Choroby układu oddechowego

Jakie są najczęstsze choroby płuc i jakie objawy na nie wskazują?

Jakie są najczęstsze choroby płuc i jakie objawy na nie wskazują?

Kaszel, duszności, ciągła chrypka i uczucie guli w gardle. To tylko jedne z możliwych objawów chorób płuc. Część z nich to infekcje, które po wyleczeniu przestają dawać objawy, a inne są chorobami przewlekłymi wymagającymi długotrwałego leczenia. Przedstawiamy ci popularne rodzaje chorób płuc.

Problemy z płucami a budowa układu oddechowego człowieka

Jedną z najbardziej fizjologicznych funkcji organizmu człowieka jest oddychanie. Za prawidłowe natlenienie twojego ciała – wszystkich tkanek i organów odpowiada układ oddechowy. Niemal połowa wszystkich procesów, jakie zachodzą w komórkach, nie może być realizowana bez udziału tlenu. Wspomniany układ stale musi zaopatrywać organizm w tlen.

Wyróżnić można górne i dolne drogi oddechowe człowieka. Układ oddechowy w istocie odpowiada za pobieranie i transportowanie gazów oddechowych, tj. tlenu i dwutlenku węgla, ale też za wymianę gazową.

W obrębie górnych dróg oddechowych znajduje się jama nosowa i gardło. Natomiast dolne drogi to krtań, tchawica i oskrzela. Płuca są narządem wymiany gazowej i to one mogą być objęte różnego rodzaju schorzeniami. Jakie są choroby płuc i z występowaniem jakich objawów są one związane?

Choroby płuc i oskrzeli – rodzaje

W wyniku rozwoju infekcji dróg oddechowych pojawić się może kaszel, katar, duszności, ale również infekcje wirusowe i bakteryjne oskrzeli i płuc. Choroby płuc stanowią różnorodną grupę, w której wyróżnia się jednostki chorobowe o podłożu zapalnym. Mogą być one wywołane również czynnikami środowiskowymi albo nowotworowymi, a niektóre mają podłoże genetyczne. Lekarze spotykają się czasami z rzadkimi schorzeniami płuc o nieznanych przyczynach powstania, do których zaliczana jest sarkoidoza.

Jakie są choroby płuc?

Najczęstsze choroby płuc obejmują:

  • zapalenie płuc – środowiskowe nabyte, atypowe, aspiracyjne i martwicze;
  • POCHP – Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc;
  • pylicę płuc;
  • gruźlicę płuc;
  • nowotwory płuc.

Obok nich wymienia się rzadkie choroby płuc. Rodzaje takich schorzeń są różne, a grupuje się je na kilka kategorii w zależności od przyczyn ich występowania. Rzadziej pacjenci z problemami płuc cierpią na takie choroby, jak:

  • mukowiscydoza, inaczej zwłóknienie torbielowate płuc;
  • proteinoza pęcherzyków płucnych;
  • idiopatyczne eozynofilowe zapalenie płuc – przewlekłe lub ostre.

Choroby płuc – objawy

Choroby płuc mogą mieć różne objawy i przyczyny. Jednak najczęściej pacjenci cierpiący na problemy z płucami zgłaszają lekarzom takie symptomy, jak:

  • kaszel;
  • duszności;
  • świszczący oddech;
  • odkrztuszanie wydzieliny;
  • szybka męczliwość;
  • bóle zlokalizowane w klatce piersiowej.

Jeśli często narzekasz na kaszel, a drobny wysiłek powoduje u ciebie duszności, możesz przypuszczać, że występują u ciebie pewne choroby płuc. Potwierdzić to może jedynie lekarz na podstawie specjalistycznych badań. Nie zwlekaj zatem z wizyta u specjalisty, jeśli tylko zauważysz takie niepokojące objawy. 

POCHP – objawy

POCHP może powodować nie tylko kaszel czy duszności, ale również nadciśnienie płucne, co powoduje, że rośnie ciśnienie krwi w naczyniach odpowiadających za dostarczanie tlenu i wartości odżywczych do tkanki płucnej. U pacjentów chorujących na POCHP stwierdzane jest tzw. serce płucne, inaczej przerost mięśniówki serca. Takie przewlekłe schorzenie płuc może prowadzić do wystąpienia niewydolności oddechowej i sercowej.

