Choroby oczu

Jaskra – niebezpieczna i podstępna choroba oczu!

Jaskra – niebezpieczna i podstępna choroba oczu!

Całkowita utrata wzroku to najgorsza z możliwych konsekwencji pojawienia się jaskry u pacjenta. Gdy rozwija się powoli, nie dając żadnych symptomów, prowadzi do stopniowego uszkodzenia wzroku. Jeśli zostanie wcześnie wykryta, możliwe jest podjęcie skutecznego leczenia, które uchroni cię przed pogorszeniem lub utratą wzroku. Zaskakujący jest fakt, że to właśnie jaskra jest drugą najczęstszą przyczyną na świecie, jeśli chodzi o całkowitą utratę wzroku. Nie lekceważ żadnych objawów, które mogą świadczyć o tym, że coś złego dzieje się z twoim wzrokiem. Dobrą metodą na uniknięcie problemów, są regularne wizyty u okulisty i wykonywanie podstawowych badań. 

Co to jest jaskra?

Co to jest jaskra i na czym polega ta choroba? W ogólnym ujęciu jaskra to po prostu choroba oczu. Polega na stopniowym pogarszaniu zmysłu wzroku. Jeśli nie podjęte zostanie odpowiednie leczenie, wzrok stopniowo będzie zanikał i powstaną nieodwracalne zmiany. Bardzo niepokojący jest fakt, że tak naprawdę nie do końca są znane przyczyny jaskry, co z kolei przekłada się na to, że trudno jest mówić o skutecznych sposobach zapobiegania. 

Groźne choroby oczu – jaskra i zaćma

Zaćma i właśnie jaskra to dwie choroby stanowiące najczęstsze przyczyny utraty wzroku na całym świecie. Właśnie z tego względu ważne jest, aby mówić o zagrożeniu i o objawach, które mogą wskazywać na te groźne choroby. Utrata wzroku to z pewnością coś, czego każdy z nas wolałby uniknąć. Osoby niewidome muszą na nowo przystosować się do nowej rzeczywistości, co jest niewyobrażalnie trudne. Oprócz ograniczeń w życiu codziennym muszą borykać się z pogorszeniem samopoczucia psychicznego. Nie każdy będzie w stanie pogodzić się z utratą wzroku i zaakceptować chorobę. Pacjenci dotknięci tym schorzeniem, zdecydowanie potrzebują wsparcia rodziny, a czasami także i konsultacji u psychologa. 

Rodzaje jaskry

Wyróżnia się kilka rodzajów jaskry. Główny podział obejmuje jaskrę wrodzoną i wtórną. Czym charakteryzują się poszczególne odmiany? Warto chwilę się nad tym zastanowić:

  • jaskra wrodzona jest odmianą, która występuje bardzo rzadko i istnieje duże prawdopodobieństwo, że jest dziedziczna. Ta odmiana rozwija się już u malutkich dzieci i prowadzi do całkowitej utraty wzroku. Jednym z objawów jest bardzo wysokie ciśnienie w gałce ocznej, a także powiększenie gałek ocznych;
  • jaskra wtórna powstaje w wyniku urazów, nowotworu, stanu zapalnego lub stosowania niektórych leków. To, czy uda się podjąć skuteczne leczenie, zależy w dużej mierze od choroby, która wpłynęła na powstanie jaskry. 

Nie da się ukryć, że każda choroba dotycząca zmysłu wzroku jest trudna, a utrata wzroku to najgorsza konsekwencja, jaka może przytrafić się pacjentowi. Nawet jeśli dbasz o swoje zdrowie, pewnych chorób nie jesteś w stanie uniknąć. Jednak nie można zapominać o prowadzeniu zdrowego stylu życia, profilaktyce i wykonywaniu regularnych badań. Tylko w ten sposób w wielu przypadkach możliwe jest wczesne wykrycie groźnych chorób i podjęcie leczenia, które przyniesie pozytywne skutki i pacjent wróci do zdrowia i sprawnego funkcjonowania na co dzień. 

