Różnego rodzaju choroby alergiczne dotykają aż 40% Polaków. Szczególnie trudnym okresem jest sezon wiosenny i letni. Wówczas rośliny zaczynają kwitnąć, a powietrze jest gęste od alergenów. Jeśli cierpisz na uczulenie, może doskwierać ci nieżyt nosa, ale też uciążliwe zaczerwienienie oczu. Z takimi objawami wiąże się właśnie alergiczne zapalenie spojówek. Jak sobie z tym radzić?
Pieczenie oczu – alergia czy inny powód?
Być może nie raz zdarzyło ci się, że swędziały cię oczy, utrudniając widzenie i normalne funkcjonowanie. Wiele osób sięga wówczas po najgorszy możliwy sposób – zaczyna je trzeć, co jedynie pogłębia ten problem. Czy piekące i zaczerwienione oczy zawsze oznaczają alergiczne zapalenie spojówek?
Okazuje się, że przyczyny pieczenia oczu mogą być różne. Jako najczęstsze wyróżnia się:
- brak odpowiedniej ilości snu – szczególnie jeśli w poprzedni dzień dużo czasu spędziło się przed komputerem. Ekspozycja na nienaturalne światło działa bardzo niekorzystnie dla oczu;
- zapalenie powiek o podłożu bakteryjnym – w takim przypadku możesz zauważyć łuszczenie się skóry w okolicy powiek;
- suche oczy – jest to stan, w którym kanały łzowe nie wytwarzają odpowiedniej ilości łez. Możesz przy tym odczuwać stan ciężkich powiek lub widzieć rozmazany obraz;
- poparzenie słoneczne – jeśli dużo czasu spędzasz na zewnątrz, w jasnym słońcu, może to doprowadzić do poparzenia oczu. Tę dolegliwość rozpoznasz po zwiększonej wrażliwości na światło, kłuciu powiek i nadmiernym łzawieniu;
- alergiczne zapalenie spojówek – popularnymi alergenami są kurz, pył, sierść lub jedzenie. O tej dolegliwości dowiesz się więcej poniżej.
Czerwone oczy u dziecka – alergia?
Alergia oczu dość często może spotykać dzieci. Około 10–50% chorych z całego świata to właśnie osoby młode, poniżej 20. roku życia. Nie oznacza to, że czerwone oczy u dziecka to zawsze alergia. Warto jednak udać się do lekarza na badania diagnostyczne. W przypadku stwierdzenia alergii lub atopowego zapalenia spojówek, należy jak najszybciej wdrożyć odpowiednie leczenie. W ten sposób zapobiegniesz poważnym konsekwencjom i potencjalnym powikłaniom.
Alergiczne zapalenie spojówek
Alergiczne zapalenie spojówek to choroba, której skutkiem jest stan zapalny. Jeśli cierpisz na uczulenie, objawy pojawiają się i stopniowo się nasilają po ekspozycji na konkretny alergen. Istnieją różne rodzaje alergii dotyczącej oczu. Należą do nich:
- całoroczna alergia pod oczami;
- kontaktowe zapalenie spojówek;
- wiosenne zapalenie spojówek;
- sezonowe zapalenie oczu;
- atopowe zapalenie spojówek.
Alergia na oczach niezależna od sezonu
Ostre alergiczne zapalenie spojówek pojawia się nagle, po kontakcie z danym alergenem. Nie jest to przeważnie uczulenie związane z porą roku, lecz z innym bodźcem uczulającym. Objawy mają zwykle silny i dokuczliwy charakter, lecz przeważnie same ustępują po 24–48 godzinach. Najważniejsze jest, by wyeliminować alergen.
Całoroczne alergiczne zapalenie spojówek ma postać łagodniejszą niż zapalenie ostre. Objawy uczulenia nie są aż tak nasilone, lecz mogą być bardziej rozciągnięte w czasie. Wzmagają się przy kontakcie z alergenami lub podczas przeciążaniu oczu. Dolegliwości mogą więc pojawiać się nawet pozornie bez przyczyny. Często suchość i pieczenie oczu dokucza po długich godzinach pracy przed komputerem.