Mukowiscydoza – charakterystyczny objaw

U pacjentów chorujących na mukowiscydozę typowe jest występowanie symptomów w postaci gęstego śluzu w płucach, które powodują niesprawne działanie wielu narządów.

Nowotwory płuc – główne objawy

Pacjenci onkologiczni, cierpiący na różnego rodzaje nowotwory płuc, w zaawansowanym stadium rozwoju raka mogą mieć takie objawy, jak:

  • poważne problemy z oddychaniem;
  • bóle w klatce piersiowej;
  • krwioplucie.

Męczy ich najmniejszy wysiłek, który odczuwają nawet przy zwyczajnych czynnościach życia codziennego.

Sarkoidoza – częste schorzenie płuc u młodych ludzi

Niecodzienną chorobą płuc jest sarkoidoza. Lekarze nie są w stanie określić, skąd ona wynika. Sarkoidoza najczęściej jest diagnozowana u ludzi młodych, w wieku od 20. do 40. roku życia. Może atakować różne narządy, ale najczęściej są to płuca. Objawia się powstawaniem niewielkich, zapalnych guzków, nazywanych ziarniniakami. W miarę postępu choroby jest ich coraz więcej na płucach, przez co obniżają wydolność tej części ciała. Takie schorzenie płuc może mieć różny przebieg, dlatego i objawy zgłaszane przez pacjentów różnią się od siebie. Pojawić się może zamostkowy ból w okolicach klatki piersiowej, suchy kaszel, duszności czy świsty podczas oddychania, ale też schorzenie może przebiegać w sposób bezobjawowy.

Przyczyny chorób płuc i oskrzeli

Przyczyn przewlekłych schorzeń płuc i oskrzeli jest naprawdę wiele. Na niektóre z nich nie masz wpływu, na inne i owszem. Co robić, by zmniejszyć ryzyko zachorowania na choroby płuc? Absolutnie nie pal lub rzuć palenie papierosów oraz unikaj ekspozycji na dym. Palenie jest jedną z głównych przyczyn występowania schorzeń płucnych, w tym groźnych dla życia człowieka nowotworów tego narządu. Nikotyna i substancje smoliste, zawarte w papierosach, przyczyniają się zarówno do rozwoju raka płuc, jak i obturacyjnej choroby płuc.

Zniweluj ekspozycję na zanieczyszczenia powietrza, zwłaszcza w swoim domu. One również przyczyniają się do występowania przewlekłych chorób płuc. Możesz to zrobić dzięki domowym oczyszczaczom.

Leczenie chorób płuc

W zależności od tego, jakie jest podłoże powstania choroby płuc, inne są metody leczenia schorzeń płuc tego rodzaju. Jeśli chodzi o infekcje bakteryjne, np. zapalenie, to jego leczenie wymaga zastosowania antybiotyków. Astmę i POCHP leczy się z reguły wziewnymi glikokortykosteroidami.

Łatwiej jest wyleczyć choroby płuc i oskrzeli, jeśli zostaną one zdiagnozowane na wczesnym etapie ich powstania. Problem w tym, że np. nowotwory przez długie lata mogą nie dawać żadnych objawów. Dlatego tak ważne są badania profilaktyczne, które powinieneś wykonywać regularnie. Chodzi tu przede wszystkim o badania rentgenowskie – RTG płuc, ale i o spirometrię, mierzącą pojemność płuc. Jeśli odczuwasz długotrwałe duszności i kaszel, chudniesz z niewyjaśnionego powodu i jesteś wciąż zmęczony, idź do lekarza. Niewykluczone, że to właśnie płuca są powodem twojego stanu.

Płuca są jednym z najważniejszych organów w ciele człowieka. Bez nich nie byłoby mowy o oddychaniu i natlenianiu wszystkich komórek organizmu. Kaszel i duszności to objawy, które mogą wskazywać na różnego rodzaju choroby płuc. Warto je jak najwcześniej zdiagnozować, by móc je skutecznie leczyć.


Zobacz też:
Archiwum: luty 2024