Lek Gripex to preparat łagodzący objawy przeziębia i grypy. Jest dostępny bez recepty i występuje w postaci tabletek powlekanych. Może być zażywany od 6. roku życia. Niezalecane jest stosowanie go przez kobiety w ciąży oraz karmiące piersią.
Gripex – co to jest?
Lek Gripex to wieloskładnikowy preparat o działaniu łagodzącym różnorodne objawy przeziębia oraz grypy. Należy stosować go krótkotrwale, aż do ustąpienia dolegliwości.
Może być stosowany u dorosłych i dzieci powyżej 6 roku życia.
Lek Gripex jest dostępny bez recepty. W występuje w formie tabletek powlekanych, pakowanych po 10, 12 lub 14 sztuk.
Gripex zawiera trzy substancje czynne:
- paracetamol,
- pseudoefedrynę,
- dekstrometrofan.
W połączeniu wykazują działanie przeciwzapalne, przeciwgorączkowe, przeciwbólowe oraz przeciwkaszlowe. Dodatkowo wpływają na zmniejszenie obrzęku błony śluzowej nosa i przekrwienia śluzówki. Skutkiem czego, zażycie leku Gripex powoduje udrożnienie przewodów nosowych oraz zminimalizowania wydzieliny z nosa.
Gripex – zastosowanie
Lek Gripex jest stosowany w objawowym leczeniu infekcji wirusowych, takich jak przeziębienie i grypa. Łagodzi objawy stanów grypopodobnych. Wpływa na dolegliwości zatokowe, a także ból mięśni i gardła, katar, kaszel, gorączkę, ból głowy oraz bóle kostno-stawowe.
Gripex – dawkowanie i droga podania
Lek Gripex należy stosować do ustąpienia objawów przeziębienia lub grypy. Standardowa dawka u osób dorosłych i dzieci powyżej 12 roku życia to 1 lub 2 tabletki zażywane 3, lub 4 razy na dobę, w zależności od potrzeb. Nie należy przekraczać maksymalnej dawki 8 tabletek.
Dzieci od 6 do 12 roku życia mogą zażywać lek Gripex 3 lub 4 razy dziennie. Pojedyncza dawka to 1 tabletka.
Gripex – przeciwwskazania do stosowania
Kluczowym przeciwskazaniem do stosowania leku Gripex jest nadwrażliwość na substancje czynne i pomocnicze. Dodatkowo nie należy zażywać preparatu, jeśli:
- jednocześnie przyjmuje się inne środki zawierające paracetamol,
- jednocześnie, bądź w poprzedzających 14 dniach zażywa się inhibitory MAO,
- cierpi się na astmę oskrzelową,
- choruje się na niewydolność nerek lub wątroby,
- cierpi się na chorobe alkoholową,
- ma się nadciśnienie tętnicze.
Lek Gripex jest niedozwolony w ciąży oraz w czasie karmienia piersią. Niezalecane jest podawanie go dzieciom do 6. roku życia.
Gripex – możliwe działania niepożądane
Zażywanie leku Gripex może wiązać się z wystąpieniem działań niepożądanych. Najczęściej spotykanymi skutkami ubocznymi są problemy żołądkowo-jelitowe, takie jak nudności, biegunka oraz wymioty. Czasem mogą pojawić się także zawroty głowy oraz zmęczenie.
U niewielkiej ilości pacjentów występują również reakcje alergiczne, takie jak wysypka i zaczerwienienie.
W przypadku zaobserwowania objawów takich jak:
- napady astmy,
- omamy,
- przyspieszenie akcji serca,
- kolka nerkowa.
należy niezwłocznie przerwać zażywanie leku Gripex oraz udać się do lekarza.
Zobacz też:
- Sudafed – zastosowanie, dawkowanie, przeciwwskazania i działania niepożądane
- Nurofen – jakie ma zastosowanie? Kto nie może go stosować? Sprawdź!
- Fervex – dawkowanie, warianty, przeciwwskazania
- Tabcin – lek na przeziębienie i grypę
- Rutinoscorbin – działanie, dawkowanie, skutki uboczne. Jak zażywać Rutinoscorbin? Czy jest bezpieczny w ciąży? Podawanie leku Rutinoscorbin dzieciom
- Solpadeine – zastosowanie, dawkowanie, działania niepożądane. Ile razy dziennie można zażywać Solpadeine? Czy jest bezpieczna dla kobiet w ciąży?
- Acodin – zastosowanie, dawkowanie, działania niepożądane. Kto może zażywać Acodin? Czy jest bezpieczny dla kobiet w ciąży?
- Sinecod – zastosowanie, dawkowanie, przeciwwskazania