo wystawianie krostek na światło słoneczne, może powodować blizny.
Jak szybko wyleczyć ospę wietrzną u dziecka?
Leczenie ospy wietrznej polega na łagodzeniu objawów. Nie da się zmienić przebiegu choroby. Na pewno warto skupić się na krostkach – dzieci nie mogą ich rozdrapywać.
Rodzice często starają się smarować pęcherzyki preparatami wysuszającymi. Bywa to przyczyną namnażania bakterii i nadkażenia ran, a to jedno z najczęściej występujących powikłań ospy. Lepiej przestrzegać zaleceń lekarza, często zmieniać pościel i wietrzyć mieszkanie. To również pomoże w leczeniu dziecka.
Czy podczas ospy można wychodzić z domu? Wiesz już, jak ostrożnie trzeba postępować przy ospie u dziecka, a wychodzenie na dwór tylko przyczyni się do rozprzestrzeniania wirusa na innych. Może też sprawić, że wystąpią powikłania i blizny. Najlepiej odczekać, aż zmiany zmienią się w strupki, kiedy zabawa na świeżym powietrzu będzie już bezpieczna.
Zobacz też:
- Ospa: jak długo w domu należy zatrzymać dziecko? Sprawdź!
- Ospa wietrzna u kobiet w ciąży. Jakie ryzyko niesie ze sobą ospa w ciąży dla ciężarnych oraz płodu?
- Ospa – początki, objawy, leczenie i profilaktyka. Jak rozpoznać ospę wietrzną?
- Szczepienie na ospę – jaką ma skuteczność? Czy szczepienie na ospę prawdziwą jest skuteczne przeciwko małpiej ospie?
- Ospa u niemowlaka – objawy, szczepienia, leczenie, profilaktyka. Małpia ospa, ospa prawdziwa i wietrzna – czy są groźne?
- Ospa u dorosłych – objawy zachorowania, leczenie, powikłania. Czym jest ospa wietrzna, a czym półpasiec?
- Ospa u dzieci. Przyczyny i przebieg choroby, objawy i leczenie ospy wietrznej u dzieci. Powikłania i profilaktyka
- Ospa dzień po dniu. Jak wygląda przebieg choroby?