Zabiegi

Co warto wiedzieć o chirurgicznym leczeniu otyłości? Sprawdź, jak przebiega operacja zmniejszenia żołądka

Co warto wiedzieć o chirurgicznym leczeniu otyłości? Sprawdź, jak przebiega operacja zmniejszenia żołądka

Skąd bierze się otyłość? Przyczyn jest wiele, a z niektórymi niestety nie jesteś w stanie sobie poradzić. Najczęściej pojawia się na skutek przekarmienia, złego stylu życia (w tym nawyków żywieniowych i małej aktywności fizycznej), wzmożonego stresu lub zaburzeń emocjonalnych i psychicznych. Często współistnieje z takimi chorobami jak cukrzyca typu 2. Nadwaga bywa również wynikiem czynników kulturowych i genetycznych – wówczas ciężej jest o utratę kilogramów.

Bypass żołądka może być zbawiennym wyjściem dla osób z niektórymi chorobami lub ludzi bezskutecznie zmagających się z otyłością. Pamiętaj jednak, że jest to ostateczne wyjście niosące ze sobą ogromne konsekwencje i nie jest alternatywą dla zwykłego odchudzania. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, kiedy konieczna jest taka operacja oraz jakie są jej konsekwencje.

Na czym polega operacja zmniejszenia żołądka?

operacja zmniejszenia żołądka chirurdzy operują

Operacja bariatryczna to chirurgiczne leczenie otyłości, dokonywana w znieczuleniu ogólnym. To ostateczne wyjście, które powinno być poprzedzone kompleksowym leczeniem zachowawczym – dietą i lekami. Dopiero po pozytywnych wynikach tego etapu można przejść do rozważania wykonania operacji. 

Operacyjne zmniejszenie żołądka to najbardziej skuteczna metoda leczenia skrajnej, zaawansowanej otyłości. Przed zdecydowaniem się na zabieg musisz odbyć rozmowę z lekarzem chirurgiem i psychologiem. Specjalista oceni twój poziom motywacji na wprowadzenie tych ogromnych zmian w twoje życie. Bypass żołądka jest nieodwracalny i wiąże się z dużymi restrykcjami w kwestii żywienia. Rozważając zabieg, musisz też pamiętać o tym, by bezwzględnie stosować się do wszelkich zaleceń lekarskich. 

Operacja poprzedzana jest konsultacją i diagnostyką. Istnieją różne rodzaje zabiegów bariatrycznych. Wybór będzie zależał od twojego przypadku oraz zaleceń lekarza. Może to być:

  • balon żołądkowy – wprowadzenie silikonowego balonu, wypełnionego solą fizjologiczną. Powoduje on znacznie mniejsze uczucie sytości;
  • bypass żołądka – wytworzenie z górnej części żołądka zbiornika połączonego z jelitem cienkim. W tym przypadku jedzenie trawione jest dopiero w końcowym odcinku jelita cienkiego;
  • opaska żołądkowa – rozdziela ona ten narząd na dwie części, z których tylko jedna jest używana. Zaletą opaski jest to, że można ją zdjąć w każdym momencie;
  • mankietowa resekcja żołądka – wycięcie znacznej części żołądka. Taka operacja zatrzymuje hormonu pobudzające łaknienie. Ta najbardziej drastyczna metoda powoduje, iż do końca życia można spożywać jedynie bardzo niewielkie, rozdrobnione posiłki.

Operacja bariatryczna – wskazania i zalecenia

operacja zmniejszenia żołądka waga i miarka

Jeżeli cierpisz na którąś z poniższych dolegliwości, prawdopodobnie kwalifikujesz się na operację bariatryczną:

  • otyłość III stopnia – przy wskaźniku BMI większym niż 40 kg/m2,
  • otyłość II stopnia – przy BMI powyżej 35 kg/m2. W tym wypadku tylko osoby z chorobami związanymi z nadwagą. Zaliczają się do nich: cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, choroba wieńcowa, ciężka choroba zwyrodnieniowa stawów lub zespół obturacyjnego bezdechu sennego. 

Bypass żołądka nie jest wskazany dla osób powyżej 65. roku życia. W Polsce nie stosuje się też tej metody u dzieci ani młodzieży. Nie powinieneś/powinnaś podchodzić do zabiegu, jeżeli:

  • odczuwasz zaburzenia psychiczne typu: schizofrenia, zaawansowana depresja, skłonności samobójcze, bulimia,
  • cierpisz na chorobę nowotworową, refluks przełyku, lub zapalenie przewodu pokarmowego,
  • masz zdiagnozowaną chorobę endykrynologiczną (zaburzenia działania nadnerczy i tarczycy),
  • nadużywasz alkoholu lub środków odurzających.

Zmniejszenie żołądka zawsze wiąże się ze ścisłymi zaleceniami dietetycznymi. Po takim zabiegu, przede wszystkim, będziesz musiał(a) znacznie zmniejszyć wielkości jednorazowych posiłków. Pamiętaj również o powolnym, dokładnym przeżuwaniu jedzenia. W ten sposób odciążysz żołądek i układ trawienny. Po operacji należy też zawsze przyjmować płyny i pokarm stały osobno. Unikaj ciężkich i źle tolerowanych pokarmów, które obciążą twój osłabiony żołądek. Zazwyczaj wskazana jest także suplementacja witamin i mikroelementów. Aby dobrać odpowiednie dla siebie suplementy, skontaktuj się ze swoim lekarzem.

Zmniejszenie żołądka – cena

Zastanawiasz się, ile kosztuje zmniejszenie żołądka? Operacja ta nie jest tania i powinna być traktowana jako ostateczność. Dla pacjentów dostępny jest zabieg bezpłatny po uzyskaniu skierowania od lekarza pierwszego kontaktu. Natomiast cena zmniejszenia żołądka bez skierowania to koszt rzędu kilkunastu lub nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. 

Szukając informacji na temat tego, ile kosztuje operacja bariatryczna w twoim przypadku, musisz uwzględnić też inne czynniki. Będziesz musiała(a) ponieść także koszt badań kwalifikacyjnych, które sięgają kilkuset złotych. Konieczne będą też wizyty u lekarza przed i po operacji zmniejszenia żoładka. Pojedyncza konsultacja może wynosić 100-300 zł. Należy doliczyć też cenę usług wyspecjalizowanego dietetyka. Jego pomoc będzie niezbędna przy układaniu planu żywieniowego po zabiegu. 

Zmniejszenie żołądka – efekty

operacja zmniejszenia żołądka chirurg przy operacji

Operacja bariatryczna powoduje duży, szybką i długookresową utratę wagi. To natomiast skutkuje tym, że pacjent cieszy się lepszą jakością życia, ustąpieniem lub złagodzeniem objawów chorób, poprawioną kondycją i stanem psychicznym. 

Efekty zmniejszenia żołądka to:

  • znaczne ograniczenie apetytu,
  • spowodowanie uczucia sytości już po bardzo niewielkim posiłku,
  • zmniejszenie ilości spożywanego pokarmu,
  • błyskawiczny spadek masy ciała,
  • większa sprawność ruchowa i forma,
  • znacznie mniejsze uciążliwe dolegliwości związane z nadmierną masą ciała.

Pamiętaj, że operacja wiąże się też czasami z pewnymi powikłaniami. Decyzja poddania się zabiegowi nigdy nie powinna być podejmowana pochopnie. Należy ją poważnie przedyskutować z lekarzem bariatrą.


Zobacz też:
Archiwum: marzec 2024