Jaskra – przyczyny

Tak jak w przypadku innych chorób oczu, tak przy jaskrze, zarówno lekarze, jak i pacjenci chcą poznać przyczyny pojawienia się tej choroby. Czy istnieją jakieś grupy ryzyka w przypadku tej choroby? Jakie są przyczyny jaskry? Na co warto zwrócić szczególną uwagę? Za chwilę odpowiemy szczegółowo na te pytania!

Jeszcze do niedawna uznawano, że główną przyczyną pojawienia się jaskry jest zbyt wysokie ciśnienie w gałce ocznej. Jednak dziś wiadomo, że na ten stan wpływa także wiele innych czynników i nie da się jednoznacznie wskazać przyczyny pojawienia się jaskry u danego pacjenta. W grupie ryzyka znajdują się przede wszystkim osoby:

  • chore na cukrzycę;
  • chore na miażdżycę;
  • z nadciśnieniem tętniczym;
  • osoby narażone na przewlekły stres;
  • osoby, które często borykają się z migrenami;
  • osoby, które cierpią na krótkowzroczność;
  • osoby, u których w rodzinie występowały już przypadki jaskry. 

Niestety choroba oczu jest częsta, a ryzyko zachorowania na nią jest duże. Nie ma znaczenia wiek czy płeć, choć faktycznie ryzyko to zwiększa się wraz z wiekiem. Na jaskrę szczególnie narażone są osoby, które ukończyły 35. lat. Nie da się wskazać jednej przyczyny jaskry. Właśnie dlatego bardzo ważne jest regularne badanie wzroku i konsultowanie z okulistą wszystkich wątpliwości i niepokojących objawów. 

Jaskra – początkowe objawy i rokowania

Czynnikiem, który często wzbudza nasz niepokój i jest sygnałem do tego, aby udać się do lekarza i skontrolować stan zdrowia są nagle pojawiające się objawy, których nie było do tej pory.  Charakterystyczną cechą jaskry jest zwiększone ciśnienie w oku. Często początkowa faza w przebiegu tej choroby nie daje żadnych objawów, gdy już się pojawią, polegają głównie na zmniejszaniu się pola widzenia aż do całkowitej utraty wzroku. Niestety w przypadku jaskry, bardzo często objawy pojawiają się dopiero wtedy, gdy jest już za późno na podjęcie skutecznego leczenia. Z tego względu czymś, co może cię uchronić przed zbyt późnym wykryciem choroby, są regularne konsultacje u lekarza, który przeprowadzi obszerny wywiad i wykona niezbędne badania. Nie lekceważ żadnych sygnałów, które wysyła twój organizm. 

Jakie mogą być objawy jaskry u dorosłych? 

Na jakie sygnały warto zwrócić szczególną uwagę i udać się od razu do lekarza? Do głównych objawów, które mogą świadczyć o tym, że chorujesz na jaskrę, jest: 

  • pojawianie się tak zwanej aureoli wokół źródła światła;
  • zaczerwienienie oczu;
  • rozmycie tęczówki oka;
  • pogorszenie widzenia;
  • łzawienie oczu;
  • światłowstręt;
  • widzenie tak zwanych mroczków przed oczami;
  • bóle oka;
  • bóle głowy;
  • zwężenie pola widzenia;
  • trudności z tym, żeby wzrok przystosował się do ciemności;
  • nudności czy wymioty przy ostrych atakach jaskry. 

Te ostatnie dolegliwości rzadko są kojarzone z chorobami oczu, ale nie wolno ich lekceważyć. Warto wspomnieć o tym, że w zaawansowanym stadium choroby, pacjent widzi świat jak przez dziurkę od klucza, bo tak bardzo zawęża się pole widzenia.

Objawy jaskry nie są na początku bardzo charakterystyczne, dlatego trudno samemu od razu przypisać je właśnie do tej choroby. Z tego względu nie można diagnozować żadnych dolegliwości na własną rękę.  Jeśli zauważyłeś u siebie, któryś z wymienionych wyżej objawów, nie ma na co czekać, koniecznie od razu skonsultuj się z lekarzem. Być może objawy te nie świadczą o tym, że chorujesz na jaskrę, ale dowiesz się tego tylko po szczegółowych badaniach i konsultacji z okulistą. 

