Niedobory

Niedobór chromu – czy jest niebezpieczny? Sprawdź, za co odpowiada ten pierwiastek!

Niedobór chromu – czy jest niebezpieczny? Sprawdź, za co odpowiada ten pierwiastek!

Chrom to pierwiastek, który został odkryty pod koniec XVIII wieku. Nazwa pochodzi od jego unikalnych właściwości fizycznych – podczas utleniania tworzy różnokolorowe związki (z gr. chroma – kolor). Ta właściwość sprawia, że jest to popularny związek stosowany w różnych branżach przemysłu. Czy jednak masz świadomość, że niedobór chromu w organizmie może zaszkodzić twojemu zdrowiu? Utleniona postać nie wspiera zdrowia, dlatego produkty spożywcze i suplementy diety zawierają jego inną formę. Jaką? Dowiedz się tego już teraz i sprawdź, dlaczego z suplementacją nie należy przesadzać!

Właściwości chromu

Ta substancja należy do tzw. pierwiastków śladowych. Oznacza to, że wystarczy tylko znikoma ilość chromu, aby odczuć jego pozytywne działanie. Chrom w organizmie przyczynia się przede wszystkim do regulacji gospodarki cukrowej. Niedobór chromu może zaś powodować poważne zaburzenia tolerancji glukozy i poziomu cukru we krwi oraz wrażliwości na insulinę. Jego odpowiedni poziom ma duże znaczenie dla zdrowia, a także dla odchudzania. Unikalne właściwości tego pierwiastka sprawiają, że stał się popularnym suplementem do wspomagania redukcji masy ciała.

Poziom chromu a hormony

Ta substancja ma też pozytywny wpływ przy zespole policystycznych jajników (PCOS), ponieważ nie przekłada się na poziom hormonów, a jednocześnie poprawia metabolizm. Może więc przyczynić się do ustabilizowania owulacji i nie powodować jakichkolwiek skutków ubocznych.

Rola chromu przy wysiłku fizycznym

Chrom korzystnie wpływa też na poziom dobrego i złego cholesterolu we krwi. Co więcej, wspomaga magazynowanie glikogenu. Ten istotny materiał energetyczny jest wykorzystywany przez mięśnie podczas intensywnego wysiłku. Niedobór chromu może więc okazać się szczególnie niebezpieczny dla profesjonalnych sportowców. Bez chromu (czyli także glikogenu) organizm nie ma wystarczającej ilości energii do intensywnego treningu.

Dzienne zapotrzebowanie na chrom

Optymalna ilość spożywanego chromu może być różna dla każdego człowieka. Zależy przede wszystkim od:

  • wieku;
  • płci;
  • indywidualnych potrzeb i stanu zdrowia. 

Przyjmuje się, że dorosłe kobiety potrzebują około 21-25 µg, a mężczyźni – 25-35 µg. Większe zapotrzebowanie na ten pierwiastek może pojawić się podczas laktacji i wraz z zaburzeniami gospodarki cukrowej.

Jak sprawdzić, czy nie ma niedoborów chromu?

Odpowiednio zbilansowana dieta powinna zapobiegać niedoborom chromu. Jednak dieta lub różne problemy zdrowotne mogą powodować jego braki. Wówczas potrzebna jest suplementacja lub zmiana nawyków żywieniowych.

Jak sprawdzić poziom chromu? Najprostszym i najpewniejszym sposobem jest oddanie próbki krwi do badania laboratoryjnego. Nie wymaga to żadnego specjalnego przygotowania. Surowica testowana jest pod kątem zawartości wielu różnych składników. Już po kilku dniach otrzymasz czytelne wyniki obrazujące twój stan zdrowia i ewentualne braki.

Niedobór chromu – objawy

Nie potrzebujesz dużych ilości tego pierwiastka i na co dzień powinieneś sobie dostarczać wystarczająco chromu. Jednak warto pamiętać, że dieta obfita w produkty wysokoprzetworzone zawiera tylko śladowe ilości tego pierwiastka. Jak rozpoznać, że cierpisz na niedobór chromu? Obserwuj swój organizm, aby szybko wyłapać typowe sygnały tego stanu. Jak rozpoznać brak chromu? Objawy obejmują:

  • większą męczliwość;
  • pojawianie się uczucia niepokoju;
  • drażliwość;
  • bóle głowy;
  • przewlekłe zmęczenie;
  • pojawianie się ochoty na słodycze;
  • zaburzenie poziomu glukozy we krwi – upośledzoną tolerancję na cukier i wrażliwość na insulinę.

Poważniejsze objawy niedoboru chromu

Początkowe objawy są stosunkowo niegroźne. Jeżeli jednak ten stan utrzymuje się przez długi czas, może skutkować nawet cukrzycą typu 1. Tolerancja glukozy całkowicie się zaburza, a wraz z nią – zmienia się masa ciała. Właśnie dlatego nie wolno bagatelizować roli tego pierwiastka. Jak go dostarczać swojemu organizmowi?

Jak uzupełniać niedobór chromu w organizmie?

Najważniejsze jest, by zadbać o odpowiednią dietę. Nigdy nie sięgaj po suplementy z chromem bez uzgodnienia tego z lekarzem. Musisz bowiem wiedzieć, że nadmiar tego pierwiastka również jest szkodliwy. Zrównoważona dieta nie powinna grozić ani nadmiarem, ani niedoborem chromu. Powinny się w niej znaleźć:

  • pełnoziarniste produkty zbożowe;
  • drożdże;
  • jaja kurze;
  • mięso.

Czym grozi nadmiar chromu w diecie?

Choć niedobór chromu w organizmie jest zdecydowanie niepożądaną sytuacją, to jego nadmiar także jest groźny. Jeśli chcesz uniknąć przykrych skutków i problemów zdrowotnych, potrzebna jest równowaga w jego stężeniu. Skutki przedawkowania tego pierwiastka obejmują takie konsekwencje jak:

  • uszkodzenie DNA;
  • zaburzenie prawidłowego funkcjonowania trzustki;
  • problemy z wytwarzaniem insuliny;
  • gorsza przyswajalność niektórych pierwiastków (chociażby cynku i żelaza).

Nadmiar chromu jest jednak dość rzadko spotykanym zjawiskiem. Grozi głównie osobom, które stosują nierozsądną suplementację.

Chrom, jako pierwiastek śladowy, jest absolutnie niezbędny do zachowania prawidłowego funkcjonowania organizmu. Niedobór chromu przekłada się na zaburzony metabolizm i proces przemiany składników odżywczych dostarczanych ciału wraz z dietą. Na szczęście zrównoważony jadłospis dostarcza wystarczającej ilości tego pierwiastka. Pamiętaj jednak, że jego nadmiar może być równie niebezpieczny jak jego brak. Nie sięgaj po suplementy diety z chromem bez konsultacji z lekarzem i zachowaj rozsądek!


Zobacz też:
Archiwum: grudzień 2023