Alergia oczu – objawy
Alergia oczu jest dość łatwo rozpoznawalna – jej główny objaw jest nieprzyjemny i ciężki do przeoczenia. Czasem jednak pieczenie oczu nie jest powiązane z reakcją alergiczną. Jak rozpoznać, że to właśnie uczuleniowe zapalenie spojówek? Objawy alergii ocznej wyglądają następująco:
- pieczenie oczu;
- zaczerwienienie spojówek;
- łzawienie;
- swędzenie oczu;
- obrzęk powiek lub spojówek;
- nadwrażliwość na światło.
Zdarza się też, że alergiczne zapalenie spojówek występuje razem z nieżytem nosa. Co prawda te dolegliwości nie są ze sobą nierozerwalnie związane, jednak często występują wspólnie. Do największych alergenów, które powodują taki stan należą:
- roztocza kurzu domowego;
- pleśń;
- ślina, sierść lub naskórek zwierząt domowych;
- pyłki roślin (traw, chwastów, kwiatów i drzew) – w przypadku alergii sezonowej. Alergiczne zapalenie spojówek może pojawiać się w różnych okresach roku, w zależności od czasu kwitnienia konkretnych roślin.
Atopowe zapalenie spojówek – ciężki przypadek uczulenia
Atopowe zapalenie oczu to wyjątkowo trudny przypadek alergii. Często wiąże się z atopowym zapaleniem skóry. Jest to choroba zapalna i przewlekła, która trwa przez cały rok, choć może nasilać się sezonowo. Atopowe zapalenie spojówek atakuje także powieki, rogówki i film łzowy. W skrajnych przypadkach i bez odpowiedniego leczenia może nawet prowadzić do ślepoty.
Atopowe zapalenie oczu – leczenie
Leczenie atopowego zapalenia spojówek jest działaniem interdyscyplinarnym. Oznacza to, że powinno być kompleksowe i angażować wielu różnych specjalistów. Odbywa się zwykle z udziałem okulisty, dermatologa i alergologa. Terapia wymaga leczenia objawów widocznych na oczach, ale też często na skórze. Co więcej kompletne wyzdrowienie jest możliwe tylko w przypadku wyeliminowania przyczyny, którą najczęściej jest alergia.
Atopowe zapalenie oczu często nie ustępuje nawet po wielu latach leczenia. Terapia ogranicza się do możliwie jak najskuteczniejszego wydłużania okresów remisji choroby. Zapobiega też potencjalnej utracie wzroku. Koniecznie udaj się do lekarza, aby ustalić sposób postępowania właściwy dla twojego przypadku. Leczenie specjalistyczne możesz uzupełnić kroplami nawilżającymi i sztucznymi łzami.
Alergia oczu – leczenie
Istnieje kilka uniwersalnych, domowych sposobów na alergię oka, które przyniosą ci ulgę w kryzysowym momencie. Nie pomogą ci całkowicie wyleczyć przyczyn – jednak mogą okazać się skuteczne w łagodzeniu objawów. Oto nasze rady na szybką reakcję w sytuacji, gdy piekące oczy utrudniają ci funkcjonowanie:
- krople do oczu bez recepty – dostępne są w każdej aptece i drogerii. Pomagają nawilżyć oko i często zawierają do tego środki łagodzące objawy bólowe;
- nakładanie ciepłego lub chłodnego kompresu na oczy – wystarczy zwykła ściereczka zanurzona w wodzie. Możesz też wybrać do tego celu napar z rumianku lub plastry świeżego ogórka;
- zmniejszenie narażenia na alergeny – w okresie pylenia roślin noś okulary, zmieniaj odzież po powrocie do domu, często bierz prysznic i myj włosy. W ten sposób ograniczysz obecność pyłków w swoim domu i na ciele. Jeśli alergiczne zapalenie spojówek ma postać całoroczną – zrezygnuj z dywanów, wykładzin i zasłon, zadbaj o czystość i przepływ świeżego powietrza;
- pieczenie oczu na bazie innej niż alergiczna często wynika z nieprawidłowych nawyków. Podczas pracy na komputerze używaj okularów z filtrem światła niebieskiego i co jakiś czas przenoś wzrok w dal. Zadbaj też o dobrej jakości okulary przeciwsłoneczne, odpowiednią dietę i nawadnianie. To wszystko przyczyni się do wzmocnienia twoich oczu.