Czy istnieje lek na jaskrę?

Nie ulega wątpliwości, że jaskra to bardzo podstępna i trudna dla pacjenta choroba. Możliwość całkowitej utraty wzroku to najgorszy scenariusz, jaki może się przytrafić. Aby temu zapobiec, ważna jest wczesna diagnoza choroby i podjęcie odpowiedniego leczenia. Czy jedynym ratunkiem jest operacja jaskry? A może istnieje lek na jaskrę? Za chwilę odpowiemy właśnie na te pytania. 

Co robić jeśli wykryjesz u siebie objawy jaskry?

Pierwszym krokiem, jaki powinieneś wykonać, gdy borykasz się z wymienionymi we wcześniejszej części artykułu objawami, jest wizyta u lekarza pierwszego kontaktu, który skieruje cię do okulisty. To właśnie ten specjalista będzie odpowiedzialny za dalszą diagnozę. Przeprowadzi z tobą szczegółowy wywiad, a następnie wykona niezbędne badania. 

Jakie badania potwierdzą lub wykluczą jaskrę? 

Pakiet jest bardzo szeroki, wykonuje się między innymi:

  • testy ostrości wzroku z daleka i z bliska;
  • badanie dna oka;
  • badanie kąta przesączania;
  • badanie pola widzenia;
  • badanie ciśnienia w oku czy badanie obrazowe. 

Jednak o tym, jakie dokładnie badania należy wykonać, decyduje lekarz prowadzący. 

Metody leczenia jaskry

Jeśli chodzi o podjęcie konkretnego leczenia, wszystko zależy od tego, na jakim poziomie zaawansowania jest choroba, oraz jaki jest to typ jaskry. Istnieje kilka sposobów leczenia jaskry. Jednym z nich jest stosowanie specjalnych kropli, zaleconych przez lekarza prowadzącego. Ich zadaniem jest obniżenie ciśnienia w oku. Trzeba jednak pamiętać, że to dosyć silne leki i mogą powodować zaczerwienienie i podrażnienie oczu, czy chwilowe pogorszenie widzenia. Kolejną możliwością leczenia jaskry są zabiegi chirurgiczne. Jednak jest to już ostatnia deska ratunku dla chorego. Nie każdy rodzaj jaskry jest możliwy do wyleczenia. W wielu przypadkach możliwe jest jedynie zahamowanie postępowania choroby tak, aby pacjent mógł przynajmniej w pewnym stopniu zachować wzrok. 

Jaskra jest podstępną chorobą, która nieodwracalnie uszkadza wzrok. Tylko, gdy zostanie wcześnie wykryta, możliwa jest poprawa widzenia, dzięki wdrożeniu odpowiedniego leczenia. Dzieje się tak w niewielkiej ilości przypadków, ponieważ choroba ta we wczesnym stadium nie daje żadnych objawów, co znacząco utrudnia jej wykrycie. Każda choroba oczu, która prowadzi do częściowej lub całkowitej utraty wzroku, jest trudnym przeżyciem dla pacjenta. Nie można sobie wyobrazić, co czuje człowiek, który nagle zaczyna tracić wzrok, aż w końcu przestaje widzieć cokolwiek i musi nauczyć się żyć na nowo. Nie da się tego opisać i zrozumieć komuś, kto nie doświadczył tego na własnej skórze. 

W przypadku jaskry, jak i innych chorób, które dotykają ludzi, ważna jest szybka diagnoza i podjęcie leczenia. Jednak trzeba pamiętać, że przy takich schorzeniach pacjent bardzo często potrzebuje dużego wsparcia rodziny i bliskich mu osób. Wsparcie i próba zrozumienia tego, jak może się czuć chory, który traci wzrok, to klucz do tego, aby taka osoba się nie załamała i nie zamknęła w swoim świecie. W wielu przypadkach konieczna jest także konsultacja i wsparcie ze strony psychologa.


Zobacz też:
Archiwum: kwiecień 2024