Mimo wszystko najlepiej jednak skontaktować się z lekarzem, który pomoże ustalić przyczynę twojej dolegliwości. W przypadku alergii warto ustalić jej źródło. W niektórych przypadkach możliwe jest unikanie konkretnego alergenu, co może przynieść największą ulgę. Alternatywnie warto rozpocząć specjalistyczne leczenie alergii oczu, co znacznie ułatwi codzienne funkcjonowanie.
Co na alergię oczu?
W leczeniu alergii oczu zwykle wykorzystuje się środki antyhistaminowe. Są to podstawowe leki antyalergiczne, które pozwalają na zmniejszenie nasilenia swędzenia i pieczenia. Dostępne są zarówno w formie miejscowej, jak i ogólnej. Udaj się do lekarza, aby wybrał najlepsze dla ciebie preparaty.
Co jeszcze na alergię oczu? Czasem stosuje się również kromony, które działają stabilizująco na komórki tuczne. To właśnie one odpowiadają za powstawanie reakcji alergicznej. Leczenie alergii oczu kromonami można łączyć ze stosowaniem środków antyhistaminowych. Często wybiera się je do terapii przewlekłych, uciążliwych uczuleń, z którymi łagodniejsze środki sobie nie radzą.
Alergiczne zapalenie spojówek leczy się również glikokortykosteroidami, choć nie jest to popularne rozwiązanie. Środki te zaleca się raczej w okresach silnych zaostrzeń objawów. Są to leki sterydowe, które mogą powodować różne działania niepożądane. Z tego powodu powinno się ograniczyć ich stosowanie.
Zapalenie alergiczne spojówek – czy ten problem da się całkowicie wyleczyć?
Alergiczne zapalenie spojówek często przechodzi samo, po ograniczeniu kontaktu z alergenem. Nie jest to jednak tak oczywiste w przypadku sezonowych alergii. W wielu sytuacjach objawy mogą się utrzymywać w formie mniej lub bardziej nasilonej przez cały rok. Dolegliwości najczęściej ustępują wraz z wiekiem. Prawidłowe, systematyczne leczenie pomaga normalnie funkcjonować.
Ostre alergiczne zapalenie spojówek to poważny problem, który wielu osobom utrudnia normalne funkcjonowanie. Cierpi na tym zarówno życie zawodowe, jak i prywatne. Warto więc stosować kompleksową terapię, która może ostatecznie całkowicie zlikwidować problem. Mowa tu o leczeniu immunomodulującym, które ma na celu zwiększenie odporności organizmu na alergeny. Takie postępowanie zalecane jest szczególnie w przypadkach, gdy uczulenie objawia się też na skórze lub w układzie oddechowym. Najlepsze skutki osiąga się wówczas, gdy da się jednoznacznie zidentyfikować alergen.
Alergiczne zapalenie spojówek to problem, który pojawia się dość często w polskim i światowym społeczeństwie. Dotyka przeważnie osoby młode i dzieci w wieku szkolnym oraz przedszkolnym. Alergia oczu przejawia się zaczerwienieniem, swędzeniem, pieczeniem czy suchością spojówek. Łagodzeniem objawów można zająć się samodzielnie dzięki środkom farmaceutycznym dostępnym bez recepty. Większą skuteczność przynosi jednak konsultacja z lekarzem i specjalistyczne leczenie.
Zobacz też:
- Spuchnięta powieka – co zrobić?
- Ból oka – skąd się bierze? Dowiedz się i zadbaj o zdrowy wzrok!
- Dicortineff – antybiotyk stosowany miejscowo do oczu lub uszu. Działanie, wskazania i przeciwwskazania
- Jakie są najczęstsze przyczyny bólu oczu i oczodołów?
- Jak działa Clatra? Kiedy warto ją stosować? Czy Clatrę mogą zażywać dzieci? Clatra a prowadzenie pojazdów mechanicznych
- Dlaczego na oku robi się jęczmień i jak pozbyć się tego bolesnego problemu?
- Zapalenie rogówki – wszystko, co musisz wiedzieć o tej chorobie oka
- Swędzenie przedramienia